Cos de fum Maestro

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ginghinac
    Incepator
    • 15.apr.2007
    • 15

    Cos de fum Maestro

    Vreau sa cumpar un cos de fum MAESTRO.
    A montat cineva asa ceva ?
    Cica e grozav si iefin, nu trebuie izolat.
    Sau e doar de reclama?
    Sinte-ti multumit de el?
  • corsa
    Membru
    • 09.ian.2008
    • 101

    #2
    Sunt colegi de forum care si-au dat cu parerea de acest cos.Cauta si vei gasi.In ce zona ai casa?

    Comentariu

    • ginghinac
      Incepator
      • 15.apr.2007
      • 15

      #3
      am cautat in tot forumul
      nimeni nu amgasit raspuns, doar intrebari
      se vorbeste de cosuri de fum dar nimeni nu are raspuns la intrebare

      Comentariu

      • ginghinac
        Incepator
        • 15.apr.2007
        • 15

        #4
        Si poza...
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • ginghinac
          Incepator
          • 15.apr.2007
          • 15

          #5
          Casa e in nordul Dobrogei linga o padure.
          Dar ce legatura are asta cu cosul????

          Comentariu

          • corsa
            Membru
            • 09.ian.2008
            • 101

            #6
            Care este legatura cu locul unde ai casa?
            Pai,de unde il achizitionezi?Exista vreun dealer de cosuri Maestro in zona unde ai casa?Daca nu exista,afla cat o sa te coste transportul.Sau poate ai mijloc de transport propriu,si te costa numai motorina.

            Comentariu

            • ginghinac
              Incepator
              • 15.apr.2007
              • 15

              #7
              Mai omule eu am intrebat ceva si tu bati cimpii cu altceva.
              Daca sti raspunde la intrebare, daca nu taci.....

              Comentariu

              • corsa
                Membru
                • 09.ian.2008
                • 101

                #8
                Costul transportului va fi cel putin jumatate din costul de achizitie al cosului.

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  #9
                  mai trebuie sa si gasiti pe cineva capabil sa-l monteze.

                  Comentariu

                  • jakabede
                    Incepator
                    • 23.mai.2009
                    • 14

                    #10
                    Buna dimineata.
                    Mai oameni buni,montarea cosului de fum Maestro este foarte complicat,nu vezi si pe poza ?sunt elementele unul peste celalalt......- trebuie sa stii sa pui unul peste celalalt,sa faci,ani si ani de scolii inalte, chiar si doctorat,sa poti monta un cos de fum patrat,prefabricata dintr-o bucata...
                    Eu nu stiu e chiar foarte greu? -ti se pare greu sa fixezi unul peste celalalt cu adeziv intre ele?.....si la varful ei,sa mai pui si capacul acela gata facuta cu palaria ???....extraordinar,...-e chiar ceva greu de facut....
                    Dar permite-mi te rog,inca-o intrabare?
                    Ce zici de cosuri montate din caramida plina,nu incerci unul sa montezi din caramida plina? poate intre timp iti dai seama ca nici nu e greu deloc sa fixezi dintr-o bucata 20 cm,gata prefabricata,fata de caramida plina de7cm,frumos asa,bucati din bucati.... ......si spune-mi ,cum reusesti, sa faci asa roata din bucati in bucati,daca asta ti se pare greu?....hai incearca,poate atunci,iti dai seama ca nu poti sa faci ,nici cu interior circular,nici cu armatura introdusa de jos pana sus,cum sunt aceste sisteme gata prefabricate.....sunt curios cum ai face, daca aste ti se pare greu.....?
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • ginapetreus
                      Incepator
                      • 20.mar.2011
                      • 4

                      #11
                      Buna ziua. Am achizitionat in toamna un cos de fum Maestro, pe care mi l-au montat mesterii, si cu toate comentariile "cunoscatorilor in domeniu", l-am izolat cu vata bazaltica de 10 cm. Toata iarna a mers fara nici un repros (fiind zona de munte si casa nefiind nici macar tencuita, am facut si trei focuri pe zi), insa in ultima saptamana a inceput sa iasa fum pe langa cos (de la baza, de la mijloc, pe laterale). S-a mai intalnit cineva cu o asemenea situatie?
                      Mentionez, pentru a clarifica discutiile, inutile, anterioare, ca am fost personal dupa cos, pana langa Tg. Mures, am condus eu dubita (sotul avand permisul suspendat la acea vreme), si cu toate peripetiile de pe drum si cu motorina, m-a costat vreo 1500 lei. Concluziile le trageti singuri.

                      Comentariu

                      • jakabede
                        Incepator
                        • 23.mai.2009
                        • 14

                        #12
                        Buna ziua.
                        In cazul in care elementele pt. cosul de fum NU au fost bine lipite intre ele,(unul peste altul) si NU s-a netezit cu atentie, partea interioara si nici partea exterioara pt. montare si siguranta, si nu s-a realizat placarea acesteia , pot aparea fisuri de scurgere, ...-dar cu toate astea ,nu va faceti griji pt. ca se pot realiza si ulterior aceste lucruri si nu o sa mai apara fisuri.
                        Incercati sa placati cu piatra naturala,pe partea exterioara sau cu orice alta alternativa de placare,sau cel mai simplu sa tencuiti inca o data pe exterior,dar inainte sa neteziti acele fisuri de scurgere,cu adeziv special super flexibil CM 17.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • ginapetreus
                          Incepator
                          • 20.mar.2011
                          • 4

                          #13
                          Multumesc pentru raspuns.
                          Intre timp am gasit problema....Cosul era infundat.....sotul meu a facut pe cosarul si de jos in sus l-a curatat cu o perie "speciala", iar a doua zi, pentru ca tot nu tragea bine, a urcat pe acoperis si a desfundat hornul. A spus ca era un singur ochi liber in grilaj. Din ce cauza s-o fi infundat atat de repede?

                          Comentariu

                          • jakabede
                            Incepator
                            • 23.mai.2009
                            • 14

                            #14
                            Buna ziua.(din cauza lemnelor)
                            Am vecini in sat,unde sa montat cosul de fum Maestro, aproximativ de 5 ani.
                            Eu personal m-am oferit sa curat cosul de fum ,pt. experienta si verificare.
                            Poate nu ma credeti,dar nu am avut ce sa curat pt. ca nu era nimic depus in cosul de fum.
                            Ei cumpara lemne pt. toata iarna in lunile de vara, julie -august , vara se usca bine ,si folosesc doar lemne uscate in centrala termica si semineu.
                            (in plus vara e mai ieftin)
                            Eu cred ca si acest fapt conteaza foarte mult ,ce ardeti in centrala termica,dar in orice caz cosul de fum trebuie curatat in timp util si in functie de depuneri,si solicitari...(dar in cosarit nu ma bag,am scris doar ce am vazut...)
                            In cazul Dvs. cred ca nu ar strica sa dati jos si palaria cosului de fum,pt. ca folositi toata iarna cosul de fum ,si nici o zi nu va sta zapada pe capacul cosului. incercati asa fara palarie...

                            Comentariu

                            • jakabede
                              Incepator
                              • 23.mai.2009
                              • 14

                              #15
                              Buna.
                              Referitor la palaria cosului de fum Maestro...-sub petele de silicon( pt. protectia suruburilor), sunt trei suruburi pe o parte si trei suruburi pe cealalta parte...-acele suruburi trebuiesc desurubate si puteti da jos palaria.

                              Comentariu

                              Procesare...