Energie emisa de o teava de cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • maxximus
    Incepator
    • 23.iun.2006
    • 13

    Energie emisa de o teava de cupru

    1.Ma poate ajuta cineva si sa-mi spuna care este energia termica emisa de o teava de cupru pe ml in functie de diametrul acesteia?
    2.Pot sa-mi confectionez singur caloriferul din teava de cupru pe baza acestor calcule?
    Multumesc anticipat!
    ,, Intreaba si ti se va raspunde..."
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Parerea mea este ca nu merita si este foarte posibil sa aveti probeleme in timp la imbinari.

    Caldura degajata depinde de diamtru dupa cum bine ati spus si dumneavoastra dar si de temperatura agentului termic si multi alti factori.

    Comentariu

    • puiubalas
      Incepator
      • 29.mai.2010
      • 3

      #3
      Re: Energie emisa de o teava de cupru

      Postat în original de maxximus
      1.Ma poate ajuta cineva si sa-mi spuna care este energia termica emisa de o teava de cupru pe ml in functie de diametrul acesteia?
      2.Pot sa-mi confectionez singur caloriferul din teava de cupru pe baza acestor calcule?
      Multumesc anticipat!
      400w/m2 grad celsius da le poti conf.am conf de 10 ani si sint ok

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 662

        #4
        Re: Energie emisa de o teava de cupru

        Postat în original de maxximus
        1.Ma poate ajuta cineva si sa-mi spuna care este energia termica emisa de o teava de cupru pe ml in functie de diametrul acesteia?
        2.Pot sa-mi confectionez singur caloriferul din teava de cupru pe baza acestor calcule?
        Multumesc anticipat!
        Mi-am facut un calorifer tip scarita din teava de Cu de fi 28 cu fi 15
        Nu am folosit teuri de fi 28 ci am facut gaurile ptr teava cu un dispozitiv special , teava de fi 15 am indoito la rece cu o un Rems Curvo , inbinarile au fost brazate / Dpdv financiar nu se renteaza sa faci calorifere de acest gen ciu tevi de cu , te ajunge mai mult decat cele cumparate din comert , avantajul e ca o sa te tina mai mult

        Comentariu

        • puiubalas
          Incepator
          • 29.mai.2010
          • 3

          #5
          cel putin 200 ani

          Comentariu

          Procesare...