Semineu lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danmisar
    Membru
    • 25.nov.2007
    • 132

    Semineu lemne

    buna,
    vreau sa-mi construiesc un semineu din caramida refractara,usa focar 600x500,diametru horn 150 sau 200 ?Vreau sa-i pun un burlan radiator(de la baumax)problema e ca distanta de la burlan la hornul existent de caramida este de 1,50 m,oare o sa aiba tiraj hornul sau e prea mare distanta ?
    semineul va fi in livingul unei cabane la munte,hornul este deja construit in bucatarie,intre bucatarie si living am un bar,daca montez semineul in bucatarie nu se vede,de-aceea asprefera in living.
    Ma ajuta cineva ?
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Ca sa nu faceti greseli care pot pune in pericol sanatatea dumneavoastra si a familiei ca sfatuiesc sa apelati la o firma specializata. Pericolele sunt multe si daca nu aveti cunostinte in domeniu oricat va informati in prealabil ele pot aparea.

    Comentariu

    • danmisar
      Membru
      • 25.nov.2007
      • 132

      #3
      ei na,bun sfat mi-ai dat........

      Comentariu

      • siven01
        Membru
        • 24.mar.2006
        • 245

        #4
        Eu am instalat de vreo 2 ani ,un focar de semineu de 14KW
        Este in casa si de la el pleaca spre horn , care e in exterior si din metal cca 3m de racord flexibil ptr cos
        Este din inox si este dublu strat , cumparat de la romstal ,cost cam 100 lei/m are diametru 200 mm , rezista la 750 grade .
        Pot sa ti spun ca semineul functiona si numai cu racordul respectiv ,fara a fi racordat la cos ,atata timp cat nu bate vantul .

        Comentariu

        Procesare...