Probleme radiator nou

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dumo79
    Incepator
    • 07.oct.2010
    • 2

    Probleme radiator nou

    Am cautat pe forum o problema asemanatoare cu a mea, dar n-am gasit. Prin urmare, vreau sa imi cer scuze daca mai deschid un subiect deja discutat!

    Detin un apartament situat la etajul unui duplex, in care exista o singura centrala. Centrala este instalata la parterul vecinului; circuitul pleaca de la el (parter) urca tot la el (etaj) dupa care vine la mine (etaj). Eu am executat o modificare, in sensul ca de la mine- etaj, am prelungit circuitul la parter, unde am pus un radiator (gen baie), chiar la usa de acces. Noul meu radiator nu se incalzeste, chiar daca centrala a fost data la puterea 3. Celelate din apartament se incalzesc.
    Mentionez ca numarul de calorifere este acelasi cu anii trecuti si toate se incalzeau. Mi s-a spus ca datorita faptului ca instalatia coboara, nu se incalzeste! Imi poate spune cineva unde am gresit!
    Modelul de centrala nu il stiu dar vreau sa precizez ca face fata la totalul de calorifere (14) din tot imobilul.

    Multumesc anticipat!!!!
  • Haiduc Partenie
    Incepator
    • 23.oct.2006
    • 10

    #2
    Pentru Dumo 79

    Problema nefunctionarii caloriferului deriva din faptul ca circuitul de alimentare coboara de la etaj la parter,iar returul caloriferului urca de la parter la etaj si apoi coboara la centrala termica.Pentu remedierea situatiei incercati urmatoarele:1)Daca pompa de recirculare are mai multe trepte(3)si nu este pusa pe treapta max.treceti pe treapta superioara si daca nu se incalzeste caloriferul obturati din robineti intrarile in celelalte calorifere. 2)daca cele de la punctul 1)nu dau rezultate,modificati circuitul in sensul ca iesiti de la parterul vecinului,intrati in parterul d-voastra si apoi urcati la etaj.

    Comentariu

    • dumo79
      Incepator
      • 07.oct.2010
      • 2

      #3
      salut

      am inteles.
      As vrea sa mai precizez un aspect: legatura intre caloriferul nou si unul vechi am facut-o cu 2 T (tur/retur). Turul intra in caloriferul existent, teava este calda. Cealalta jumatate a T-ului (spre caloriferul nou) este rece. Daca ar fi sa suspend caloriferul la nivelul etajului, inteleg ca toate aceste probleme ar disparea si s-ar incalzi?

      Multumesc inca o data pentru amabilitate!

      Comentariu

      Procesare...