Aerisire calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alin_mg
    Membru
    • 17.iul.2006
    • 271

    Aerisire calorifere

    Am o centrala pe lemne, si recent am nevoit sa golesc instalatia. Dupa reumplere nu mai reusesc sa aerisesc caloriferele, se aude aerul care circula prin instalatie.
    Centrala e la subsol si am calorifere la parter si etaj.

    Cum sa procedez ?

    Multumesc anticipat !
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1674

    #2
    Re: aerisire calorifere

    Postat în original de alin_mg
    Am o centrala pe lemne, si recent am nevoit sa golesc instalatia. Dupa reumplere nu mai reusesc sa aerisesc caloriferele, se aude aerul care circula prin instalatie.
    Centrala e la subsol si am calorifere la parter si etaj.

    Cum sa procedez ?

    Multumesc anticipat !
    Mai goliţi-o încă o data. Apoi, inchideţi la centrala robinetul de pe tur. Apoi incepeţi sa umpleţi instalatia cit mai incet. In acest fel, caloriferele se vor umple incet, de jos in sus si aerul va fi impins in partea de sus a lor. Daca aveti robinet de golire pe tur intre robinetul de tur si partea de instalatie, pe aici puteti scoate aerul acumulat in instalatie. Daca nu, se inchid toate robinetele de la calorifere si se aeriste fiecare calorifer in parte. Ma ramine aerul de pe tur: se deschide turul si se inchide turul pe centrala. Se aeriseste din nou fiecare calorifer in parte cu returul inchis. După o perioada de functionare cu incalzire temperata (cam 50 grade Celsius), oxigenul cuprins in apa introdusa in instalatie se va elibera si se va aduna iaraşi in calorifere: deci se aerisesc iarasi caloriferele cu turul inchis. In tot timpul acestor operaţiuni de aerisire se urmareste ca instalatia sa fie mentinuta la presiunea nominala, presiune care se pierde prin scoaterea aerului din instalaţie.
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Sal'tare!

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1674

      #3
      Re: aerisire calorifere

      Postat în original de alin_mg
      Am o centrala pe lemne, si recent am nevoit sa golesc instalatia. Dupa reumplere nu mai reusesc sa aerisesc caloriferele, se aude aerul care circula prin instalatie.
      Centrala e la subsol si am calorifere la parter si etaj.

      Cum sa procedez ?

      Multumesc anticipat !
      Mai goliţi-o încă o data. Apoi, inchideţi la centrala robinetul de pe tur. Apoi incepeţi sa umpleţi instalatia cit mai incet. In acest fel, caloriferele se vor umple incet, de jos in sus si aerul va fi impins in partea de sus a lor. Daca aveti robinet de golire pe tur intre robinetul de tur si partea de instalatie, pe aici puteti scoate aerul acumulat in instalatie. Daca nu, se inchid toate robinetele de la calorifere si se aeriste fiecare calorifer in parte. Ma ramine aerul de pe tur: se deschide turul si se inchide turul pe centrala. Se aeriseste din nou fiecare calorifer in parte cu returul inchis. După o perioada de functionare cu incalzire temperata (cam 50 grade Celsius), oxigenul cuprins in apa introdusa in instalatie se va elibera si se va aduna iaraşi in calorifere: deci se aerisesc iarasi caloriferele cu turul inchis. In tot timpul acestor operaţiuni de aerisire se urmareste ca instalatia sa fie mentinuta la presiunea nominala, presiune care se pierde prin scoaterea aerului din instalaţie.
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Sal'tare!

      Comentariu

      • alin_mg
        Membru
        • 17.iul.2006
        • 271

        #4
        Multumesc !

        Din pacate nu am robinet pe tur la iesirea din centrala, doar pe retur.
        De asemenea robinetul de golire e pe returul centralei.

        Se poate rezolva in aceste conditii ?

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1674

          #5
          Da, se pate. Mai sus am gresit: fiecare calorifer se aeriseşte cu turul inchis, iar admisia apei in calorifer se face tot cu turul inchis. Ideea este sa se umple caloriferul de jos , sa impinga aerul in partea de deasupra a caloriferilui si incet pentru a sa nu se barboteze aerul in apă pentru ca se aeriseste mai greu. După aerisirea caloriferului, deschideţi turul. Începeţi cu cel mai apropiat calorifer. După ce l-aţi aerisit si aţi deschis turul mai aerisiţi fiecare calorifer cu turul deschis. Daca după ce l-aţi aerisit bine tot circutul si nu se mai aude zgomot, dar a doua zi incepe sa se auda din nou inseamna ca aveţi un loc unde nu este etanş. Trebuie urmarită presiunea sa nu scada. Fenomenul se poate intimpla si atunci cind membrana vasuluide expansiune e sparta, iar aerul din vas trece in circuitul de incălzire.
          Sal'tare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Sal'tare!

          Comentariu

          • alin_mg
            Membru
            • 17.iul.2006
            • 271

            #6
            Multumesc !

            O sa incerc.

            Comentariu

            • Shaq
              Living Legend
              • 06.mar.2005
              • 1302

              #7
              pe distribuitorul colector se pune neaparat aerisitor automat?
              mai bine intreaba daca nu cunosti

              Comentariu

              • termoadi
                Membru Marcant
                • 21.ian.2007
                • 980

                #8
                Postat în original de Shaq
                pe distribuitorul colector se pune neaparat aerisitor automat?
                daca toate tevile care intra /ies din el sunt la partea inferioara ,este obligatorie montarea unui aerisitor manual sau automat
                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                Comentariu

                • Shaq
                  Living Legend
                  • 06.mar.2005
                  • 1302

                  #9
                  tevile sunt montate iesind din distribuitor prin partea de jos. Am functionat o iarna asa si nu au fost probleme. Centrala are o aerisire automata.
                  mai bine intreaba daca nu cunosti

                  Comentariu

                  Procesare...