Convector electric!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cezarst
    Incepator
    • 08.oct.2010
    • 1

    Convector electric!

    Va recomand la toata lumea sa va cumparati convector electric de 1000 W.Se comporta excelent,se incalzeste camera in doar cateva minute si am facut un calcul...nu renteaza cu centralele termice cum renteaza cu un convector.Gazul este scump si nu-ti vei recupera investitia decat in vreo 10 ani cand vor aparea alte sisteme.Radiatoarele cu ulei nu dau randament cum sunt convectoarele.Cu 3 camere incalzite cu 3 convectoare platiti in plus la curent pe luna 150 ron...50 ron/convector.
    Caldura in casa va doresc! CEZAR din IASI!
  • anduvirgil
    Membru Marcant
    • 25.feb.2006
    • 528

    #2
    in ce luna, la ce fel de asa (pasiva), ce temperatura...
    anda panda din ...

    Comentariu

    • ggelu
      Membru marcant
      • 28.apr.2009
      • 394

      #3
      Zau asa , ce intrebare : lui Cezarst i-a venit factura pe septembrie 150 lei la 3 vcv-uri ! E ceva neclar ? Probleme cu randamentul ?

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1196

        #4
        Re: Convector electric!

        Postat în original de cezarst
        Va recomand la toata lumea sa va cumparati convector electric de 1000 W.Se comporta excelent,se incalzeste camera in doar cateva minute si am facut un calcul...nu renteaza cu centralele termice cum renteaza cu un convector.Gazul este scump si nu-ti vei recupera investitia decat in vreo 10 ani cand vor aparea alte sisteme.Radiatoarele cu ulei nu dau randament cum sunt convectoarele.Cu 3 camere incalzite cu 3 convectoare platiti in plus la curent pe luna 150 ron...50 ron/convector.
        Caldura in casa va doresc! CEZAR din IASI!
        .................................................. .................................................. .............

        O fi la gaze ,dar de centrala pe lemne nu ai spus nimic si apropo in ce zona a Iasului stai .......

        Comentariu

        • nicu78
          Living Legend
          • 25.mar.2010
          • 1196

          #5
          convector electric

          Si daca tot sintem la subiectul asta ,...cine imi poate spune ce diferenta este dintre calorifer electric cu ulei si convector electric,.....adica din toate punctele de vedere ,...

          Comentariu

          • anduvirgil
            Membru Marcant
            • 25.feb.2006
            • 528

            #6
            convector - incalzeste prin convectie, iar caloriferul prin radiatie si convectie.
            anda panda din ...

            Comentariu

            • nicu78
              Living Legend
              • 25.mar.2010
              • 1196

              #7
              convector electric

              Postat în original de anduvirgil
              convector - incalzeste prin convectie, iar caloriferul prin radiatie si convectie.
              .................................................. .................................................. ..............

              daca nu te superi ,..mai concret ,...mai detaliat ,...ca nu am inteles ,....

              Comentariu

              • x_dadu
                Incepator
                • 08.iun.2010
                • 48

                #8
                detaliez eu :
                radiator electric sunt cele ce prezinta corpuri incalzite foarte mult chiar pana la incandescenta, care efectiv radiaza caldura, o simti apropiind mana de ele, astea sunt in esenta cele cu rezistente ce se inrosesc.
                convector sunt cele ce au grile de aer dedesub, in interior au rezistenta de incalzire dar care nu se incinge pana la incandescenta, si grile de aer sus. Pri incalzirea aerului in interior apar curentii de convectie, aerul cald ridicandu-se cel rece patrunzand pe dedesubt.
                Caloriferele pe ulei sunt un pic din amandoua cred eu.

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1196

                  #9
                  convector electric

                  Eiii ,asa da ,...acum am inteles ,....Multumesc mult.

                  Comentariu

                  Procesare...