Circuit apa calorifere apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ghimpe--
    a răspuns
    Daca aveti robinet termostatat verificati sa nu fi ramas blocat pe inchis. Desfaceti "capacul" si ar trebuii sa veteti un tumburus. Apasati cu ceva pe acest tumburus pentru a va asigura ca are o miscare culisanta lina si nu ramane blocat.

    Lasă un comentariu:


  • bogdanucom
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    Umplerea instalatiei de incalzire centralizata se face pe retur.
    Este posibil ca turul sa fie plin de aer si necesita aerisire.
    acest lucru se face la nivel de scara, pp...
    voi monitoriza cateva zile si discut cu administratorul.

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Umplerea instalatiei de incalzire centralizata se face pe retur.
    Este posibil ca turul sa fie plin de aer si necesita aerisire.

    Lasă un comentariu:


  • bogdanucom
    a răspuns
    Postat în original de ghimpe--
    Ai robinetul inchis sau teava infundata.
    Robinetul este deschis. (cel putin este in pozitia de deschis).

    Totusi teava de jos de ce este fierbinte? Este teava de retur...ea nu are rolul de "a goli" caloriferul?Apa nu circula intr-un singur sens(evacuare) pe acea teava?

    Bogdan

    Lasă un comentariu:


  • ghimpe--
    a răspuns
    Ai robinetul inchis sau teava infundata.

    Lasă un comentariu:


  • bogdanucom
    a creat un topic Circuit apa calorifere apartament

    Circuit apa calorifere apartament

    Buna ziua,

    Ieri au inceput sa se dea caldura in bloc. Veste mare, bucurie mare! (asta pana la plata).

    Ideea este:

    - prin dormitor trec 2 tevi (probabil una este de tur si una de retur). Le numesc TR (teava tur) si TRR(teava retur).
    - mai exista o teava care facE legatura dintre TR si partea de sus a caloriferului.( intra in calorifer prin partea de sus pp.) Am constatat ca aceasta teava de legatura era calduta spre rece.
    - cea pe care iese apa din calorifer (cea de jos) si se leaga la TRR era fierbinte.
    - caloriferul era destul de rece. (nu am fost acasa la momentul in care s-a bagat apa in ele), eu doar am constatat starea.


    Este normal acest lucru? Nu trebuia ca teava de sus (de tur) care intra in clorifer sa fie calda iar cea de retur sa fie rece?


    Bogdan
Procesare...