Alimentare cu apa-incalzire la bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • davincu
    Incepator
    • 02.mai.2007
    • 31

    Alimentare cu apa-incalzire la bloc

    Buna ziua,

    Urmeaza sa achizitionez o centrala pe gaz pentru apartament la bloc.
    Pentru reducerea costurilor m-am gandit sa platesc doar montarea centralei de catre o persoana autorizata, iar instalatia si caloriferele sa le montez singur, bazat pe faptul ca am mai facut asta la sat unde am un cazan cu combustibil solid.
    Nu stiu mai nimic despre centralele pe gaz, n-am vazut cum arata.
    Va rog sa-mi spuneti cum voi putea asigura alimentarea cu apa pentru umplerea instalatiei si daca trebuie sa montez un vas de expansiune (sau are centrala incorporat unul?)
    Va multumesc!
  • moshu2
    Membru
    • 05.feb.2010
    • 124

    #2
    Centrala murala are 5 racorduri (tevi): tur si retur calorifere (de obicei 3/4'), intrare apa rece, iesire apa calda (de obicei 1/2') si intrarea gazului (poate fi atat 3/4 cat si 1/2). Mai exista un robinet "de umplere" pe sub centrala, care deschide calea apei din intrarea de apa rece spre circuitul caloriferelor (pentru iesirea aerului se vor instala aerisitoare pe fiecare calorifer, existand si in centrala un aerisitor automat).
    Daca doriti sa realizati singur instalatia, cred ca ar trebui sa executati partea aceasta de lucrare mai intai, urmand ca instalatorul sa execute doar fixarea cazanului si racordul la gaz (si in final si test de etanseitate hidraulica; eventual puteti lasa pe seama lui doar racordul la gaz)
    Aceasta in eventualitatea ca stiti ce si cum sa faceti si ca instalatorul accepta.
    Si eu am efectuat modificari si reparatii pe instalatii hidraulice si nu mi s-a parut chiar asa o mare inginerie.

    Succes!
    Cateva notiuni de fizica ajuta...

    Comentariu

    • davincu
      Incepator
      • 02.mai.2007
      • 31

      #3
      Multumesc pentru raspuns,
      totusi n-am aflat daca instalatia va fi "incarcata"
      cu apa si apoi apa inchisa sau alimentarea de la reteaua cu apa ramane cuplata cu instalatia in permanenta.
      2 N-am aflat daca trebuie sa pun eu un vas de expansiune sau are centrala unul incorporat .

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        E posibil ca demersul dumneavoastra sa duca in timp la cheltuieli mult mai mari decat economiile realizate acum la montaj .

        Conducte imbinate prost sparte in timp si multe alte probleme.

        Comentariu

        Procesare...