Cum se calculeaza necesarul de kw al centralei?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fox123
    Incepator
    • 02.feb.2008
    • 60

    Cum se calculeaza necesarul de kw al centralei?

    Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum se calculeaza necesarul de kw in functie de care trebuie cumparata o centrala. Eu am inteles de la un prieten ca pur si simplu se aduna cati kw are fiecare calorifer si suma este necesarul de kw al centralei. Acum am fost la un magazin care vinde centrale si domnul de acolo a spus ca se calculeaza in functie de cati metri cubi are in total casa. Domnul respectiv vindea centrale Bosch si nu avea centrala cu boiler incorporat cum am cerut eu (fara condensatie) decat la maxim 28kw si incerca sa ma convinga ca pentru casa mea ajunge 28 kw. Casa are o suprafata utila de aproximativ 220 metri patrati desfasurata pe trei nivele cu o inaltime medie a camerelor de 2,5 metri deci aproximativ 550 metri cubi. Caloriferele toate adunate (puterea lor) rezulta aproximativ 28500 wati (28,5 kw). Deci revin cu intrebarea: Cum se calculeaza necesarul de kw al centralei? Si in cazul meu cati kw ar trebui sa aiba centrala?

    Totodata as dori sa-mi recomandati cateva centrale fara condesatie dar care sa aiba boiler incorporat.
  • cosmintr
    Membru Marcant
    • 30.iul.2006
    • 570

    #2
    Buna, eu stau la casa de aprox. 150mp util, parter si mansarda, am centrala in condensatie de 24 fara boiler, duce ok. Am cate doua calorifere peste tot la parter, si la mansarda normal. Apropo centrala mea face 24 incalzire si 28 apa calda asa e la condensatie.
    E clar ca o centrala de 28-30 kw ajunge la o casa de 220mp, inaltimea e aproape la fel la toate casele normale. Cu boiler gasiti de ex Savier Duval cu boiler de 60l , tocmai am luat una pt parintii mei cu 4400 lei cu tva.
    Ei stau la bloc la 4 camere si au distante mari la bai, da aia am pus cu bolier.
    Luati de ex de 28 cu boiler. Mai gasiti la Romstal Herman Dual Vision cu boiler tot pe la 4500 lei.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #3
      Re: Cum se calculeaza necesarul de kw al centralei?

      Postat în original de fox123
      Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum se calculeaza necesarul de kw in functie de care trebuie cumparata o centrala. Eu am inteles de la un prieten ca pur si simplu se aduna cati kw are fiecare calorifer si suma este necesarul de kw al centralei. Acum am fost la un magazin care vinde centrale si domnul de acolo a spus ca se calculeaza in functie de cati metri cubi are in total casa. Domnul respectiv vindea centrale Bosch si nu avea centrala cu boiler incorporat cum am cerut eu (fara condensatie) decat la maxim 28kw si incerca sa ma convinga ca pentru casa mea ajunge 28 kw. Casa are o suprafata utila de aproximativ 220 metri patrati desfasurata pe trei nivele cu o inaltime medie a camerelor de 2,5 metri deci aproximativ 550 metri cubi. Caloriferele toate adunate (puterea lor) rezulta aproximativ 28500 wati (28,5 kw). Deci revin cu intrebarea: Cum se calculeaza necesarul de kw al centralei? Si in cazul meu cati kw ar trebui sa aiba centrala?

      Totodata as dori sa-mi recomandati cateva centrale fara condesatie dar care sa aiba boiler incorporat.

      Necesarul de caldura se calculeaza conform STAS 1907 in functie de acesta se dimensioneaza radiatoarele apoi centrala. Daca radiatoarele sunt corect dimensionate va puteti alege centrala de puterea acestora, dar atentie trebuie sa respectati regimul de temperatura la care au fost dimensionate radiatoarele.

      Comentariu

      Procesare...