Incalzire pentru 11 apartamente

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fm
    Incepator
    • 08.feb.2006
    • 2

    Incalzire pentru 11 apartamente

    Buna ziua

    Cum se pot incalzi optim 11 apartamente nou construite intr-o cladire P+2E+M? Centrala comuna pe gaz? Centrala proprie pentru fiecare apartament?Cat ar putea costa o centrala comuna (trebuie sa incalzeasca 2000 mc in total 72mp/ap *2,5 m inaltime*11 apartamente)? De ce spatiu e nevoie in cazul unei centrale comune?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Cred ca cel mai bine ai face un drum la o firma specializata in domeniul centralelor si vei avea toate raspunsurile dorite.

    Nu sunt sigur daca are cineva experienta cu aceste centrale de bloc pentru ca sunt destul de rare momentan pron ROMANIA
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
      Membru marcant
      • 26.dec.2005
      • 584

      #3
      Avantaje centrala unica,
      -costuri initiale mai mici(echipamente,manopera,inst.gaz)
      -pret energ.termica mai redus.
      Dezavantaje:
      -conditii ISCIR f.dure
      -gestionarea consumului dificila
      -instalatie mare cu multe pierderi
      La centrala individuala este invers

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Dezavantaj: instalatie mare cu multe pierderi
        Nu vad unde ar putea exista aceste pierderi. Instalatia de incalzire nu are asa ceva, eventual pot aparea mici pierderi pe partea de apa calda menajera insa neinsemnate si daca fiecare locatar are putina gjira aceste sunt zero.

        Intr-adevar partea cu impartirea costurilor este putin mai complicata si ar trebui sa fie o persoana care sa se ocupe de acest lucru. Daca pe partea de apa calda acest lucru se poate rezolva prin montarea apometrelor, pe partea de caldura intervin complicatiile pentru ca fiecare doreste sa aibe un numar diferit de calorifere, tipuri diferite. Este obligatorie montarea robinetelor termostatate, fiecare isi regleaza temperatura asa cum doreste - ar trebui sa faceti un contract cu o firma specializata pentru a imparti consumul corect si de aici prin echivalenta impartiti consumuld e gaze. Daca ai vecini cu capul mare o sa apara discutii bla bla bla.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • break_noon
          Membru
          • 19.dec.2005
          • 138

          #5
          Eu am vazut o metoda foarte inteligenta, prin simplitatea ei, de contorizare a caldurii. Acum depinde de la caz la caz cum se aplica.

          Deci, fiecare apartament avea robineti termostatati la calorifere. Iar pe coloana de caldura s-a montat un apometru. Acesta masura citi metrii cubi de apa calda a trecut prin caloriferele din apartamentul respectiv. Omul, daca nu vroia sa isi incalzeasca camera, oprea calofirerul, si atunci apometrul nu inregistra nimic acolo.

          Cred ca e mai ieftin de montat decit cu repartitoare, si citirea se poate face de administratorul blocului, care imparte apoi proportinal costurile caldurii in functie de citi "metrii cubi de caldura" a consumat fiecare.

          Nu stiu cit de exacta este acesta metoda, dar mie mi se pare ok.

          Iar legat de conditiile ISCIR mai dure, nu cred ca trebuie sa iti faci probleme. Se face proiectul conform acestor conditii, si apoi, de la an la an, daca se fac reviziile periodice, iesi ok la verificari.

          Costul initial este mai mic, apoi consumul este mai mic, iar de pierderi nu prea este cazul, ca centrala se monteaza ori la subsol, ori linga bloc, deci traseele exterioare, pe unde se pierde caldura sunt scurte. Iar caldura care se pierde in bloc nu se pierde, ca doar o primesc cei din bloc.

          Daca se rezolva partea cu repartitoarele de caldura, singura problema importanta care ramine este ca daca apare o avarie, tot blocul ramine fara caldura, nu doar un apartament.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Iar pe coloana de caldura s-a montat un apometru.
            Ar fi bine sa se poata asa dar din pacate nu avem de masurat un debit ci avem de masurat o cantitate de caldura (gigacalorie) care se calculeaza in functie de temperatura turului, returului, debit .................. bla bla blug hug bag trosc pleosc

            Consumul de gaz este influentat de temperatura de incalzire a apei care circula prin calorifere.

            Deci, nu cred ca prin metoda pe care ai spus-o oamenii acestia vor avea solutia optima de impartire a cheltuielilor.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • break_noon
              Membru
              • 19.dec.2005
              • 138

              #7
              nu e o solutie optima, e o solutie practica

              in general, pe tur vine agentul termic la o anumita temperatura
              variatia de temperatura este intr-un anumit domeniu, iar diferentele intre maxim si minim sunt de citeva procente, hai sa zicem maxim 10%

              repartitoarele de caldura, cel putin alea care au un element de masura pe calorifer, si care au ceva principiu chimic de functionare ce eroare au? Poate sub 10%, poate mai mult. Mie mi se pare ca eroarea la ele este destul de mare, deci....
              Mai sunt repartitoare care pot masura electronic, dar cred ca alea costa mult prea mult.

              Ideea este sa ai mai multe solutii la dispozitie, mai exacte sau mai putin exacte.Din astea se fac rapoarte calitate/pret, si alegi ce iti permiti.

              Poti sa traiesti si cu o calitate mai mica, mai ales daca pentru asa ceva dai bani mai putini.

              Comentariu

              • fm
                Incepator
                • 08.feb.2006
                • 2

                #8
                Ce putere ar trebui sa aiba respectiva centrala comuna pentru a incalzi aproximativ 2000 mc? Si cat de mare ar trebui sa fie spatiul pe care il ocupa la subsol? Si are nevoie de cos sau poate fi tiraj fortat? Si cat ar costa aproximativ?

                Comentariu

                • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                  Membru marcant
                  • 26.dec.2005
                  • 584

                  #9
                  Parerile sunt f.impartite,uni vor calitate,alti preturi mici.Parerea mea este sa prezinti date problemei mai multor firme.ca sa ai de unde sa alegi.Lucrarea este ampla deci nu merita sa risti,o oferta serioasa are cuprinsa f. multe amanunte,cele la MISTO sunt simpliste
                  BAFTA

                  Comentariu

                  • break_noon
                    Membru
                    • 19.dec.2005
                    • 138

                    #10
                    La 72 mp, cit are un apartament, trebuie cam 10 Kw, pentru incalzire, si cam 23 Kw pentru apa calda menajera.

                    Daca se ia in calcul doar incalzirea, trebuie ca centrala sa aibe 110 Kw
                    Aceasta putere se poate suplimenta pentru incalzirea apei calde, si combinata si cu un boiler, pentru ca la asemenea puteri nu mai merge incalzirea instantanee.

                    Centrale de asemenea puteri se pot instala intr-o camera de 3 x 3 m, asta ca sa poti si intervenii usor la ele, daca este necesar.

                    Comentariu

                    • i_Radu
                      Incepator
                      • 12.mar.2006
                      • 21

                      #11
                      Comunismul a disparut dar au ramas comunistii cu mentalitate

                      Plecand de la ideea comunismului de-a avea ceva comun ar fi ideal daca nu am fi vazut ce sa intamplat in comunism.
                      Ce-i in comun pute mai tare domnilor,
                      parerea mea e ca un bloc nou trebuie sa aibe incalzire separata pentru fiecare apartament iar cine nu-si va putea plati incalzirea va fi treaba lui si oricand poate cultiva salcami.
                      Metoda cea mai eficienta de-a incalzi un apartament este cu un radiator cu gaz. In cateva minute incalzeste un apartament intreg la un pretz foarte convenabil sau soba cu lemne care iar poate fi si estetica si utila.
                      Incalzirea comuna va avea intodeauna deficituri si se vor isca discutii intre locatari, certuri si ce ei pe mere dai pe pere.

                      Comentariu

                      • klaus
                        Membru Marcant
                        • 24.iun.2005
                        • 959

                        #12
                        Re: Comunismul a disparut dar au ramas comunistii cu mentali

                        Postat în original de i_Radu
                        Metoda cea mai eficienta de-a incalzi un apartament este cu un radiator cu gaz. In cateva minute incalzeste un apartament intreg la un pretz foarte convenabil sau soba cu lemne care iar poate fi si estetica si utila.


                        Da, intr-adevar, o soba cu lemne la bloc, pe la etajul 7 asa, sa urci cca. 1 mc de lemne pe scari in fiecare toamna, si sa ai o camera dedicata pentru depozitarea lemnelor este solutia optima.
                        Am ramas fara cuvinte, va rog sa ma credeti.
                        Viata e complexa si are multe aspecte...

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13007

                          #13
                          Eventual si o masina de gatit cu lemne in loc de aragaz si doua trei felinare cu gaz in loc de spoturi sau citeva lampi cu carbid - si asa o sa avem o amenajare gen TRADITIONAL-RUSTIC. Sa vedeti ca o sa asalteze strainii - inflorea turismul.


                          In concluzie VAI DE CAPU' MEU ca sa-mi citez fata care are 2,5 ani.


                          Domnilor, incalzirea centralizata este un lucru care s-a inventat dupa cea individuala insa ca tot romanul fara bani, tot ce este bun se neglizeaza sau se ignora. De ce sa nu am eu incalzire centralizata mai bine centrala in casa sa trag o suta de tevi, .......................... .

                          Adevarat ca starea de fapt este alta, acum, insa daca s-ar dori varianta comunista ar fi foarte buna . Dar cine sa aiba grija sa o imbunatateasca - fiabilizeze - eficientizeze. etc.
                          Or sa vina vremuri, si nu sunt departe, cind moda centralelor individuale, in cazul aglomerarilor urbane va disparea . In locul lor vor fi , sper, surse de energie termica-apa calda, sisteme centralizate probabil la o scara mai mica decat cea comunista.

                          Ne mai auzim, de fapt ne vedem la carat de busteni si ii taiem cu drujba in fata blocului. :P
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Ing. Teodor BALAN
                            Membru
                            • 25.feb.2006
                            • 268

                            #14
                            Incalzire pentru 11 apartamente

                            Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
                            Avantaje centrala unica,
                            -costuri initiale mai mici(echipamente,manopera,inst.gaz)
                            -pret energ.termica mai redus.
                            Dezavantaje:
                            -conditii ISCIR f.dure
                            -gestionarea consumului dificila
                            -instalatie mare cu multe pierderi
                            La centrala individuala este invers
                            Eu cred ca are dreptate D-l Ing. Grigore ZAHARESCU!
                            In Timisoara, o firma renumita a construit un grup de cateva blocuri, ultra moderne, cu cate 12 - 14 apartamente, instaland pentru fiecare bloc cate o centrala termica comuna. Dupa prima iarna au inceput discutiile, care au avut foarte multe motive si puncte de plecare:
                            - unii si-au montat radiatoare (calorifere) suplimentare, crescand astfel consumul din instalatie. Bineinteles ca nu au permis nimanui sa intre in apartamentul lor sa verifice si sa dovedeasca acest lucru! Nici administratiei blocului, Politia nu s-a implicat motivand ca nu au acest drept fara mandat de la magistrati, ... si tot asa.
                            - unii lasau dimineata, cand plecau la serviciu, gemul de la bucatarie si pe cel de la baie, deschise pentru aerisire, dar nu inchideau robinetul de la radiator, astfel ca descarcare termica se producea cat se putea. Nu au vrut sa acepte pentru nimic in lume ca acest obicei favorizeaza cresterea costurilor pentru caldura.
                            - altii au scos usa impreuna cu geamul catre balcon, au inchis balconul cu termopan si constatand ca acum le este frig, au mai pus un rand de calorifere si pe balconul inchis.
                            - la impartirea cheltuielilor pentru incalzire toata lumea era de aceeasi parere: fiecare credea ca plateste mai mult decat a consumat!
                            - pentru interventii si intretinere a fost aproape imposibil sa se cada la o intelegere, ... astfel ca, pana la urma, incepand cu anul urmator locatarii au procedat la debransarea de la centrala blocului si si-au montat centrale proprii dupa toate regulile stiute.
                            Iar firma respectiva nu a mai construit blocuri cu centrale termice comune.
                            Eu sunt convins ca in abordarea unui asemenea subiect trebuie luat in calcul, pe langa toate considerentele de ordin obiectiv, tehnic, stiintific, legal etc., si considerentele de ordin subiectiv: conceptual, cultural, spirital etc.
                            Centrale termice comune pot fi instalate in bune conditii in case de tip familial, cu cateva apartamente, dar atunci cand este vorba de colectivitati eterogene de persoane, cel mai bine este sa se mearga pe ideea centralelor individuale.
                            Din discutiile purtate cu partenirii nostri din tari ale Comunitatii Europene care produc echipamente de incalzire, au confirmat si ei ca acest lucru se intampla si acolo. Nimeni nu doreste sa traiasca cu convingerea ca plateste si pentru vecin!
                            Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

                            Comentariu

                            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              Membru marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 584

                              #15
                              In blocul meu situat pe malul mari a aprut o situatie similara relatata d-l.
                              Balan. Cei racordat la RADET si la etaje mici 1-3 si care beneficiaza de caldura doresc ca noi cei cu centrale propri,sa participam cu cca 10% la cheltuielile de incalzire.Motivul ar fi ca in subsol se pierde multa energie
                              termica.Nu au pretentii cei care de la etajele mari 8-11 care sufera de frig.
                              Cind sa hotarit sa inventariem corpurile radiante din apartamente pt. calcularea consumului,nu au mai vrut cei 10%.Poate au multi nostalgia comunismului obladuitor si doresc importirea bunurilor dupa"necesitati" nu
                              dupa munca asa cum suna sloganul ceausist.Nu stiu in ce oras egzista un
                              muzeu al lui"ceausescu" si unde are f. multi fani?

                              Comentariu

                              Procesare...