Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • gogoson
    a răspuns
    nu este solutia ideala, dar daca trebuie musai centrala pe lemne, se poate face, evident cu ceva protectii in plus, desi si la cea cu gaz se poate defecta sonda de temp si sa nu mai indice temp corecta si poate ajunge la valori anormale.
    Ideea e ca daca ceva poate merge prost, va merge prost indiferent de ce centrala aveti

    Lasă un comentariu:


  • gavrila bizau
    a răspuns
    din caramida se face pe 6 caramizi plecarea si tear scoate si mai ieftin decat inoxul si iti si incalzeste casa pe unde trece daca tot esti dispus sa il spargi pe cel existent

    Lasă un comentariu:


  • alinescoo
    a răspuns
    Daca tot e vorba de cosuri de fum ma aflu si eu intr-o situatie delicata. Anul trecut, in toamna, mi-am montat centrala Viadrus U22 de 70 Kw in pivnita de sub casa (casa are 1 etaje si o inaltime aproximativa de 8 metri). Prin mijlocul casei e un horm de caramida pe care l-am folosit, insa are un diametru de doar 14 cm. Iesirea din cazan e de 16 cm. De aici problemele de zi cu zi: smoala, fum, nu trage centrala...
    Pe sezonul urmator nu vreau sa am aceste probleme si oricum intrand in renovari cu casa am aceste 2 posibilitati:
    1 - pun un horn din inox prin exteriorul casei
    2 - fac un horn de caramida in locul celui actual dupa dimenisunile corespunzatoare centralei.

    As ruga domniile voastre sa va dati cu parerea. Ce ma sfatuiti sa fac ? Poate sunt alte altenative mai bune... Daca se recomanda cel de caramida ce diametru ar trebui sa aibe ? Sfaturi privind realizarea ? (oricum se va ocupa ceva mester, insa as vrea sa am si eu habar de ce face acolo).
    Multumesc si spor la treaba.

    Lasă un comentariu:


  • termoadi
    a răspuns
    ......SI UN SISTEM DE PROTECTIE care sa opreasca pompa de circulatie a pardoselei calde ,la depasirea accidentala a temperaturii pe teava de pardoseala,superioara valorii de 90 grade si ..defectarea elementului de control al amestecului.
    Parerea mea ca centralele cu automatizari'' restranse'' asa cum sunt cazanele pe combustibili solizi ,nu se impaca tocmai bine cu teava de ..''plastic''

    Lasă un comentariu:


  • gogoson
    a răspuns
    O centrala cu lemne ( cu gazeificare sau nu) are nevoie ca temp de retur sa fie de minim 60 C. Din acest motiv in general lucreaza la temp la mari de gen 75-60 C sau 80-65 C, dar se poate folosi la incelazire prin pardoseala

    aveti nevoide de :
    - centrala cu gazeificare neaparat ( deoarece se opreste singura cand ajunge la temp dorita)
    -centrala trebuie sa aiba volumul de apa cand mai mare ca sa aiba inertie mare
    - laddomat pentru a mentine returul in centrala la minim 60 C
    - kit de amestecare pentru mentine turul in sistemul de pardoseala sub 45 C

    si mult succes.

    Lasă un comentariu:


  • xena
    a răspuns
    Dimpotriva.

    Lasă un comentariu:


  • valibb
    a răspuns
    Centrala pe lemne - problema

    As dori sa stiu daca o centrala pe lemne cu gazeificare se potriveste cu incalzirea prin pardoseala ?

    Am citit ca centralele cu gazeificare au nevoie pentru a functiona cu randament mare de o temperatura mare a agentului in tur si in retur.

    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • daniel_21g
    a răspuns
    Buna ziua!
    am si eu o intrebare referitor la cosul de fum...
    Merge sa il confectionez din tabla de aluminiu, pentru ca as putea cumpara tabla de aluminiu in conditii foarte avantajoase.
    Ce stiti aluminiul rezista la acizii si condensul eliberat de o centrala pe gazeificare?

    Multumesc! O zi buna!

    Lasă un comentariu:


  • serbo
    a răspuns
    Noi am facut la DAS un cos pentru centrala pe lemne cu gazeificare si sintem foarte multumiti. La interior e din inox, izolat cu vata minerala si la exterior tabla...zincata, cred ca asa se numeste. A costat 30 milioane anul trecut in august, cu tot cu montaj. La iesirea prin perete, gaura am facut-o mai mare si am captusit cu samota.(casa noastra este din lemn)

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Re: probleme centrala lemne pe gazeificare

    Postat în original de morosanu
    .As dori sa ne dati un sfat care este cea mai buna varianta pentru cosul de la centrala.
    Se pare ca actualul cos de fum a fost facut dupa ureche, si e logic sa va dea batai de cap. Nu cautati sfaturi amatoricesti. Cel mai bine este sa cautati o firma care se se ocupe de proiectarea cosului, in concordanta cu cazanul folosit, amplasare, inaltimea constructiei.
    Pina la noul sezon de incalzire este timp. Un cos prost calculat si executat va expune la multe accidente sau chiar la pierderea vietii! Costa ceva bani dar cred ca tineti mai mult la viata dvs si a bunurilor dvs!

    Lasă un comentariu:


  • morosanu
    a răspuns
    probleme centrala lemne pe gazeificare

    Buna ziua.

    Suntem fam Morosanu din Iasi. Anul trecut in octombrie ne-am mutat la casa si am optat pentru incalzirea cu centrala pe lemne cu gazeificare.
    Mentionez ca am ales un model destul de performant ca sa nu avem probleme, dar, din pacate, am avut.
    Noi nu ne pricepem si atunci cand am facut cosul (facut de cineva care cu asta se ocupa ), nu l-a facut inalt sa treaca de coama casei.
    Iesirea de la centrala spre cos are diametrul de 110. Mentionez ca de doua ori am avut probleme. Odata pe unde iese tubul pentru evacuare spre cos noi aveam polistiren, ceea ce nu este bine pentru ca de la temperatura polistirenul poate lua foc si a doua oara centrala a dat fum in casa scotind un zgomot ciudat.
    Ne-am interesat si toti ne-au spus ca cosul e de vina, nu centrala.
    As dori sa ne dati un sfat care este cea mai buna varianta pentru cosul de la centrala.

    Lasă un comentariu:


  • primejdie
    a răspuns
    Banuiesc ca se refera la intreruperea alimentarii cu energie electrica, montarea unui UPS modificat (in loc de acumulatorii originali montezi un acumulator auto) poate aduce o autonomie de functionare de 1-2 h timp in care focul se domoleste.
    Sub nici o forma nu torni apa pe foc (cazanele in marea lor majoritate sunt din fonta si invaribil vor crapa).
    Montarea unei supape de siguranta pe cazan este benefica (chiar recomandata) pentru evitarea suprapresiunii.

    Lasă un comentariu:


  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    a răspuns
    POSIBIL SI A CASEI

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Daca avaria este majora singura solutie schimbarea ei
    ......................A cui ? a avariei ???

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Daca avaria este majora singura solutie schimbarea ei
    A cui, a avariei ?

    Lasă un comentariu:

Procesare...