Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Postat în original de elixir
    Ceea ce am vazut/auzit majoritatea dintre noi la stiri este..o stire! adica scpusa de cineva care vrea sa faca panica(a se citi ,,audienta"). Un fapt este sigur: centrala a explodat! Dar nu au aratat cauza si modalitatea, dar cu putina atentie, am putut sa retin:
    -centrala nu era in functiune- adica nu era folosita: apa, circuite. etc...
    -cei 2 care au facut focul erau 2 muncitori, fara acte, care au vrut sa se incalzeasca.. ca la o soba. daca aveau si ceva ,,la bord"(2-3 tuici), cine stie ce naiba au facut..
    - in plus, cine stie ce or fi pus aia pe foc...
    pe forumuri, problema cea mai des intalnita este ca nu reusesc sa ridice temperatura la valoarea dorita.. astia 2 au reusit sa o depaseasca.. poate au o solutie miraculoasa!
    Parerea mea este ca nu centrala afost de vina, ci cei 2 ,,Dorei"
    In general accidentele se intampla la centralele improvizate si executate prost.

    Lasă un comentariu:


  • toni.alexandru
    a răspuns
    Postat în original de mihai93
    aud din ce in ce mai des de explozii cu victime la centrale pe lemne .sunt posesorul unei centrale viadrus si drept sa va spun ma cam pune pe ganduri cand aud si vad efectele unei asemenea stiri.
    intrebarea mea este cum se ajunge in aceasta situatie ?pana acum credeam ca daca se opreste curentul ,pompele nu mai merg ,se face presiune in cazan ,da afara apa din cazan supapa de presiune ,ramane cazanul fara apa,crapa un element de la centrala, un calorifer,crapa tevile ,inundatie dar nu bomba.Sa zicem ca NU functioneaza supapa de siguranta,dar merge pompa si se face presiune in cazan. nu se sparg tevile sau caloriferele ?
    eu am o supapa de siguranta de 3 bar pe tur si inca una de 3 bar la intrare in boiler(termo electric).
    deci se ajunge in situatia de a exploda numai atunci cand nu functioneaza supapa de presiune sau nu crapa tevile sau si din alte motive???????

    Parerea mea este ca la centaralele pe lemne, explozia apare doar in clipa in care deschizi usa pentru a reancarca centrala, fara a te asigura de faptul ca lemnele sunt arse in totalitate.

    Lasă un comentariu:


  • elixir
    a răspuns
    Ceea ce am vazut/auzit majoritatea dintre noi la stiri este..o stire! adica scpusa de cineva care vrea sa faca panica(a se citi ,,audienta"). Un fapt este sigur: centrala a explodat! Dar nu au aratat cauza si modalitatea, dar cu putina atentie, am putut sa retin:
    -centrala nu era in functiune- adica nu era folosita: apa, circuite. etc...
    -cei 2 care au facut focul erau 2 muncitori, fara acte, care au vrut sa se incalzeasca.. ca la o soba. daca aveau si ceva ,,la bord"(2-3 tuici), cine stie ce naiba au facut..
    - in plus, cine stie ce or fi pus aia pe foc...
    pe forumuri, problema cea mai des intalnita este ca nu reusesc sa ridice temperatura la valoarea dorita.. astia 2 au reusit sa o depaseasca.. poate au o solutie miraculoasa!
    Parerea mea este ca nu centrala afost de vina, ci cei 2 ,,Dorei"

    Lasă un comentariu:


  • mihai93
    a răspuns
    explozie centrala pe lemne.CAUZA?

    aud din ce in ce mai des de explozii cu victime la centrale pe lemne .sunt posesorul unei centrale viadrus si drept sa va spun ma cam pune pe ganduri cand aud si vad efectele unei asemenea stiri.
    intrebarea mea este cum se ajunge in aceasta situatie ?pana acum credeam ca daca se opreste curentul ,pompele nu mai merg ,se face presiune in cazan ,da afara apa din cazan supapa de presiune ,ramane cazanul fara apa,crapa un element de la centrala, un calorifer,crapa tevile ,inundatie dar nu bomba.Sa zicem ca NU functioneaza supapa de siguranta,dar merge pompa si se face presiune in cazan. nu se sparg tevile sau caloriferele ?
    eu am o supapa de siguranta de 3 bar pe tur si inca una de 3 bar la intrare in boiler(termo electric).
    deci se ajunge in situatia de a exploda numai atunci cand nu functioneaza supapa de presiune sau nu crapa tevile sau si din alte motive???????

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Re: Schema montaj Viadrus U22C

    Postat în original de secanu
    Salut,

    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu detalii/schema de montaj corecta legate de montarea unei centrale clasice pe lemne (Viadrus cu 5 elementi).
    Situatia sta in felul urmator:vreau sa instalez centrala intr-un sat destul de izolat, unde optiunile in ceea ce priveste istalatorii sunt limitate.
    Cel care trebuie sa-mi instaleze centrala, saptamana trecuta a mai instalat una la cineva in sat si in momentul probelor, apa si aburul au busnit pe afara, etc.
    Din acest motiv sunt ingrijorat si as vrea sa evit astfel de situatii, avand in vedere ca iarna a venit si eu am mai si demolat sobele de teracota
    Pe langa centrala vreau sa-mi instalez si un boiler cu serpentina pentru ACM si nu stiu daca pentru acest lucru mai am nevoie de inca o pompa de circulatie.

    Pana acum, m-a pus a achizitionez o pompa 25-6, termostat de imersie, supapa de sens, ventil de aerisire, filtru pentru apa si multe robinete, imbinari.

    Va multumesc,
    Ideal ar fi sa aveti doua circuite, unul pentru incalzire si unu pentru agent termic pentru prepararea apei calde menajere, ce pleaca dintr-un distribuitor. In acest caz sunt necesare doua pompe de circulatie.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • dizzzy
    a răspuns
    Daca vrei sa stii concentratia de antigel din amestec, cel mai simplu e sa lasi sa functioneze ceva timp instalatia sa se omogenizeze amestecul, apoi scoti lichid intr-un pahar si verifici cu un densimetru din ala de auto.

    Lasă un comentariu:


  • bobcad
    a răspuns
    Buna ziua ,

    Am o intrebare , la o incalzire centrala pe lemne sau carbune are importanta pompa de recirculare pe ce viteza merge? creste sau scade consumul de lemne daca pompa este pe viteza 1 sau 2 ?

    Lasă un comentariu:


  • secanu
    a răspuns
    Schema montaj Viadrus U22C

    Salut,

    Va rog sa ma ajutati si pe mine cu detalii/schema de montaj corecta legate de montarea unei centrale clasice pe lemne (Viadrus cu 5 elementi).
    Situatia sta in felul urmator:vreau sa instalez centrala intr-un sat destul de izolat, unde optiunile in ceea ce priveste istalatorii sunt limitate.
    Cel care trebuie sa-mi instaleze centrala, saptamana trecuta a mai instalat una la cineva in sat si in momentul probelor, apa si aburul au busnit pe afara, etc.
    Din acest motiv sunt ingrijorat si as vrea sa evit astfel de situatii, avand in vedere ca iarna a venit si eu am mai si demolat sobele de teracota
    Pe langa centrala vreau sa-mi instalez si un boiler cu serpentina pentru ACM si nu stiu daca pentru acest lucru mai am nevoie de inca o pompa de circulatie.

    Pana acum, m-a pus a achizitionez o pompa 25-6, termostat de imersie, supapa de sens, ventil de aerisire, filtru pentru apa si multe robinete, imbinari.

    Va multumesc,

    Lasă un comentariu:


  • gheorghianemanuel
    a răspuns
    De izolat nu am mai reusit din motive economice,palarie mi-a montat omul care mi-a facut cosul, intrarea in cos a racordului de gaze de la centrala este la 90 de grade, cumva prin lateralul cosului daca ma intelegeti.Nu am avut posibilitate sa intru perpendicular in cos cu racordul drept, in linie.Sa fie asta cauza tirajului slab?
    "Faptul ca are 7,5 m ...depinde cit de inalt si apropiat este fata de vecinatati ." Nu inteleg la ce va referiti.Multumesc pentru raspuns.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Re: probleme viadrus

    Postat în original de gheorghianemanuel
    In ceea ce priveste cosul de fum imi puteti da o parere?Am observat ca atunci cand scade temperatura afara tirajul pare a fi mai bun, adica pot chiar incarca si pe usa de alimentare fara sa imi iasa fum.Credeti ca este posibil?Multumesc.
    Asta pare o chestie clasica ce tine de cosul de fum si lipsa tirajului .
    Dvs ati montat legatura la cos cu cot de 90 gr , cos neizolat , palarie ???
    Faptul ca are 7,5 m ...depinde cit de inalt si apropiat este fata de vecinatati .

    Lasă un comentariu:


  • gheorghianemanuel
    a răspuns
    probleme viadrus

    In ceea ce priveste cosul de fum imi puteti da o parere?Am observat ca atunci cand scade temperatura afara tirajul pare a fi mai bun, adica pot chiar incarca si pe usa de alimentare fara sa imi iasa fum.Credeti ca este posibil?Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • siven01
    a răspuns
    Am o centrala pe peleti , in a carei instalatie era bagat antigel si apa . Am dat drumul la centrala si aceasta a functionat timp de vreo 3 ore , pina cand am observat ca presiunea in instalatie era 2,8 atm . abia atunci am vazut ca robinetul prin care mai bag apa sub presiune in instalatie era deschis , deci aveam aceeasi presiune ca si a retelei de apa , 2,8 atm .
    Am scos cca 2,5 litri de lichid din instalatie si am ajuns la presiunea de lucru 1,5 atm
    .Mentionez ,ca robinetul de introducere presiune in instalatie este situat pe iesirea de apa calda din boiler .
    Asa vrea sa mi spuneti daca acum mai am antigel in instalatie sau acesta a migrat in boiler sau mai departe , pe reteaua de apa . Ce s a intimplat dupa ce presiunea din instalatie s a egalat cu cea din reteaua de apa ?

    Daca se poate un raspuns urgent .

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    In primul rand nu mai puneti lemne verzi. Folositi numai lemne uscate si apoi reveniti si spuneti-ne care este situatia.

    Lasă un comentariu:


  • gheorghianemanuel
    a răspuns
    probleme centrala viadrus

    Buna ziua.Am achizitionat vara aceasta o centrala pe lemne viadrus de 50 kw cu ardere clasica.Am facut instalatia,pompa de circulatie,calorifere,instalatia functioneaza normal.Racordul de iesire a gazelor de la centrala catre horn diam.180mm, L=1m,cu cot de 90 grade la intrarea in cosul de fum. Cosul este tot de 180mm(rotund la interior) din caramida de samota,H = 7.5 m,neizolat.
    Credeti ca este suficient pentru tiraj cosul meu de fum? S-a depus ceva gudron in focarul cazanului dar nu foarte mult.Cum as putea sa evit depunerea gudronului?Lemnele pentru alimentare le combin : 75 % uscate( de 1 an), 25 % fag verde de anul acesta. Sa fie asta cauza aparitiei gudronului? Sunt nevoit sa o curat 1 data pe saptamana,se depune multa funingine.Credeti ca as avea probleme serioase daca as functiona cu, cosul de fum neizolat pana in primavara?( curge ceva condens din el cand aprind focul).As fi recunoscator daca cineva mi-ar oferi cate un scurt raspuns la aceste probleme.Va multumesc.[/quote][/list]

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Nu trebuia sa mai montati inca o pompa ci sa inlocuiti pompa existenta cu una cu o inaltime de pompare mai mare. Niciodata nu se monteaza doua pompe de circulatie in serie pe un circuit de incalzire.

    Lasă un comentariu:

Procesare...