Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cld
    Incepator
    • 11.iul.2007
    • 7

    #31
    din pacate nu am posibilitatea sa fac o priza suplimentara de aer, pentru ca centrala e la demisol, iar nivelul podelei e sub nivelul pamantului.
    O sa iau legatura si cu cei care mi-au facut hornul si o sa le explic problema, poate , intr-adevar trebuie sa montez un deflector.
    Multumesc mult

    Comentariu

    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
      Membru marcant
      • 26.dec.2005
      • 584

      #32
      Cosul este sub dimensionat,si nu asigura tirajul necesar.Deflectorul este o solutie partiala si nu va rezolva situatia daca nu aveti sectiunea/inaltimea necesara.Pe linga asta si izolatia cosului va fi necesara.Dati-ne citeva detalii constructive ale cosului.Sectiune,inaltime tipul de materiale folosite.
      Cu respect,
      G.Z.

      Comentariu

      • cristinas
        Incepator
        • 30.nov.2008
        • 1

        #33
        Functionare defectuoasa centrala pe lemne

        Am o centrala pe lemne, Viadrus U22 care "transpira" groaznic murdarindu-se toata de zgura desi folosesc lemne uscate si nu de brad. Cosul este curatat iar anul trecut nu am avut astfel de probleme cu ea. Nu stiu ce trebuie sa fac ca sa functioneze normal. Imi poate da cineva o idee ?

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12199

          #34
          Re: Functionare defectuoasa centrala pe lemne

          Postat în original de cristinas
          Am o centrala pe lemne, Viadrus U22 care "transpira" groaznic murdarindu-se toata de zgura desi folosesc lemne uscate si nu de brad. Cosul este curatat iar anul trecut nu am avut astfel de probleme cu ea. Nu stiu ce trebuie sa fac ca sa functioneze normal. Imi poate da cineva o idee ?
          http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...262&highlight=
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • mario_is
            Incepator
            • 28.sep.2006
            • 80

            #35
            La mine picura din cauza ca uitasem sa inchid usa aia de curatare la horn si nu mai tragea bine centrala.poate fi si asta o cauza.
            nu ma pricep nu ma bag..........

            Comentariu

            • ginghinac
              Incepator
              • 15.apr.2007
              • 15

              #36
              Limitare temperatura tur centrala lemne

              Ma scuzati poate nu postez unde trebuie
              Am urmatoarea preoblema o centrala pe lemne ...
              Ce ar trebui sa montez pe tur spre calorifere pentru a limita temperatura apei? Sa nu mai fie 80- 90 grade sa fie la 60 de exemplu?

              Multumesc anticipat!

              Comentariu

              • termoadi
                Membru Marcant
                • 21.ian.2007
                • 982

                #37
                Re: Intrebare

                Postat în original de ginghinac
                Ma scuzati poate nu postez unde trebuie
                Am urmatoarea preoblema o centrala pe lemne ...
                Ce ar trebui sa montez pe tur spre calorifere pentru a limita temperatura apei? Sa nu mai fie 80- 90 grade sa fie la 60 de exemplu?

                Multumesc anticipat!
                se poate monta o vana cu trei cai care sa faca un amestec cu returul ,dar....ce faci cu cazanul inn momentul cand se face amestec ,ce faci cu surplusul de putere? daca este un cazan pe gazeificare ,....mai merge dar daca este unul ''orb'' va creste temperatura spre valori periculoase.
                mai bine limitezi cazanul sa arda doar pana la o anumita temperatura ,dorita de tine.
                O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                Comentariu

                • ginghinac
                  Incepator
                  • 15.apr.2007
                  • 15

                  #38
                  Multumesc frumos

                  Comentariu

                  • ginghinac
                    Incepator
                    • 15.apr.2007
                    • 15

                    #39
                    Inca o intrebare?
                    Care e diferenta dintre un ventil termoregulator si o vana de amestec?

                    Comentariu

                    • termoadi
                      Membru Marcant
                      • 21.ian.2007
                      • 982

                      #40
                      Postat în original de ginghinac
                      Inca o intrebare?
                      Care e diferenta dintre un ventil termoregulator si o vana de amestec?
                      un ventil termoregulator deschide sau inchide una dintre cai in functie de temperatura agentului termic care circula prin el asigurand la iesire un amestec la o temperatura constanta ,reglata local pe dispozitiv
                      o vana de amestec face un amestec intre doua intrari catre iesire ,avand manipulare externa ,manuala sau motorizata.
                      acestea sunt descrieri generale, existand diverse modele functionale
                      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        #41
                        Corect vana cu trei cai legata intre ce sa faca legatura intre tur si retur.

                        Comentariu

                        • masonetgv
                          Incepator
                          • 09.ian.2006
                          • 77

                          #42
                          Postat în original de Consultant climatizare
                          Corect vana cu trei cai legata intre ce sa faca legatura intre tur si retur.
                          ??

                          Comentariu

                          • ggeorge
                            Incepator
                            • 27.mai.2009
                            • 16

                            #43
                            Reglare aer secundar centrala lemne Vigas

                            Buna ziua,

                            Am o centrala pe lemne cu gazeificare Solarbayer 25kW (defapt VIGAS, dar marca pt. DE). Acest model are un ventilator care insufla aer in camera de combustibil (aer primar) si in camera de ardere (aer secundar). Doar aerul secundar se poate regla manual prin 2 obturatoare.
                            Am facut o curatire generala a centralei inainte de sezonul de iarna, asa ca am desfacut si ventilatorul, deci trebuie reglat din nou aerul secundar. In cartea tehnica spune ca se da 2,5 - 3 rotatii inapoi surubul. Am mai cautat pe net si am gasit ceva legat de culoarea flacarii de gazeificare (daca e albastra e prea mult aer, daca e rosie e prea putin).

                            Ma puteti ajuta cu reglajul aerului secundar?

                            Multumesc.

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              #44
                              Nu aveti posibilitatea sa chemati pe cineva de la un service autorizat sa va rezolve problema ?

                              Comentariu

                              • ggeorge
                                Incepator
                                • 27.mai.2009
                                • 16

                                #45
                                As putea, dar centrala e inca in garantie, iar distribuitorul care mi-a vandut-o (si care face si service) mi-a tras o teapa cu un boiler. Asa ca prefer sa nu apelez la ei.

                                Comentariu

                                Procesare...