Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Scifficus
    Membru marcant
    • 23.iun.2013
    • 841

    Răspuns la: Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

    In loc sa mergi in combinatia aia cu doua pompe mai bine, cred si mai simplu era cu o vana termostatica de amestec.
    Doar opinia mea.

    LE. Gand la gand.

    Comentariu

    • Dorin Condurache
      Incepator
      • 26.sep.2014
      • 8

      Răspuns la: Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

      Cand am montat cazanul nici nu stiam de aceasta vana termostatica de amestec. Oricum intentionez sa achizitionez un puffer de 500 litri (nu imi permit mai mare) si voi folosi pompa care o am pe bypass la circuitui cazan-puffer,iar by pass-ul il voi face cu vana termostatica de amestec.
      Am gasit un puffer de 500 litri neizolat la pretul de 1350 ron iar varianta izolata la 2190ron. Ar merita sa iau unu neizolat si sa il izolez eu cu vata minerala sau altceva? Totusi mi se pare foarte scumpa izolatia aia.

      Comentariu

      • bulba grig
        Membru Marcant
        • 27.oct.2011
        • 364

        Răspuns la: Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

        Aveti mp . Eu am unul facut de 1250 litri din tabla de 3mm pe care l-am imbracat cu vata cu aluminiu .

        Comentariu

        • maximilian73
          Incepator
          • 12.oct.2014
          • 1

          Răspuns la: Răspuns la: Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

          am o centrala orlan de 25 kw care in ultima vreme a inceput sa faca mici explozii cand se oprea gazeificarea. Am discutat cu cei de la Romstal care mi-au spus ca trebuie sa ridic cosul deoarece la oprirea gazeificarii se realizeaza tiraj normal si de aceea gazele nu sunt evacuate corespunzator. Am ridicat cosul cu 1,2 m peste coama casei. Azi am facut foc din nou si îmi tremura centrala si in gazeificare si am din nou mici explozii cu pierderi de fum. Centrala e curatata, cosul la fel. Ce pot sa fac?

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2298

            Răspuns la: Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

            Cum sunt facute reglajele aerului primar si secundar?

            De multe ori se infunda canalele pentru aer secundar si astfel apar probleme la combustie.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • bulba grig
              Membru Marcant
              • 27.oct.2011
              • 364

              Răspuns la: Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

              cheluakame - am avut ceva discutii despre instalatia mea compusa din cazan viadrus de 35 kw si puffer , unde va spuneam ca legatura dintre ele este de Cu de 28 . care ar fi avantajul daca la anul in vara , in pauza de foc , as inlocuii atat turul cat si returul cu ceva mai gros /nu stiu marimile la ppr/ ? ca de Cu asa mai gros ca pe mana , cred ca costa enorm ml plus coturi, teuri .

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2298

                Răspuns la: Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

                Incalzirea pufferului se face in 2 feluri.
                1. Cand circulatia este mica, acesta se incalzeste de sus in jos.
                2. Cand circulatia este mare, acesta se incalzeste de jos in sus.

                Atunci cand avem un cazan cu limitarea temperaturii de tur, circulatia ridicata (deci debit ridicat adica pompa+diametre mari), reduce posibilitatea de intrare in stare de repaus (la unele cazane cu gazeificare), ori a inchiderii clapetelor de tiraj la cele atmosferice.

                La tine cum se prezinta situatia, cum se incalzeste pufferul, sau nu ai termometre pe el?
                Arderea cum se prezinta? Ce durata are si ce intensitate?
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • bulba grig
                  Membru Marcant
                  • 27.oct.2011
                  • 364

                  Răspuns la: Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

                  Pufferul se incalzeste de sus in jos . La 1,65 m de la baza in sus am un termometru cu tija de 15 cm ,in teaca si intra cca 10 cm in puffer . pufferul are 2,5h/0,8 in diametru deci 1250 l . Aprind focul cu ceva marunte aprox juma de cazan, se face jar , umplu focarul cazanului cu un brat serios de lemn de fag , destul de uscat , si apoi cca 8kg de brichete de carbune si apa ajunge la acel termometru la 70 grade . Apa incalzita care imi ajunge la o temp de afara de -3 grade pana maine la pranz cu focul aprins seara la ora 18 . Ca si ardere mai ales focul la fag cu termosatul de tiraj pus pe 85 grade , RUPE FASU ! Ca timp cca 3/4 ora si apoi carbunii mai mult mocneste / intretine temperatura .Merg cu temperatura pe cazan intre 60 si 90 grade , dar arata ca nou .

                  Comentariu

                  Procesare...