Cum se monteaza 3 calorifere pe aceeasi coloana?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Selsin
    Incepator
    • 09.mar.2010
    • 7

    Cum se monteaza 3 calorifere pe aceeasi coloana?

    Locuiesc la et.4/4, livingul fiind situat pe colt respectiv pe laturile de N/E.
    Incalzirea livingului si a bucatariei se face de pe o singura coloana aflata in living.
    Deoarece iarna este foarte frig in living (anul trecut am avut temperaturi de 11 grade C) si datorita faptului ca aceasta incapere are 2 ferestre, am montat un al doilea calorifer sub fereastra care nu avea (se forma foarte mult condens pe aceasta iar iarna faceam igrasie) si l-am marit pe primul prin atasarea catorva elementi (nu a fost calculata corespunzator incalzirea acestei camere).
    Cele 2 calorifere functioneaza si problema caldurii in living pare sa se fi rezolvat insa a aparut o alta problema, nu mai functioneaza caloriferul din bucatarie care se alimenteaza din aceeasi coloana.
    Am inchis la jumatate robinetii de pe tur la cele doua calorifere din living pentru a-l forta pe cel din bucatarie dar tot nu se incalzeste, apoi am inchis la jumatate returul celui din bucatarie iarasi fara nici un rezultat notabil (se incalzesc 2-3 elementi dar foarte putin ).
    Ma gandesc ca turul caloriferului din bucatarie care este teava ppr 1/2 sa il inlocuiesc cu teava pexal 3/8 (in ideea ca, ipotetic vorbind consider ca acest calorifer s-ar afla la nivelul imediat superior). Parerea mea este ca are loc o egalizare a presiunilor de pe tur cu cea de pe retur.
    Nu stiu, nu mai am nici-o idee cu ce ar trebui sa mai fac deaceea, rog pe cei care au experienta in acest domeniu sa-mi spuna ce-ar mai putea fi de facut.
  • Selsin
    Incepator
    • 09.mar.2010
    • 7

    #2
    Mda, se pare ca nu prea sunt idei la problema mea.

    Comentariu

    • iubesc femeile frumoase
      Incepator
      • 02.nov.2005
      • 54

      #3
      Dar o verificare a robinetilor ati facut? Daca sunt obturati ? Si cel tur si retur daca sunt obturati nu va incalzi normal deoarece nu trece apa suficient .
      Daca va fi sa furi fura o sarutare !

      Comentariu

      • Selsin
        Incepator
        • 09.mar.2010
        • 7

        #4
        Toti robinetii sunt noi, i-am schimbat in vara pentru ca, anul trecut cand am montat supape am avut surpriza sa constat ca nu tineau robinetii de pe tur iar robinetul de pe coloana de la subsol tinea la jumatate, numai eu stiu cum am montat supapele, bine ca tineau robinetii pe retur.

        Comentariu

        • iubesc femeile frumoase
          Incepator
          • 02.nov.2005
          • 54

          #5
          Pai au fost schimbati in vara....iar acum cand sa dat drumu la caldura.. a venit multa mizerie si daca robinetii sunt din astia la 15 -20 de lei au canalul acela de trecere al apei destul de ingust....si e posibil sa se fi acumulat mizerie in timpul umplerii instalatiei cu apa calda.E doar o posibilitate , daca nu e nici asta...chemati un instalator sa verifice el tevile.Doar ca ati montat un calorifer in plus nu conteaza asa mult.Ceva obtureaza ori robinetii ori tevile pe traseul catre respectivul calorifer.
          Daca va fi sa furi fura o sarutare !

          Comentariu

          • piancada
            Membru
            • 01.feb.2010
            • 197

            #6
            scrieti despre "coloane",avezi incalzire centralizata?
            Cred ca ceilalti au dreptate.. s-ar putea sa fie infundat robinetul coloriferului Inchideti de tot cele 2 calorifere din living si daca nici atunci al 3-lea calorifer nu se incalzeste ,e clar...trebuie sa-l desfacecti sa-l curatati.

            Comentariu

            • ics
              Membru Marcant
              • 16.sep.2009
              • 635

              #7
              nu se poate aerisi? caloriferul in cauza
              daca ziceti ca se incalzeste -1,2 elementi inseamna ca vine caldura dar nu trece prin el
              ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

              Comentariu

              • sclipitor
                Incepator
                • 06.mar.2007
                • 13

                #8
                Ori aerisit ori blocheaza ceva robinetii.
                Apa trece, insa trece cu debit slab deci nu va incalzi caloriferul cum trebuie.

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  #9
                  Re: Cum se monteaza 3 calorifere pe aceeasi coloana?

                  Postat în original de Selsin
                  Locuiesc la et.4/4, livingul fiind situat pe colt respectiv pe laturile de N/E.
                  Incalzirea livingului si a bucatariei se face de pe o singura coloana aflata in living.
                  Deoarece iarna este foarte frig in living (anul trecut am avut temperaturi de 11 grade C) si datorita faptului ca aceasta incapere are 2 ferestre, am montat un al doilea calorifer sub fereastra care nu avea (se forma foarte mult condens pe aceasta iar iarna faceam igrasie) si l-am marit pe primul prin atasarea catorva elementi (nu a fost calculata corespunzator incalzirea acestei camere).
                  Cele 2 calorifere functioneaza si problema caldurii in living pare sa se fi rezolvat insa a aparut o alta problema, nu mai functioneaza caloriferul din bucatarie care se alimenteaza din aceeasi coloana.
                  Am inchis la jumatate robinetii de pe tur la cele doua calorifere din living pentru a-l forta pe cel din bucatarie dar tot nu se incalzeste, apoi am inchis la jumatate returul celui din bucatarie iarasi fara nici un rezultat notabil (se incalzesc 2-3 elementi dar foarte putin ).
                  Ma gandesc ca turul caloriferului din bucatarie care este teava ppr 1/2 sa il inlocuiesc cu teava pexal 3/8 (in ideea ca, ipotetic vorbind consider ca acest calorifer s-ar afla la nivelul imediat superior). Parerea mea este ca are loc o egalizare a presiunilor de pe tur cu cea de pe retur.
                  Nu stiu, nu mai am nici-o idee cu ce ar trebui sa mai fac deaceea, rog pe cei care au experienta in acest domeniu sa-mi spuna ce-ar mai putea fi de facut.
                  Incercati sa curaratati toate armaturile daca nu o sa functionze nici dupa acest lucru incercati sa schimbati si condcuta de 1/2" .

                  Comentariu

                  • Selsin
                    Incepator
                    • 09.mar.2010
                    • 7

                    #10
                    Cred ca e o problema de debit. La cele 2 calorifere din living, am inchis robinetul de pe turul primului de langa coloane trei sferturi iar la cel de-al 2-lea l-am inchis la jumatate si acum functioneaza si cel din bucatarie insa cele 2 din living nu mai au acelasi randament adica se incalzesc mai putin ca inainte. In perioada aceasta nici nu prea e concludent pentru ca e destul de cald afara si nu baga presiune si temperatura ca iarna.
                    Din ce am observat caloriferul din bucatarie este amplasat ceva mai sus decat cele din living, deci ar trebui sa urmaresc ceva anume la legaturi sau la conducte?

                    @Consultant climatizare, facand manevra din robineti nu-i aceeasi chestie ca si cum as fi inlocuit ppr1/2 cu pexal 3/8 ?

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #11
                      Ba da, dar trebuie facut cu mare grija reglajul.

                      Comentariu

                      • Selsin
                        Incepator
                        • 09.mar.2010
                        • 7

                        #12
                        Revin cu 2 intrebari. Rog pe cineva care se pricepe sa ma lamureasca si pe mine(se pleaca de la premisa ca aerisiea caloriferelor a fost facuta corect si incalzirea se realizeaza centralizat):

                        1. Care este efectul asupra incalzirii unui calorifer atunci cand robinetul de pe retur se fixeaza pe o pozitie intermediara, indiferent care ar fi ea, deci robinetul nu se afla pe pozitia maxim incfhis sau maxim deschis?

                        2. Care este cauza pentru care un calorifer nu se incalzeste pe toata suprafata sa, adica se incalzeste pe toata lungimea sa dar pe latime nu se incalzeste decat un sfert din fiecare element?

                        Sunt probleme cu care inca ma mai confrunt si ma dispera cand vad facturile la intretinere iar eu trebuie sa platesc ceea ce nu primesc.

                        Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

                        Comentariu

                        • Admin.MC
                          Membru Marcant
                          • 05.dec.2005
                          • 974

                          #13
                          Postat în original de Selsin
                          Revin cu 2 intrebari. Rog pe cineva care se pricepe sa ma lamureasca si pe mine(se pleaca de la premisa ca aerisiea caloriferelor a fost facuta corect si incalzirea se realizeaza centralizat):

                          1. Care este efectul asupra incalzirii unui calorifer atunci cand robinetul de pe retur se fixeaza pe o pozitie intermediara, indiferent care ar fi ea, deci robinetul nu se afla pe pozitia maxim incfhis sau maxim deschis?

                          2. Care este cauza pentru care un calorifer nu se incalzeste pe toata suprafata sa, adica se incalzeste pe toata lungimea sa dar pe latime nu se incalzeste decat un sfert din fiecare element?

                          Sunt probleme cu care inca ma mai confrunt si ma dispera cand vad facturile la intretinere iar eu trebuie sa platesc ceea ce nu primesc.

                          Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
                          Va rog sa activati codul BB.

                          Aveti aici un tutorial cu ce trebuie sa faceti: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31242

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            #14
                            Postat în original de Selsin
                            Revin cu 2 intrebari. Rog pe cineva care se pricepe sa ma lamureasca si pe mine(se pleaca de la premisa ca aerisiea caloriferelor a fost facuta corect si incalzirea se realizeaza centralizat):

                            1. Care este efectul asupra incalzirii unui calorifer atunci cand robinetul de pe retur se fixeaza pe o pozitie intermediara, indiferent care ar fi ea, deci robinetul nu se afla pe pozitia maxim incfhis sau maxim deschis?

                            2. Care este cauza pentru care un calorifer nu se incalzeste pe toata suprafata sa, adica se incalzeste pe toata lungimea sa dar pe latime nu se incalzeste decat un sfert din fiecare element?

                            Sunt probleme cu care inca ma mai confrunt si ma dispera cand vad facturile la intretinere iar eu trebuie sa platesc ceea ce nu primesc.

                            Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
                            1: o sa circule prin radiator o cantitate mai mica de agent termic.

                            2: por fi mai multe cauze, radiator infundat, intalatie incorect echilibrata, aer in instalatie, sau debit insuficient de agent termic.

                            Comentariu

                            • moshu2
                              Membru
                              • 05.feb.2010
                              • 124

                              #15
                              Este posibil sa aveti radiatorul partial colmatat (trebuie spalat de mal)(in radiator apa circula INCET si malul se depune!)
                              Este posibil sa aveti robinetii (locuri inguste) partial obturati; totusi, daca se simte manevrarea lor (se pot inchide) e destul de putin probabil: in locurile inguste apa circula cu viteza maxima; singura colmatare posibila aici e cu corpuri gen pietricica, aschie de metal, care nu poate trece prin gatuitura, dar va impiedica inchiderea.
                              Robinetul de retur e pentru izolare (demontarea radiatorului fara golirea instalatiei); mai poate fi utilizat si pentru echilibrarea debitului, dar acest reglaj e foarte "gingas". Sfatul meu e sa-l tineti COMPLET DESCHIS.

                              Eu as interpreta simptomele descrise de dv ca fiind cauzate de o obturare partiala a coloanelor, care e cu atit mai severa cu cat sectiunea coloanelor e mai mica (exact situatia dv., la ultimul nivel). Cati ani are instalatia? E posibil sa trebuiasca sa inlocuiti teava cel putin pana la ultima reducere de sectiune (si la vecinul de dedesubt, cel putin!)
                              Eu am avut ocazia sa vad tevi cu 30 de ani de functionare demontate, care aveau sectiunea ramasa cam 3/8 toli, din cei 3/4 initiali, restul fiind ocupat de depuneride calcar.

                              Spor!
                              Cateva notiuni de fizica ajuta...

                              Comentariu

                              Procesare...