Cum se monteaza 3 calorifere pe aceeasi coloana?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Selsin
    Incepator
    • 09.mar.2010
    • 7

    #16
    [/quote]

    1: o sa circule prin radiator o cantitate mai mica de agent termic.

    2: por fi mai multe cauze, radiator infundat, intalatie incorect echilibrata, aer in instalatie, sau debit insuficient de agent termic.[/quote]

    Acum e cam clara treaba, sunt momente cand se incalzeste si momente cand nu se incalzeste caloriferul din bucatarie deci s-a ajuns la concluzia ca sunt momente cand debitul este insuficient pe coloana principala care alimenteaza cele 3 calorifere iar o echilibrare hidraulica din robineti este imposibil de facut din cauza acestor debite variabile. Un prieten ( are studii superioare in domeniu) mi-a sugerat sa montez o pompa pe returul celor 3 calorifere si spune ca nu voi mai avea probleme de acest gen.
    D-voastra ce parere aveti de acest lucru, e bine sau nu e bine sa fac acest lucru, ce implica aceasta?-ma refer la apartamentele de la etajele inferioare care au caloriferele legate pe aceeai coloana cu a mea.
    Si in ultimul rand, imi pute-ti indica vreo pompa care sa nu-mi faca contorul de energie electrica polizor?(coloana are parter+4 nivele la sunt racordate cate 2 calorifere de aluminiu pe nivel-la mine sunt 3, unul de 12 si altul de 10 elementi.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      #17
      Nu aveti voie sa montati pompe de recirculare pe sistemul de incalzire centralizat.

      Orice modificare a sistemului centralizat de incalzire trebuie facuta cu aprobarea celor de a radet , chiar si schimbarea dimensiunilor unui radiator.

      Comentariu

      Procesare...