Temperatura tur maxim 40 grade

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SimonaRosoga
    Incepator
    • 26.sep.2010
    • 68

    Temperatura tur maxim 40 grade

    Intr-o casa de caramida cu goluri - Eurotherm, plus izolatie de polistiren expandat de 10, este suficienta o temperatura a apei de pe turul caloriferelor de 40 de grade celsius?
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Daca radiatoarele sunt dimensionate pentru aceast regim de functionare (40 de grade pe tur) atunci instalatia poate functiona fara nici o porblema.

    Totusi pentru un regim de functionare 40-35 de grade (tur-retur) coeficientul de corectie este de aproximativ 5.

    Exemplu daca aveti un necesar de caldura pentru o incapere de 1000W, dumnevoastra veti alege un radiator de ce va putea genera o caldura de 5000W pentru regimult de functionare 80/60 de grade (tur/retur), acesta fiind regimul de functionare pentru care prezinta puterile majoritatea producatorilor de radiatoare.

    Comentariu

    • SimonaRosoga
      Incepator
      • 26.sep.2010
      • 68

      #3
      Stati ca sunt putin in ceata domnule expert.
      Am ocazia sa cumpar de la o ruda din Canada o pompa de caldura second-hand.
      Ideea este ca aceasta pompa face maxim 40 grade celsius la iesire.
      Eu am o casa cu 5 camere si 2 bai.
      Voiam sa stiu daca temperatura acesta de 40 de grade ar fi suficienta sa asigure un minim de 20-21 de grade.
      La aceasta pompa eu va mai trebui sa cumpar si o pompa de circulare a apei.

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 982

        #4
        Exact cum va spus si domnul moderator, cu 40 grade puteti incalzi casa cu radiatoare, fara nici o problema, doar ca va trebui sa le dimensionati corespunzator, adica spre exemplu daca normal la 80 grade radiatorul ar fi fost sa zicem cu lungimea de 1 metru, acum cu pompa de caldura si 40 grade va avea o lungime de 2 metri si vor fi necesare 2 bucati.
        Asta fiind o explicatie aproximativa in realitate se vor face cateva calcule in functie de volum, izolatia camerei, spatiul vitrat etc.
        Pompa de caldura se preteaza bine la incalzirea in pardoseala, acolo avem nevoie de agent termic cu temperatura joasa cca 35 -max 40 grade.
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • SimonaRosoga
          Incepator
          • 26.sep.2010
          • 68

          #5
          Am inteles domnule termoadi.
          Mai am o intrebare.
          Se poate utiliza pexalul de o mai buna calitate la incalzirea pardoselii, daca nu exista nicio imbinare sub sapa?

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            Daca doriti sa realizati incalzirea in pardoseala cu pexal incercati sa apelati la o firma ce realizeaza astfel de lucrari dar sa va si ofere garantie pentru executie.

            Comentariu

            • SimonaRosoga
              Incepator
              • 26.sep.2010
              • 68

              #7
              O sa caut o persoana specializata.
              In principiu se poate cu pexal?

              multumesc!

              Comentariu

              • SimonaRosoga
                Incepator
                • 26.sep.2010
                • 68

                #8
                Revin cu o nelamurire.
                Uitati ce am citit pe site: http://www.misiuneacasa.ro/incalzire...ardoseala.html
                Se zice ca folosind aceasta incalzire prin pardosela, aerul in incapere nu va depasii 18 grade?
                Pai la 18 grade faci turturi iarna, este adevarat?

                MESAJ CORECTAT DE ADMINISTRATOR

                Comentariu

                • termoadi
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2007
                  • 982

                  #9
                  eu personal nu agreez pexalul pentru ip ,iar ce ati citit dv despre temperatura in camera cu ip...... ,ce pot sa va spun,....o instalatie bine calculata va asigura intotdeauna necesarul termic ,fie ca este exclusiv cu ip ,fie ca se completeaza ,daca este cazul ,cu radiatoare.
                  O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #10
                    Postat în original de SimonaRosoga
                    Revin cu o nelamurire.
                    Uitati ce am citit pe site: http://www.misiuneacasa.ro/incalzire...ardoseala.html
                    Se zice ca folosind aceasta incalzire prin pardosela, aerul in incapere nu va depasii 18 grade?
                    Pai la 18 grade faci turturi iarna, este adevarat?
                    Pentru o casa bine izolata si o instalatie de incalzire in pardoseala bine calculata (atentie temperatura finisajului nu trebuie sa depaseasca 32-33 de grade) poate sa faca fata fara probleme, aceasta se deobicei se suplimenteaza si cu alte surse de caldura pentru a face fata in situatii extreme.

                    Comentariu

                    • Admin.MC
                      Membru Marcant
                      • 05.dec.2005
                      • 973

                      #11
                      Postat în original de SimonaRosoga
                      Revin cu o nelamurire.
                      Uitati ce am citit pe site: http://www.misiuneacasa.ro/incalzire...ardoseala.html
                      Se zice ca folosind aceasta incalzire prin pardosela, aerul in incapere nu va depasii 18 grade?
                      Pai la 18 grade faci turturi iarna, este adevarat?

                      MESAJ CORECTAT DE ADMINISTRATOR
                      Depinde de gradul de suportabilitate al fiecaruia, insa valoarea respectiva este doar pentru incalzirea prin pardoseala.
                      Daca pardoseala are 25 de grade C, va dati seama ca in camera nu pot fi tot 25 de grade C.

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        #12
                        Postat în original de Admin.MC
                        Postat în original de SimonaRosoga
                        Revin cu o nelamurire.
                        Uitati ce am citit pe site: http://www.misiuneacasa.ro/incalzire...ardoseala.html
                        Se zice ca folosind aceasta incalzire prin pardosela, aerul in incapere nu va depasii 18 grade?
                        Pai la 18 grade faci turturi iarna, este adevarat?

                        MESAJ CORECTAT DE ADMINISTRATOR
                        Depinde de gradul de suportabilitate al fiecaruia, insa valoarea respectiva este doar pentru incalzirea prin pardoseala.
                        Daca pardoseala are 25 de grade C, va dati seama ca in camera nu pot fi tot 25 de grade C.
                        Temperatura la care se poate ajunge in interiorul unei incaperi cu ajutorul incalzirii in pardoseala, depinde de gradul de izolare termica a cladirii.

                        Temperatura de confort termic depinde de fiecare om in parte, temperaturile de calcul sunt unele conventionale pe care majoritatea oamenilor le considera tempraturi de confort.

                        Comentariu

                        Procesare...