Schimbare centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • eelena
    Incepator
    • 04.oct.2009
    • 8

    Schimbare centrala termica

    Buna ziua,

    Vreau sa schimb o centrala cu tiraj natural cu una cu tiraj fortat.
    Avand in vedere ca ii voi schimba locul spuneti-mi va rog ce-mi este necesar.
    Am de la cea actuala regulatorul de gaz, care banuiesc ca nu trebuie schimbat si filtru de apa care este vechi.
    Distanta unde va fi mutata este de cca 5m liniar in alta incapere (un hol).

    Va rog sa-mi mai recomanda-ti o centrala termica buna.

    Multumesc!
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Va rog frumos reveniti cu mai multe detalii:

    - locul unde este montata actuala centrala;
    - puterea centralei;
    - modul de racordare la cosul de fum existent;
    - daca exista si alte echipamente legate la acel cos de fum;
    - si orice alte detalii ce considerati ca ar fi utile.

    Va multumesc.

    Comentariu

    • eelena
      Incepator
      • 04.oct.2009
      • 8

      #3
      Acum este montata in baie, insa daca o schimbam cu una pe tiraj fortat, trebuie mutat locul ei intr-un hol, care se afla la distanta de 5 m de pozitia actuala.
      Puterea este de 23,8 sau 24.

      Deci vroiam sa stiu ce este necesar a se monta in plus dupa noile norme si adaug suplimentar intrebarea: daca as lasa-o in locul actual, s-ar putea monta o centrala cu tiraj fortat pe cos?
      Daca da, cum se poate?
      Ne gandeam ca este dificil de mutat deoarece a fost calculata instalatia din acel loc.

      Multumesc

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Holul respectiv are suficienta suprafata vitrata ?

        Va intreb deoarece nici in baie nu este inregula sa stea centrala dar nici pe hol unde deobicei nu exista suprafete vitrate.

        Comentariu

        • eelena
          Incepator
          • 04.oct.2009
          • 8

          #5
          Postat în original de Consultant climatizare
          Holul respectiv are suficienta suprafata vitrata ?

          Va intreb deoarece nici in baie nu este inregula sa stea centrala dar nici pe hol unde deobicei nu exista suprafete vitrate.

          Baia are 6mp si geam de 1m pe 0,5 si holul are 8mp, un geam fix, usa exterioara si usa la o alta baie mica care are geam.
          Suprafete vitrate inseamna aerisire permanenta?
          Daca da, asta nu am nicaieri in casa. Multumesc

          MESAJ CORECTAT DE ADMINISTRATOR

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2550

            #6
            Toate incaperile in care se monteaza aparate de utilizare a gazelor naturale, se prevad cu suprafete vitrate, sub forma de ferestre, luminatoare cu geamuri usoare, usi cu geam sau goluri, toate la exterior.
            Cu respect.

            Comentariu

            • eelena
              Incepator
              • 04.oct.2009
              • 8

              #7
              Postat în original de tanasie
              Toate incaperile in care se monteaza aparate de utilizare a gazelor naturale, se prevad cu suprafete vitrate, sub forma de ferestre, luminatoare cu geamuri usoare, usi cu geam sau goluri, toate la exterior.
              Usa de la acel hol este cu geam termopan toata (ca la magazine).
              Va rog sa-mi spuneti daca o centrala cu tiraj fortat poate fi montata (racordata) pe cos.

              multumesc

              Comentariu

              • costin02
                Incepator
                • 24.nov.2010
                • 3

                #8
                Postat în original de eelena
                Postat în original de tanasie
                Toate incaperile in care se monteaza aparate de utilizare a gazelor naturale, se prevad cu suprafete vitrate, sub forma de ferestre, luminatoare cu geamuri usoare, usi cu geam sau goluri, toate la exterior.
                Usa de la acel hol este cu geam termopan toata (ca la magazine).
                Va rog sa-mi spuneti daca o centrala cu tiraj fortat poate fi montata (racordata) pe cos.

                multumesc
                Nu, in niciun caz.
                O centrala cu tiraj fortat nu poate fi racordata la cos, tubulatura acesteia(kitul de evacuare) se va scoate in afara cladirii, printr-o gaura practicata in zid, mai rar intalnit si-n sticla unor ferestre.
                Avand in vedere ca baia dumneavoastra are o fereastra, de ce nu incercati sa luati in calcul pozitionarea centralei pe peretele care are aceasta fereastra, sau pe altul invecinat si sa scoateti tubulatura printr-o gaura practicata pe acesta cu fereastra, gandesc eu ca ar fi mai comod.
                In ce priveste alegerea unei centrale, ar trebui sa va adresati unor persoane care fac service-ul acestora, ei va pot spune care din acestea sunt fiabile, personal am o centrala saunier duval, de foarte putina vreme, care are ca aspecte pozitive, functionarea silentioasa si usurinta in exploatare.

                Comentariu

                • eelena
                  Incepator
                  • 04.oct.2009
                  • 8

                  #9
                  Nu se poate pune langa geam, acolo este dusul.

                  Comentariu

                  • piancada
                    Membru
                    • 01.feb.2010
                    • 197

                    #10
                    Postat în original de eelena
                    Postat în original de tanasie
                    Toate incaperile in care se monteaza aparate de utilizare a gazelor naturale, se prevad cu suprafete vitrate, sub forma de ferestre, luminatoare cu geamuri usoare, usi cu geam sau goluri, toate la exterior.
                    Usa de la acel hol este cu geam termopan toata (ca la magazine).
                    Va rog sa-mi spuneti daca o centrala cu tiraj fortat poate fi montata (racordata) pe cos.

                    multumesc
                    Prin normativa europeana este obligatoriu sa fie racordata la un cos de evacuare mai inalt cu 1 m fata de cel mai inalt punct al acoperisului iar cosu trebuie intubat cu tub de INOX.
                    Sigur ca pe acel cos nu trebuie sa fie o alta evacuare de gaze provenite de la o altfel de sursa.
                    Poate fi o alta centrala de acelasi tip dar dimensiunea cosului trebuie sa fie ca suma a celor doua.
                    Centrala cu tiraj fortat poate fi pusa oriunde in casa cu conditia ca sa se faca o gaura catre exterior (si e obligatoriu prin normativa europeanana) prin care sa traga aer.
                    In acest mod se poate pune in baie, in bucatarie si chiar in dormitor daca doriti.
                    Subliniuez gaura trebuie facuta direct in zid sau geam si nu sa traga aer printr-un cos.

                    Comentariu

                    Procesare...