Temperatura agent termic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cris2d2
    Incepator
    • 21.dec.2006
    • 72

    Temperatura agent termic

    Am o centrala termica Baxi Luna 3 Comfort, comandata prin fir de un cronotermostat. Va rog sa-mi spuneti cum setez temperatura Agentului Termic (si cum pot vizualiza temperatura AT dintr-un anumit moment)?

    Multumesc.
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Re: Temperatura agent termic

    Postat în original de cris2d2
    Am o centrala termica Baxi Luna 3 Comfort, comandata prin fir de un cronotermostat. Va rog sa-mi spuneti cum setez temperatura Agentului Termic (si cum pot vizualiza temperatura AT dintr-un anumit moment)?

    Multumesc.
    Ce model de cronotermostat aveti, din setarile acestuia veti putea face modificarile si sa vedeti informatiile necesare.

    Comentariu

    • cris2d2
      Incepator
      • 21.dec.2006
      • 72

      #3
      Re: Temperatura agent termic

      Postat în original de Consultant climatizare
      Ce model de cronotermostat aveti, din setarile acestuia veti putea face modificarile si sa vedeti informatiile necesare.
      Pe cronotermostat scrie "Euroster Economic 2005".
      Este identic ca aspect cu acesta celsiusplus.ro/produse/186-termostate/187-termostate-temperatura-ambianta/440-cronotermostat---auraton--2005-cu-fir.html
      Din cate stiu, nu se poate programa temperatura agentului termic din acest cronotermostat.

      Am incercat metodele de setare a AT descrise in manualul centralei, dar nu am reusit sa setez aceasta temperatura. Azi fiind luni, voi suna la service.

      MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Dar de ce doriti sa modificati temperatura agentului termic ?

        Comentariu

        • cris2d2
          Incepator
          • 21.dec.2006
          • 72

          #5
          Postat în original de Consultant climatizare
          Dar de ce doriti sa modificati temperatura agentului termic ?
          Din acelasi motiv pentru care modific si temperatura Apei Calde Menajere: pentru a regla temperatura acestei ape, in plus sau in minus, in functie de necesitati (AT in cazul meu, deoarece temperatura ACM am reusit s-o modific foarte usor).

          Este o problema mare modificarea temperaturii AT? Intreb, deoarece in manual se specifica cum se modifica, dar nu am reusit. Atunci cand apas pe butoanele + si - aferente AT, imi apare pe displayul centralei temperatura ambianta, care se modifica la apasarea acestor butoane. Nu stiu de ce am impresia ca aceasta modificare a temp. AT este foarte complicata, daca nu imposibila.

          M-as multumi si doar daca centrala ar afisa temperatura maxima setata a AT.

          Inca nu am luat legatura cu service-ul, m-am lasat pagubas.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            Trebuie sa scrie in cartea tehniuca a centralei cum se seteaza temperatura agentului termic si cum se afiseaza aceasta, este posibil ca centrala sa afiseze in mod constant temperatura apei calde si temperatura dorita in casa.

            Comentariu

            Procesare...