Centrala murala Biasi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Bozzo
    Incepator
    • 24.iun.2005
    • 28

    Centrala murala Biasi

    Aceasta centrala functioneaza de 2 ani cu un randament de 94-95% si un consum de 0.3-0.4m3/h. Puterea minima este de 1.5kw. Functioneaza independent cu fiecare camera in parte(termostat electronic wireless in fiecare camera care actioneaza centrala si o electrosupapa construita de mine). Are 2 schimbatoare termice si unul in placi de inox(ACM). Primul schimbator termic lucreaza cu caloriferele iar cel de-al doilea preia restul de caldurapierduta de la primul si o introduce in sistemul de incalzire prin pardoseala exact cu temperatura necesara 38-42 gradeC. Temperatura gazelor arse nu depaseste 42 gradeC. Spatiul de locuit este foarte bine izolat termic. Deci cu acesta centrala nu o sa-mi fac griji o vreme din couza schumpirii gazelor.
    Fișiere Atașate
  • eugen_p
    Incepator
    • 15.feb.2006
    • 22

    #2
    si totusi, sa nu poti dormi la ora 01:29 din cauza aceasta(a centralei), este totusi anormal.

    Comentariu

    • break_noon
      Membru
      • 19.dec.2005
      • 138

      #3
      poti sa ai centrala cu oricite imbunatatiri, si randament 100%, ca nu depinde consumul de gaz de aceasta, ci de pierderile de caldura pe care le ai in casa

      totusi, sa presupunem ca iti izolezi casa cit se poate, si ajungi sa nu mai scape nici un pic de caldura. dar din cind in cind trebuie sa mai si aerisesti, ca daca stai intr-o asemenea casa citeva zile, incepe sa puta, apoi sa ai probleme de respiratie din cauza de dioxid de carbon.

      apoi, la cita tevaraie de cupru am vazut acolo, si cite robinete, cred ca investitia este destul de mare. presupunind ca tie ti-ai facut-o fara bani, ca ai facut rost de materiale ieftin sau pe gratis, si manopera ai facut-o tot tu, e ok, dar daca trebuie sa cumperi toate alea, se aduna o suma mare de tot, care cu toata economia pe care o faci o vei recupera in timp foarte greu.

      ca experiment e buna ideea, iar pentru cei cu acces usor la materiale e chiar indicat sa faca ceva asemanator, pentru restul insa....

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        intrebare?

        In camera cu incalz. in pardoseala de ce ai nevoie si de cele doua caloriferele atit de mari ?!
        Ce temp.are RETURUL ?
        Esta centrala in condensatie?
        Ce rol are calorif. manufacturat de tine de linga centrala ?
        Cu respect
        G.Z.

        Comentariu

        • Bozzo
          Incepator
          • 24.iun.2005
          • 28

          #5
          Din cele doua calorifere o sa ramana numai unul, a fost o camera foarte friguroasa cu 3 pereti exteriori si apartamentul este la parter. Normal ca trbuie aerisite camerele si temperatura scade cu cateva grade dar revine repede la normal (nu este o pierdere de caldura asa mare) dar daca mentii podeaua la o anumita temperatura nu e chear nici un discomfort. Acum incerc sa construiesc un boiler cu acumulare din 4 butoaie de bere 50l din inox (200l) sudate cap la cap si cu 3 serpentine din cupru moale. Una pt panou solar care o sa il pun pe acoperisul terasei; una pt centrala si una sa preiau apa calda din boiler si sa o folosesc pt incalzirea pardoselei cand nu functioneaza centrala folosind un robinet cu servomotor. Cei 200l de apa din boiler o sa fie folositi ca apa calda menajera si cu sondele necesare nu o sa scada temperatura apei sub valoarea care o sa o stabilesc.
          Caloriferul de langa centrala e construit din teava de cupru 22/15 construit cu aparat Rottenberger de facut teuri si mufe pentru economisire de spatiu si un cost sub 1/2 fata de unul cumparat din otel.
          Centrala nu este in condensatie si returul are cu 10 grade sub tur depinde de temperatura setata.
          Totul a fost proiectat si construit de mine, intradevar sunt multe materiale si cam costisitoare dar o sa le recuperez la facturile de gaze care nu a depasit iarna asta 40 RON/luna.

          Comentariu

          • ing.GRIGORE ZAHARESCU
            Membru marcant
            • 26.dec.2005
            • 584

            #6
            Multumesc pt. raspuns,dar ai uitat temp. pe retur,tu mi-ai spus de diferenta
            dintre tur si retur.
            Ma bucur ca sunt tineri care-i pasioneaza stiinta nu numai DISCOTECA.
            BRAVO !!

            Comentariu

            • gabit25
              Incepator
              • 01.feb.2006
              • 33

              #7
              ok inventivitatea si pasiunea sunt de apreciat dar ... sunt curios cum ai reusit sa obtii aprobarile pentru sistemul acesta?

              Comentariu

              • cuciuch daniel
                Membru Marcant
                • 31.oct.2005
                • 358

                #8
                pai ori e centrala Biasi???? ori ai construit-o tu????
                va multumesc de raspunsuri.

                Comentariu

                • cghiteanu
                  Incepator
                  • 06.mar.2006
                  • 2

                  #9
                  CENTRALA

                  SALUT MA INTERESEAZA SA-MI DETALIEZI CE VREI SA FACI CU BUTOAIELE DE BERE, CUM ANUME VREI SA FACI BOILERUL?EI SA INCALZESTI APA DE LA MAI MULTE SURSE?
                  RAMUS

                  Comentariu

                  • Bozzo
                    Incepator
                    • 24.iun.2005
                    • 28

                    #10
                    Da, vreau sa fac un boiler cu acumulare(e aproape terminat) din 4-5 butoaie de bere(200-250L) care icerc sa il izolez cat mai bine (mi-ar prinde bine niste sugestii pt izolare; cum sa o fac cu pierderi minime de caldura).Apa din el o voi folosi ca apa calda menajera dar si ca acumulator de caldura pt incalzirea prin pardosela (iarna) care are pompa de recirculare proprie.O sa folosec in boiler doua circuite separate:
                    -unul pentru panoul solar cu o alta pompa recirculand glicol(ingheata si fierbe foarte greu t>180 grade)
                    -si unul pentru centrala termica care o sa incalzeasca apa din boiler cand scade sub o anumita temperatura si se opreste la alta cu ajutorul a doua sonde montate la 1.5/4 si 4/4 din inaltimea boilerului (ex:45-65 gr).
                    Circuitul doi din boiler o sa fie comutat cu ajutorul unei vane cu 3 cai in schimbatorul de caldura pt pardoseala cand nu merge centrala si nu pot folosi shimbatorul 2 din centrala.
                    In perioada de iarna cu zile insorite am inteles ca se poate face lejer apa colda cu panoul solar la 60 gr care o sa fie folosita si la incalzirea pardoselii.
                    Eu am optat pt incalzire mixta calorifere + pardosela pentru un consum minim de combustibil.Cand sunt incalzite de centrala prin schimbatorul unu caloriferele sau boilerul ,pardoseala se incalzeste din recuperarea caldurii cu schimbatorul doi.
                    Daca pot ajuta pe cineva cu informatii sau pot fi ajutat cu idei noi ne intalnim tot aici.
                    Va multumesc!

                    Comentariu

                    • B42kef
                      Incepator
                      • 12.mai.2010
                      • 41

                      #11
                      Salut!

                      Postat în original de Bozzo
                      Da, vreau sa fac un boiler cu acumulare(e aproape terminat) din 4-5 butoaie de bere(200-250L) care icerc sa il izolez cat mai bine (mi-ar prinde bine niste sugestii pt izolare; cum sa o fac cu pierderi minime de caldura).Apa din el o voi folosi ca apa calda menajera dar si ca acumulator de caldura pt incalzirea prin pardosela (iarna) care are pompa de recirculare proprie.O sa folosec in boiler doua circuite separate:
                      -unul pentru panoul solar cu o alta pompa recirculand glicol(ingheata si fierbe foarte greu t>180 grade)
                      -si unul pentru centrala termica care o sa incalzeasca apa din boiler cand scade sub o anumita temperatura si se opreste la alta cu ajutorul a doua sonde montate la 1.5/4 si 4/4 din inaltimea boilerului (ex:45-65 gr).
                      Circuitul doi din boiler o sa fie comutat cu ajutorul unei vane cu 3 cai in schimbatorul de caldura pt pardoseala cand nu merge centrala si nu pot folosi shimbatorul 2 din centrala.
                      In perioada de iarna cu zile insorite am inteles ca se poate face lejer apa colda cu panoul solar la 60 gr care o sa fie folosita si la incalzirea pardoselii.
                      Eu am optat pt incalzire mixta calorifere + pardosela pentru un consum minim de combustibil.Cand sunt incalzite de centrala prin schimbatorul unu caloriferele sau boilerul ,pardoseala se incalzeste din recuperarea caldurii cu schimbatorul doi.
                      Daca pot ajuta pe cineva cu informatii sau pot fi ajutat cu idei noi ne intalnim tot aici.
                      Va multumesc!
                      Cum ti-a iesit boilerul? Am nevoie de mai multe info, poti sa divulgi?

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        #12
                        Din nefericire nici eu nu am inteles despre ce tip de centrala e vorba.

                        Comentariu

                        • B42kef
                          Incepator
                          • 12.mai.2010
                          • 41

                          #13
                          Salut!

                          Postat în original de Consultant climatizare
                          Din nefericire nici eu nu am inteles despre ce tip de centrala e vorba.
                          Eu am inteles ca ar fi vorba de o centrala normala la care i-a mai adaugat un schimbator de caldura recuperand o parte din caldura care oricum iesea pe cos. Acel schimbator e legat la incalzirea din pardoseala. Pe mine ma interesa daca a reusit sa faca boilerul cu 3 serpentine din butoaie de bere

                          Comentariu

                          Procesare...