Robinet calorifer cu intrare si iesire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabit25
    Incepator
    • 01.feb.2006
    • 33

    Robinet calorifer cu intrare si iesire

    Am vazut in Italia calorifere cu un singur racord, mai exact un robinet ceva mai mare racordat la partea de jos a caloriferului si in care intrau ambele tevi: tur si retur. Suna interesant pentru ca asa tevile trase prin pardoseala ar avea foart putin circuit la vedere.

    Stie cineva care e principiul de functionare? sunt calorifere speciale? exista vreun tub care pentru tur de exemplu merge pana in partea superioara?

    Exista asa ceva in Romania, foloseste cineva?

    Multumesc
  • cuciuch daniel
    Membru Marcant
    • 31.oct.2005
    • 358

    #2
    presupun ca teava de tur care nu e la vedere e prin calorifer, si mai presupun ca robinetul si caloriferul sun livrate impreuna
    va multumesc de raspunsuri.

    Comentariu

    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
      Membru marcant
      • 26.dec.2005
      • 584

      #3
      robineti

      Sistemul este de mult folosit si la noi.Poti sa-i vezi la ROMSTAL dar sunt si calorifere speciale.

      Comentariu

      • gabit25
        Incepator
        • 01.feb.2006
        • 33

        #4
        Re: robineti

        Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Sistemul este de mult folosit si la noi.Poti sa-i vezi la ROMSTAL dar sunt si calorifere speciale.
        Corect! Dar eu vazusem ceva de genul asta: romstal.ro/produse/poze/articol/40M22590.jpg

        Si se vorbeste despre instalatie de tip monotub.... Nici nu stiam ca exista doua tipuri de instalatii pentru incalzire. Practic sunt tot doua tevi, una de tur si una de retur dar probabil apa de retur vine "extrasa" din coltul celalalt al caloriferului prin tubul acela subtire.

        Dar ... este eficienta instalarea unui calorifer in care tur si retur sunt ambele uin partea de jos a caloriferului? Nu cumva va ramane rece in partea de sus? Si care ar fi diferenta intre sisteme monotub si cele bi-tub?

        Multumesc

        Comentariu

        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
          Membru marcant
          • 26.dec.2005
          • 584

          #5
          Nu ai nici o problema cu incalz. calorf.datorita greutatii specifice a apei calde,care este mai mica.Tot asa se poate monta robin.de tur si cel de retur in partea de jos a calorf.dar fiecare intr-un capat.Acest sistem este folosi in Anglia si funct. f. bine

          Comentariu

          • gabit25
            Incepator
            • 01.feb.2006
            • 33

            #6
            Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
            Nu ai nici o problema cu incalz. calorf.datorita greutatii specifice a apei calde,care este mai mica.Tot asa se poate monta robin.de tur si cel de retur in partea de jos a calorf.dar fiecare intr-un capat.Acest sistem este folosi in Anglia si funct. f. bine
            Asta inseamna ca se pot folosi calorifere obisnuite cu robinetul si tubul ca in poza de la Romstal. Dupa parerea mea e mult mai estetic.

            Multumesc pt raspunsuri.

            Gabriel

            Comentariu

            • cristianhaulica
              Incepator
              • 22.iun.2005
              • 60

              #7
              Postat în original de gabit25
              Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
              Nu ai nici o problema cu incalz. calorf.datorita greutatii specifice a apei calde,care este mai mica.Tot asa se poate monta robin.de tur si cel de retur in partea de jos a calorf.dar fiecare intr-un capat.Acest sistem este folosi in Anglia si funct. f. bine
              Asta inseamna ca se pot folosi calorifere obisnuite cu robinetul si tubul ca in poza de la Romstal. Dupa parerea mea e mult mai estetic.

              Multumesc pt raspunsuri.

              Gabriel
              Caloriferele acela cu ambele tevi una linga alta sunt construite special, adica traseele prin calorifer nu sunt la fel cu cele de la unul obisnuit.
              De ex daca ambele tevi vin undeva la mijloc in partea de jos, va exista un traseu prin care apa de la tur urca pina intr-un colt superior, si altul care conecteaza retuturul la coltul inferior diametral opus.

              Aceste calorifere sunt inovatii ... "estetice" intrucit nu e nev sa mai trageti teava pina la colturile caloriferelor (diametral opuse), traseele respective fiind construite in calorifer.

              Deci... avantaj doar estetic... si pret mai mare (presupun)


              Cit despre a lega la un calorifer normal si turul si returul jos, nu e bine deloc, pentru ca cele 2 colturi de jos sunt conectate intre ele direct , printr-o treava/profil mai larga decit cele verticale, iat apa nu va mai circula pina la partea superioara a caloriferului. Imfine... termodinamica spune ca apa calda e mai usoara decit cea rece si se ridica deasupra... dar in calorifere apa circula antrenata de o pompa, deci va circula pe drumul cel mai scurt/larg, si de vreme ce apa ar intra calda pe la partea inferioara, nu vad cum sa se ridice deasupra apei reci, pentru ca apa s-ar raci nu pe verticala... ci pe orizontala (pe masura ce ar merge prin calorifer catre retur).


              Spor

              Comentariu

              • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                Membru marcant
                • 26.dec.2005
                • 584

                #8
                D-le.Haulica,
                Ceace am afirmat ,nu sunt inventate de mine ,sunt aplicate de altii si am aplicat si eu cu f. mult succes.Va rog sa vizitati orce firma engleza si o sa va comvingeti Exp.domestic central heating

                Comentariu

                • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                  Membru marcant
                  • 26.dec.2005
                  • 584

                  #9
                  diydata.com/planning/central_heating/pipework.htm#feedandreturn
                  D-le.Haulica
                  Am gasit ceace voiam sa-ti arat

                  Comentariu

                  • gabit25
                    Incepator
                    • 01.feb.2006
                    • 33

                    #10
                    Multumesc tuturor pentru raspunsurile deosebit de folositoare! Mai am cateva intrebari legate de incalzire dar o sa mai deschid un thread in curand. Sper sa aud noi opinii!

                    Multumesc
                    G.

                    Comentariu

                    • cristianhaulica
                      Incepator
                      • 22.iun.2005
                      • 60

                      #11
                      Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      http://www.diydata.com/planning/central_heating/pipework.htm#feedandreturn
                      D-le.Haulica
                      Am gasit ceace voiam sa-ti arat
                      Interesant. Lucruri noi (pt mine cel putin).

                      Acolo zice ca "Feed and return" e mai bun decit "Single pipe loop". Interesanta ar fi o comparatie si cu sistemul clasic, care nu apare acolo.

                      De notat ca nu precizeaza nimic despre ce fel de radiatoare se folosesc, daca sunt normale... (ca la noi), sau daca au o constructie interioara mai speciala.

                      Comentariu

                      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                        Membru marcant
                        • 26.dec.2005
                        • 584

                        #12
                        Radiatoarele sunt similare cu cele de la noi
                        Sistem.clasic Denumeste-l .

                        Comentariu

                        Procesare...