Centrala hoterm cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • verushka_b
    Incepator
    • 30.nov.2010
    • 8

    Centrala hoterm cu probleme

    Buna seara,

    Sunt un membru nou pe forum si sunt sigura ca voi avea nevoie de rabdarea si de scuzele dumneavoastra.

    Am o problema cu o centrala pe lemne hoterm woody de 28 kw, cred, pe schimbatoarele de caldura, pe corpul cazanului, in spatiul unde se colecteaza cenusa se formeaza ceva lipicios si negru, ca o smoala.

    Se scurge si pe usi, ducand la lipirea firului ce izoleaza cadrul usii.
    Stiu ca formarea condensului este normala, la aprinderea focului.
    Problema apare atunci cand se atinge temperatura programata, la mine este de 85 grade, atunci se inchide tirajul si incepe necazul.

    Am sa atasez si niste poze, poate mai are cineva aceeasi centrala, si ma poate ajuta cu niste sfaturi.
    Fișiere Atașate
  • verushka_b
    Incepator
    • 30.nov.2010
    • 8

    #2
    Asa arata camera pe unde se evacueaza fumul.
    Linia orizontala este schimbatorul de caldura, flacara vine de jos si ocoleste printre schimbatoare.
    Acolo se formeaza smoala la greu.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • verushka_b
      Incepator
      • 30.nov.2010
      • 8

      #3
      Vad ca nu raspunde nimeni, asa ca mai vin cu niste lamuriri.
      Lemnele sunt din vara lui 2009, deci nu sunt chiar verzi.
      Admisia secundara de aer ce rol are si cand se foloseste?

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Din cate imi dau seama din poze, tot cosul de fum este cam improvizat si nu are nici un fel de izolatie termica si in acest caz este normal sa apara condensul.

        Comentariu

        • verushka_b
          Incepator
          • 30.nov.2010
          • 8

          #5
          Cosul este din inox, are pereti dubli, iar intre pereti izolatie de vata pe folie de aluminiu.
          Depaseste coama casei cu mai mult de 1 m.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            Partea orizontala a cosului, din poza am impresia ca are gauri in ea ? Asa este si in realitate ?

            Comentariu

            • movidium
              Membru
              • 08.mar.2006
              • 268

              #7
              Draga forumista

              Asadar, chestia neagra este defapt gudron format in urma arderii incomplete a lemnelor datorita temperaturii relativ joasa a camerei de ardere.
              Cosul daca este izolat nu e chiar rau dar centrala in schimb... lasa de dorit.
              In primul rind trebuie sa luati legatura cu un instalator termic autorizat care va sti ce sa faca si sa montati pe partea de iesire si intrare agent termic un sistem de ridicare a temperaturii in cazan! cautati pe net laddomat.
              Daca condensul persista va trebui verificat si tirajul cosului.
              Admisia de aer secundar are rolul de a suplimenta aportul de oxigen cu efect de a optimiza arderea secundara in speta de a arde resturile de combustibil ce nu au suficient oxigen pt a arde.
              Din pacate aceasta nu poate fi reglata decit de un instalator cu experienta.

              MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR

              VA ROG FRUMOS SA NU DIVAGATI DE LA SUBIECT

              Comentariu

              • verushka_b
                Incepator
                • 30.nov.2010
                • 8

                #8
                Mersi mult pentru raspunsuri!

                Nu, cosul nu are gauri, este chiar sigilat la imbinari cu cate un colier prins in cate 2 suruburi plus silicon.
                Draga domnule, am si o parte masculina in casa, care sa ia, eventual, de coarne, problema, ca in coarne, nu este cazul... inca nu i-am pus ,asa ca ...
                Centrala a fost montata de catre meseriasul firmei de unde am cumparat-o, presupun ca avea si autorizatie, nu i-am cerut-o.
                Ma mai interesez, poate se gaseste un leac si pentru boala asta, ca cea de dinainte, tot de boala asta a murit, era un viadrus, de fonta, am cautat ceva de otel, crezand ca rezista mai bine la gudroane, creozot sau ce naiba o fi...
                Inca o data, multumesc.

                Comentariu

                • movidium
                  Membru
                  • 08.mar.2006
                  • 268

                  #9
                  Ma bucura ca ati remarcat eventuala ironie. Drept vorbind in cazul d-voastra puteti remedia problema doar eliminind cauza nu astupand efectul.

                  Repet:
                  • 1) apelati la un mester autorizat si cu experienta (intrebati stinga si dreapta)
                    2) montati dispozitiv pentru ridicarea temperaturii.
                    3) folositi pe cit posibil lemne uscate si de putere calorica superioara.

                  Comentariu

                  Procesare...