Sistem incalzire: centrala boiler biv, solar, IP, automat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cosminsideras
    Incepator
    • 07.dec.2010
    • 16

    Sistem incalzire: centrala boiler biv, solar, IP, automat

    Am nevoie de ajutor in urmatoarele probleme:

    Trebuie sa pun in functiune un sistem de incalzire in noua mea casa, dar am niste neclaritati:

    Cum fac cu automatizarea IP? In momentul de fata am trase conducte in 5 zone (2 sufragerie + 1 hol + 1 baie + 1 bucatarie).

    Pot sa pun kitul de amestec pentru IP jos in camera tehnica? care ar fi dezavantajul fata de pozitionarea pe distribuitor?

    Am montat si doua panouri plane viessmann si am tras tevile pana in camera tehnica. Mai trebuie sa imi iau un boiler bivalent si o centrala .. deci se vor aduna destul de multe in camera tehnica .. + vase de expansiune, pompa pentru solar .. etc. Voi cum le-ati aranjat? Puteti pune niste poze sa ma inspir putin ?

    Mi-am mai luat niste robineti termostatati pentru calorifere (programabili - am atasat o poza) in cazul asta mai am nevoie de un termostat central?

    atasez si o schita /// si poze cu distribuitorul de la IP si unul de la radiatoare
    Fișiere Atașate
  • cosminsideras
    Incepator
    • 07.dec.2010
    • 16

    #2
    Nu stiu de ce nu pot atasa mai mult de 1 fisier.

    Am gasit, defapt era rezolutia prea mare. Fac resize si le adaug.

    POZELE AU FOST REDENUMITE DE ADMINISTRATOR
    VA ROG SA CITITI AICI.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 980

      #3
      Aranjamentul in camera tehnica se face in functie de conditile locale, de pozitia usii de acces, a geamului, marimea camerei etc si nu in ultimul rand de un aranjament ergonomic al componentelor...
      Montarea chitului de amestec in camera tehnica, nu vad sa fie probleme...
      In locul acelor capete termostatice programabile, mai bine luai distribuitoare controlabile si montai actuatori si termostat de ambient pe zona(camera). Era suficient cel de retur sa fie controlabil.
      Acum te-ai ales cu minunatiile alea de capete pe care sotia le va ascunde la propriu dupa perdele
      Parerea mea este sa dai inapoi capetele si sa iei o bara de retur distributie cu actuatori, am impresia ca cea de la ip, retur, este exact ce-ti trebuie, daca nu ma insel, ar mai trebui actuatoarele.
      Oricum, tine ne la curent sa vedem cum te putem ajuta.
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • cosminsideras
        Incepator
        • 07.dec.2010
        • 16

        #4
        Postat în original de termoadi
        In locul acelor capete termostatice programabile, mai bine luai distribuitoare controlabile si montai actuatori si termostat de ambient pe zona(camera). Era suficient cel de retur sa fie controlabil.
        Acum te-ai ales cu minunatiile alea de capete pe care sotia le va ascunde la propriu dupa perdele
        Parerea mea este sa dai inapoi capetele si sa iei o bara de retur distributie cu actuatori, am impresia ca cea de la ip, retur, este exact ce-ti trebuie, daca nu ma insel, ar mai trebui actuatoarele.
        Oricum, tine ne la curent sa vedem cum te putem ajuta.
        Am luat in considerare si propunerea ta, dar din cauza costurilor am renuntat (astea le-am luat cu 16E buc din Germania) si in + ca mai aveam nevoie si sa mai trag fire in camere pentru termostate + ca dupa ce aveam termostatele in camere vroiam si sa le pot programa cumva => un cost mult prea mare pentru o solutie centralizata.

        M-ati putea ajuta cu un manual de service pentru vitotronic 200 in prima faza sa mai studiez.

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #5
          Aranjamentul corect nu se poate face decat in functie de spatiul necesar din camera tehnica. Aveti grija ca sa prevedeti absolut toate echipamentele de la inceput ca sa puteti avea acces la echipamente.

          Montajul vanei de amestec pentru ip in centrala nu are nici un dezavantaj.

          Manualul viotronic il puteti gasi pe internet.

          Comentariu

          • cosminsideras
            Incepator
            • 07.dec.2010
            • 16

            #6
            Manualul de service nu il gasesc.
            Daca stiti cumva unde, as aprecia un link.

            multumesc

            Comentariu

            • evisceratum
              Membru Marcant
              • 29.aug.2006
              • 399

              #7
              uite manualul de vitotronic. am mai multe. Acuma nu sunt sigur ca documentatia mai e de actualitate, fiind descarcata de mine prin 2007-2008.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • cosminsideras
                Incepator
                • 07.dec.2010
                • 16

                #8
                mersi ... maine ma apuc de studiat

                Comentariu

                • moshu2
                  Membru
                  • 05.feb.2010
                  • 124

                  #9
                  Am citit abia acum mesajul Dv. Cu regret, inca nu mi-am pus problema instalarii de incalzire in pardoseala. In afara de informatia ca apa din circuitul prin pardoseala se regleaza prin amestec cu returul la maxim 40 de grade (pe tur), nu mai posed alte informatii.
                  Va doresc succes!
                  Cateva notiuni de fizica ajuta...

                  Comentariu

                  • cosminsideras
                    Incepator
                    • 07.dec.2010
                    • 16

                    #10
                    as avea nevoie de o schema de conectare a pachetului vitosol 200f la vitodens 100w (35kw) cu boiler bivalent 300L model 100W in conjunctura cu doua circuite de incalzire (pardoseala si calorifere)

                    Ma puteti ajuta?
                    Mersi

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #11
                      Panourile solare nu se vor lega deloc la centrala ci direct la boilerul bivalent in serpentina de jos.

                      Distributia din centrala catre cele doua circuite de incalzire si cel catre boiler se va face prin intermediul unui distributor avand pompa de circulatie pe fiecare circuit,

                      Ma mir ca doriti sa investiti in echipamente foarte bune si nu aveti un proiect pentru ceea ce doriti sa realizati.

                      Comentariu

                      • cosminsideras
                        Incepator
                        • 07.dec.2010
                        • 16

                        #12
                        Schema cu panourile solare imi este clara am si am schema de pe site de la viessmann.

                        Din cate am obs centrala are circuit separat pentru boiler deci am rezolvat si cu boiler-ul.

                        Problema care nu imi este clara este distribuitorul care separa circuitele de pardoseala de cel de calorifere. Poate fi un simplu T ?

                        Proiect .. nu am ..

                        Comentariu

                        • cosminsideras
                          Incepator
                          • 07.dec.2010
                          • 16

                          #13
                          ca si schema atasata ?

                          cu exceptia ca centrala are separat iesire pentru boiler si va fi legata direct
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • cosminsideras
                            Incepator
                            • 07.dec.2010
                            • 16

                            #14
                            LOW LOSS HEADER -
                            am gasit urmatoarele informatii:

                            Low-Loss Header
                            - Type 80/50
                            Part No. 7134 230
                            (max. flow rate 17.6 GPM / 4 m3/h)
                            - Type 120/80
                            Part No. 7134 244
                            (max. flow rate 35.2 GPM / 8 m3/h)

                            When used in conjunction with the Vitodens 100-W boiler, the lowloss header acts as hydraulic break, decoupling boiler and system circuits from each other (no sensor required). It is recommended to use the low-loss header in applications in which the total system flow rate exceeds the
                            maximum (or minimum) boiler flow rate or in cases where the system head and flow rates are unknown.

                            In addition, the low-loss header helps eliminate air and debris from the heating system.


                            Deci imi trebuie sau nu? Am atasat si ce info am gasit despre cazanul meu de 35KW. Oare cat costa asa ceva?
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • ggelu
                              Membru marcant
                              • 28.apr.2009
                              • 394

                              #15
                              Nu vreau sa va dezamagesc dar o automatizare functionala si eficienta e mai mult decat o suma de aparate. Acum ca tot ati cumparat cam tot ce e mai bun si mai scump va urez succes !

                              Comentariu

                              Procesare...