Refolosire fitinguri de cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 659

    #16
    Postat în original de romelian
    Asa cum preciza si moderatorul, nu e recomandat sa expandezi fitingurile sau tevile.Cu atat mai mult s-o faci permanent. Nu doresc sa polemizez pe aceasta tema, dar economia de 100 de lei la o instalatie nu se justifica daca exista riscul ca in timp instalatia sa cedeze si sa deterioreze locuinta. Doar vopseaua pentru zugravit costa dublu,asa ca sincer nu merita...
    O intrebare
    Scuze ca te intreb dar ai folosit cunva sistemul si ai avut probleme sau doar faci doar unele presupuneri despre cum crezi ca ar fii bine sau nu ?
    Sistemul costa destul de mult , si nu cred ca ar fii comercializat daca ar fii probleme din cauza asta ,e comercializat de firme ca Rems si Rotehnberger , firme cu traditie si experienta in acest domeniu , mai folosesc un sistem tot de la ei de facut teuri direct pe teava de cu dar folosesc brazura in loc de lipire in acest caz
    Asi ruga pe cei care folosesc asa ceva sa isi exprime parerea la fel ca si cei care au avut experiente neplacute , multumesc


    Postat în original de dummy_
    Postat în original de romelian
    Asa cum preciza si moderatorul, nu e recomandat sa expandezi fitingurile sau tevile.Cu atat mai mult s-o faci permanent. Nu doresc sa polemizez pe aceasta tema, dar economia de 100 de lei la o instalatie nu se justifica daca exista riscul ca in timp instalatia sa cedeze si sa deterioreze locuinta. Doar vopseaua pentru zugravit costa dublu,asa ca sincer nu merita...
    O intrebare
    Scuze ca te intreb dar ai folosit cunva sistemul si ai avut probleme sau doar faci doar unele presupuneri despre cum crezi ca ar fii bine sau nu ?
    Sistemul costa destul de mult , si nu cred ca ar fii comercializat daca ar fii probleme din cauza asta ,e comercializat de firme ca Rems si Rotehnberger , firme cu traditie si experienta in acest domeniu , mai folosesc un sistem tot de la ei de facut teuri direct pe teava de cu dar folosesc brazura in loc de lipire in acest caz
    Asi ruga pe cei care folosesc asa ceva sa isi exprime parerea la fel ca si cei care au avut experiente neplacute , multumesc
    Pentru cei interesati
    pdf.directindustry.com/pdf/rothenberger/rothenberger-main-catalogue-2009-2010/17662-154731-_11.html

    pdf.directindustry.com/pdf/rothenberger/rothenberger-main-catalogue-2009-2010/17662-154731-_20.html
    Consultati catalogul

    Comentariu

    • romelian
      Incepator
      • 01.iul.2007
      • 76

      #17
      Eu am spus ca nu e recomandat sa folosesti expandorul frecvent doar din punctul meu de vedere si uite de ce:
      Am incercat sa expandez un capat de teava de 15 sa vad cat de mult se poate merge cu dilatarea. La un moment dat, fisurile fine, aproape microscopice au inceput sa fie vizibile. Am mers mai departe si teava a cedat. Diametrul la care am ajuns a fost de aproximativ 20 mm sau poate putin mai mult. Precizez ca am decalit-o inainte de inceperea actiunii.Operatia am facut-o cu un expandor 8-42 de la Rems.Totul a fost experimental, pacat ca nu am fotografiat operatiunea, dar oricine poate incerca sa vada ce se intampla. Si acum daca in locul supratensiunilor aplicate de expandor peste limita maxima admisa, bagam apa cu presiune in teava respectiva, ba sa mai luam in calcul si socurile termice aferente unei instalatii termice sau frigorifice, oare ce se va intampla cu micile fisuri moleculare? De folosit in instalatii nu am folosit decat silit de imprejurari acest sistem de vreo doua ori, dar sincer nu am avut probleme, instalatiile fiind atmosferice, nu de inalta presiune.In definitiv fiecare face cum crede de cuviinta, dar sincer nu mi-ar place sa dau garantie pentru o lucrare si dupa ceva timp sa zugravesc apartamente distruse.
      E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 659

        #18
        Am incercat si eu experiemntul.
        Cu teava fi 15 de 0.5 mm nu merge, 0.7 mm depinde de calitatea tevii, 1.0 mm merge.

        Conteaza mult calitatea tevii , de ex mai folosesc la subtraversari pentru usi de ex o masina Rems Curvo de indoit teava la rece pentru a nu mai folosii coturi si pentru a creste siguranta in expluatate, am observat ca teava de 0.5 mm se cuteaza sau se indoaie si nu prea merge indoita, cateodata si cele de 0.7 mai au probleme, deci calitatea tevii nu mai e ceea ce era acum 10 ani, in ziua de azi toata lumea e pusa pe economii.

        Revenind la expandare din experienta stii cum se conporta fiecare tip de teava in functie de tipul de solicitate e supusa, probele de presiune si etanseitate se fac, desigur la valori mai mari decat presiunea la care functioneaza instalatia, si expandarea se face in regim normal, deci nu expandezi teava de la 15-18

        Eu sustin ca daca respecti tehnica de executie chiar nu vad ce problema ar putea aparea
        Sunt curios daca ati facut investitia intrun expandor Rems 8-42 care costa probabil 1000 e daca nu il folositi sau il folositi foarte putin, ce am gasit eu pe piata era de la 12-28, restul capatelor de expandat trebuiau comandate separat si erau vro 400 ron bucata , putin cam costisitoare investitia daca nu va amortizati banii pe ea.

        Comentariu

        • romelian
          Incepator
          • 01.iul.2007
          • 76

          #19
          Dupa cum am mai afirmat, e o parere proprie si personala.
          Despre grosimea materialului ai perfecta dreptate.
          Pretul nu e nici pe departe de 1000 e, m-a costat doar 1600 de lei cu transport cu tot.
          Nu sunt adeptul ideii ca fiecare scula sa-si scoata banii intreit sau inzecit, prefer sa am din toate pentru ca atunci cand e nevoie de una sa ma pot folosi de ea, sa nu caut la prieteni sau Doamne fereste sa-mi dea clientul scule.
          E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 659

            #20
            Postat în original de romelian
            Dupa cum am mai afirmat, e o parere proprie si personala.
            Despre grosimea materialului ai perfecta dreptate.
            Pretul nu e nici pe departe de 1000 e, m-a costat doar 1600 de lei cu transport cu tot.
            Nu sunt adeptul ideii ca fiecare scula sa-si scoata banii intreit sau inzecit, prefer sa am din toate pentru ca atunci cand e nevoie de una sa ma pot folosi de ea, sa nu caut la prieteni sau Doamne fereste sa-mi dea clientul scule.
            Spunemi te rog de unde ai luato , sunt curios eu am dat 1500 ron pe trusa de la 12-28 Rothenberger si am cautat cel putin 2 saptamani cel mai mic pret de pe piata , mersii

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 659

              #21
              Răspuns la: Refolosire fitinguri de cupru

              Postat în original de bgd_stanescu
              Da, asa am incercat , am luat masurile si am sudat doua piese (semifabricate) mai mari, insa cand am terminat am constatat ca nu prea mi-a iesit cum vroiam - trebuie sa mai practic putin.
              Oricum, nu voi mai pune cupru pentru ca racordurile flexibile se potrivesc foarte bine in locul acela.

              Ce inseamna ca trebuie curatate?
              Am desfacut trei fitinguri si pe locul sudurii au ramas cu un strat de cositor. Trebuie inlaturat acest cositor pana la cupru?
              Daca da, atunci prefer sa le arunc deoarece ar fi foarte greu sa le curat.
              E destul de greu de inlaturat tot cositorul de pe un fiting din Cu , mai ales daca nu ai lucrat in domeniu
              - Se apuca fitingul cu un patent sau alt dispozitiv de fixare
              - se incalzeste cu lampa de gaz pana la o temperatura la care cositorul incepe sa se topeasca
              - se scutura fitingul energic pentru a elimina surplusul de cositor topit
              -Dupa o racire pealabila se ia o perie de interior pentru diametrul fitingului folosit , se fixeaza in mandrina unei surubelnite electrice cu acumulatori cu o turatie de aproximativ 1200-1800 rot/min si se elimina cuprul ramas pe interior
              Operatiunea nu e rentabila dpdv financiar fiinca se pierde cam 3-5 min /fiting , in plus fitingul refolosit nu mai presinta o garantie certa in expluatare

              Comentariu

              Procesare...