Refolosire fitinguri de cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • radua
    Incepator
    • 19.aug.2008
    • 25

    Refolosire fitinguri de cupru

    Buna ziua,

    stie cineva de ce nu pot sa dezlipesc un teu de Cu de teava? am tinut lampa pe el minute in sir si nu inteleg de ce nu se topeste cositorul - pur si simplu nu se clinteste. teava are cam un metru si s-a incins de ieseau aburi pe la celalalt capat. mai e o pelicla de apa pe teava, daca asta are vreo importanta. se poate sa fie lipita cu altceva in afara de cositor?folosesc o lampa cu butelie de 190 g.

    recunosc ca e prima data cand fac aceasta incercare, dar mi s-a parut usor cand am vazut cum se face...
  • daniel1976
    Membru
    • 13.nov.2007
    • 147

    #2
    Cred ca mai este apa pe teava , de aceea cositorul nu ajunge la temperatura de topire . Solutia finala este sa tai teava si apoi imbini .
    Succes.

    Comentariu

    • radua
      Incepator
      • 19.aug.2008
      • 25

      #3
      multumesc pt raspuns. am reusit pana la urma dar in mod clar e mult mai greu de dezlipit: doua lipituri nu s-au clintit oricat am tinut lampa pe ele (si nu mai era apa pe teava).

      Comentariu

      • daniel1976
        Membru
        • 13.nov.2007
        • 147

        #4
        Daca lipiturile se desfac foarte greu atunci nu putem banui decat calitatea cositorului (indoielnica). In mod normal se desfac usor.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Ma intreb daca are vreo legatura daca este lipitura tare sau moale!
          Nu am experiente de acest gen si poate am spus o prostie.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • radua
            Incepator
            • 19.aug.2008
            • 25

            #6
            ceva este. intre timp am facut si eu cateva lipituri si dezlipeli si intr-adevar merge usor. multumesc pt raspunsuri.

            Comentariu

            • bgd_stanescu
              Membru
              • 18.dec.2009
              • 205

              #7
              Refolosire fitinguri de cupru

              Buna ziua,

              Se pot refolosi fitingurile din cupru?
              Am incercat ieri sa fac un traseu foarte complicat (diametru de 15) si nu prea mi-a iesit .
              Pe o distanta de 20 cm a trebuit sa lipesc 6 fitinguri.
              Pana la urma am constatat ca e mult mai bine sa folosesc racorduri flexibile...

              Mai pot folosi fitingurile in viitoarele mele proiecte DIY (pline de succes ) ?

              Multumesc.
              Cu stima,
              Bogdan

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Normal ca se pot refolosi . Trebuie doar incalzite si curatate . Daca aveti combinatii mari cu coturi si imbirligaturi si nu va iese poza , refaceti sudind tevile pe pozitie ...dvs probabil ati incercat sa faceti - semifabricat -....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • bgd_stanescu
                  Membru
                  • 18.dec.2009
                  • 205

                  #9
                  Da, asa am incercat , am luat masurile si am sudat doua piese (semifabricate) mai mari, insa cand am terminat am constatat ca nu prea mi-a iesit cum vroiam - trebuie sa mai practic putin.
                  Oricum, nu voi mai pune cupru pentru ca racordurile flexibile se potrivesc foarte bine in locul acela.

                  Ce inseamna ca trebuie curatate?
                  Am desfacut trei fitinguri si pe locul sudurii au ramas cu un strat de cositor. Trebuie inlaturat acest cositor pana la cupru?
                  Daca da, atunci prefer sa le arunc deoarece ar fi foarte greu sa le curat.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    #10
                    Da trebuie indepartat stratul de cupru ramas.

                    Comentariu

                    • moshu2
                      Membru
                      • 05.feb.2010
                      • 124

                      #11
                      In principiu zona de lipire poate ramane cositorita (alba), insa stratul de cositor sa fie FOARTE subtire (sa intre teava in mufa).
                      Se incalzeste piesa (cot, teu)(dupa dezlipire) la lampa, tinand-o cu un cleste, cu falci cat mai inguste (spit); cand cositorul s-a topit (majoritatea se scurge singur), se scutura (atentie la stropit). Sau se sterge interiorul mufei si exteriorul tevii cu o carpa, de preferinta infasurata pe un betisor (pentru interior).
                      Operatia necesita o anumita indemanare si tehnica specifica, insa e perfect realizabila.
                      Atentie sa nu deformati piesa!
                      Spor la instalatii!
                      Cateva notiuni de fizica ajuta...

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #12
                        Postat în original de moshu2
                        In principiu zona de lipire poate ramane cositorita (alba), insa stratul de cositor sa fie FOARTE subtire (sa intre teava in mufa).
                        Se incalzeste piesa (cot, teu)(dupa dezlipire) la lampa, tinand-o cu un cleste, cu falci cat mai inguste (spit); cand cositorul s-a topit (majoritatea se scurge singur), se scutura (atentie la stropit). Sau se sterge interiorul mufei si exteriorul tevii cu o carpa, de preferinta infasurata pe un betisor (pentru interior).
                        Operatia necesita o anumita indemanare si tehnica specifica, insa e perfect realizabila.
                        Atentie sa nu deformati piesa!
                        Spor la instalatii!
                        Fiind incepator o sa fie mai greu , probabil o sa incalzeasca fitingul prea mult decalindul iar daca tine cu un cleste muchia decalita are toate sansele sa o deformeze , cotul cu pricina trebuind recalibrat , lucru destul de greu fara un cleste expandor
                        Pentru excesul de cositor din interior eu folosesc o alta tehnica mai rapida si fara batai de cap - incalzesc cotul respectiv pana la punctul de topire al cositorului , scutur cositorul in exces , racesc piesa / pe o surubelnita cu acumulatori cu turatie mai mare (1200-2000 rot/min ) montez o perie de sarma ceva in genul , dar fara maner

                        shopmania.ro/magazin~online-home-improvement~produs-perie-teava-cupru-22mm~p-6565539.html

                        dimensionata pentru diametrul fitingului si in 3 secunde tot excesul de cu ce a mai ramas pe fiting este inlaturat
                        Pentru exterior incalzesc fitingul sau teava respectiva pana se topeste cositorul , o scutur cu grija si cat timp este inca cald cositorul il sterb cu un burete pentru curatat tevi de cu , avand grija sa nu ma ard , de obicei e suficient a intra din nou in fiting
                        Inca un pot pentru cei interesati - cu un cleste expandor se pot face multe , daca ramai in pana de coturi MM -expandezi un cot MT , daca iti trebuie un teu 18-18-18 si mai ai nu ai 18-15-18 expandezi 15 la nevoie , si in caz de necesitate se pot face si reductii 18-15

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          #13
                          Nu va recomand sa expandati conductele cum a fost descris mai sus, deoarece astfel veti crea puncte slabe in instalatie si in mod sigur in caz de probleme acolo v-a ceda instalatia.

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #14
                            Postat în original de Consultant climatizare
                            Nu va recomand sa expandati conductele cuma fost descris mai sus deoarece astfel veti crea puncte slabe in instalatie si in mod sigur in caz de probleme acolo v-a ceda instalatia.
                            Sincer nu am avut probleme , si de 3 ani de cand am cumparat expandorul de la 12-28 nu am mai folosit mufe , intradevar prin expandare peratii tevii se subtiaza , scula folosita este omologata si certificata pentru acest tip de lucrari
                            Dezavantajul e ca trebuie sa decalasti teava , avantajul e ca faci numai o lipitura ( ceea ce creste siguranta in expluatare ) si nu mai dai banii pe mufe
                            Folosesc expandorul mai ales la lipiturile pe verticala , consider ca e un avantaj clar in locul folosirii unei mufe
                            Expandarea coturilor sau a altor fitinguri o folosesc doar ca solutie extrema ( probabil stiti cum e sa nu poti termina o instalatie ca va lipseste un cot potrivit
                            O economie la o incalzire centrala de 50-100 ron in ziua de azi cred ca e binevenita

                            Comentariu

                            • romelian
                              Incepator
                              • 01.iul.2007
                              • 76

                              #15
                              Asa cum preciza si moderatorul, nu e recomandat sa expandezi fitingurile sau tevile.
                              Cu atat mai mult s-o faci permanent. Nu doresc sa polemizez pe aceasta tema, dar economia de 100 de lei la o instalatie nu se justifica daca exista riscul ca in timp instalatia sa cedeze si sa deterioreze locuinta.
                              Doar vopseaua pentru zugravit costa dublu, asa ca sincer nu merita...
                              E greu sa incepi,dar odata inceput,cine-ti mai sta in cale?

                              Comentariu

                              Procesare...