Temperatura agent termic tevi PPR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fane boloboc
    Incepator
    • 06.aug.2009
    • 88

    #16
    Re: Temperatura agent termic tevi PPR

    Postat în original de termoadi
    Se descompune molecular.
    Spre exemplu, la o modificare a unei instalatii dupa ce a functionat cca 5 ani, in momentul taierii tevii aceasta sa spart, in locul taierii fiind foarte casanta.
    ppr-ul se comporta foarte bine dar pana la cca 60 grade, mai departe, durata de viata scade mult.
    Va multumesc pentru raspuns. O sa incerc sa o tin la 80 grade doar in zilele foarte friguroase si in rest sa o modific la 60-70. voi verifica si daca sunt dimensionate corect caloriferele sau daca e o problema de termoizolatie. indiferent de varianta, solutiile sunt costisitoare.

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 670

      #17
      Re: Temperatura agent termic tevi PPR

      Postat în original de fane boloboc
      Postat în original de termoadi
      Se descompune molecular.
      Spre exemplu, la o modificare a unei instalatii dupa ce a functionat cca 5 ani, in momentul taierii tevii aceasta sa spart, in locul taierii fiind foarte casanta.
      ppr-ul se comporta foarte bine dar pana la cca 60 grade, mai departe, durata de viata scade mult.
      Va multumesc pentru raspuns. O sa incerc sa o tin la 80 grade doar in zilele foarte friguroase si in rest sa o modific la 60-70. voi verifica si daca sunt dimensionate corect caloriferele sau daca e o problema de termoizolatie. indiferent de varianta, solutiile sunt costisitoare.
      Da din pacate asa sunt , or sa te coste mai mult decat daca le faceai corect de prima data , intodeauna am sustinut ca instalatile nu se fac dupa ureche si nici toti meseriasii nu sunt de incredere ,
      Un lucru bun costa mult , un lucru prost facut costa si mai mult

      Comentariu

      • fane boloboc
        Incepator
        • 06.aug.2009
        • 88

        #18
        Re: Temperatura agent termic tevi PPR

        Postat în original de dummy_
        Da din pacate asa sunt , or sa te coste mai mult decat daca le faceai corect de prima data , intodeauna am sustinut ca instalatile nu se fac dupa ureche si nici toti meseriasii nu sunt de incredere ,
        Un lucru bun costa mult , un lucru prost facut costa si mai mult
        Ma rog, nimic nu se face dupa ureche si evident ca vorba englezului: "sunt prea sarac ca sa-mi cumpar lucruri ieftine" e general valabila.

        Din pacate, insa eu sunt un client bine intentionat si dispus sa platesc pretul corect.
        Nu sunt nici expert in instalatii, nici altceva.
        Problema este, daca m-ai starnit, ca la noi in tara peste 90% din meseriasi sunt ori incompetenti, ori neinstruiti, ori betivi, ori neseriosi (unii nici nu se prezinta la data si ora stabilita).
        Am exemple traite personal pentru fiecare.
        Am lucrat inclusiv cu o firma de service partenera Romstal pentru diverse lucrari in casa si au facut numai tampenii!
        Pana nu o sa crapam de foame, nu o sa invatam sa fim mai responsabili.
        Pur si simplu nu poti trage la raspundere pe nimeni in tara asta, e prea complicat.

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #19
          Re: Temperatura agent termic tevi PPR

          Postat în original de fane boloboc
          Postat în original de dummy_
          Da din pacate asa sunt , or sa te coste mai mult decat daca le faceai corect de prima data , intodeauna am sustinut ca instalatile nu se fac dupa ureche si nici toti meseriasii nu sunt de incredere ,
          Un lucru bun costa mult , un lucru prost facut costa si mai mult
          Ma rog, nimic nu se face dupa ureche si evident ca vorba englezului: "sunt prea sarac ca sa-mi cumpar lucruri ieftine" e general valabila.

          Din pacate, insa eu sunt un client bine intentionat si dispus sa platesc pretul corect.
          Nu sunt nici expert in instalatii, nici altceva.
          Problema este, daca m-ai starnit, ca la noi in tara peste 90% din meseriasi sunt ori incompetenti, ori neinstruiti, ori betivi, ori neseriosi (unii nici nu se prezinta la data si ora stabilita).
          Am exemple traite personal pentru fiecare.
          Am lucrat inclusiv cu o firma de service partenera Romstal pentru diverse lucrari in casa si au facut numai tampenii!
          Pana nu o sa crapam de foame, nu o sa invatam sa fim mai responsabili.
          Pur si simplu nu poti trage la raspundere pe nimeni in tara asta, e prea complicat.
          Am sentimentul ca peste catva ani o sa ramana pe piata doar cei care ofera calitate la un pret rezonabil , in ziua de azi nu isi mai permite nimeni sa arunce cu banii pe geam si cei care s-au fript or sa sufle si in iaurt

          Comentariu

          Procesare...