Proiectare instalatie de incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6451

    #91
    Inseamna 3/4 dintr-un tol, iar un tol este egal cu 25,4 mm.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • christon
      Membru
      • 18.iun.2007
      • 191

      #92
      ma gandeam la o solutie.....sa trag teava de un tol de la centrala la primul ditribuitor, cel de la parter....apoi pt cel de la etaj sa merg cu teava de 3/4 (20 mm). ce ziceti? e o solutie viabila?

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        #93
        Nu pot sa ma pronunt pentru ca nu cunosc detaliile proiectului Dvs. Cele doua distribuitoare comunica intre ele? Cum?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • christon
          Membru
          • 18.iun.2007
          • 191

          #94
          am scris si mai sus.....repet...
          din centrala iasa teava de 20 sau 26 (depinde cum ma decid) pana intr-un teu....de aici...o teava de 20 merge la ditribuitorul 1 pt parter, iar alta teava de 20 merge la etaj, la distribuitorul 2. eu ma gandeam sa merg cu teava de 26 pana la respectivul teu.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12204

            #95
            Postat în original de raduca
            Postat în original de christon
            de 20 sunt toate tevile care ies de la centrala.
            Intreb doar ca sa fiu sigur: aveti iesirea din centrala de 26 sau de 20 (teoretic, centrala poate sa aiba iesirea de 26, dar tevile care ies de la centrala pot sa aiba 20, trecerea de la 26 la 20 facindu-se cu o reductie)?
            Eu zic ca daca aveti iesirea din centrala de 20 si puneti teava de 26, nu veti creste nici debitul agentului termic si nici randamentul centralei, dar in schimb veti avea un sentiment de multumire.
            ....................... Ati vazut la gaze , o teava de 1,5toli care alimenta un bloc (la aragaze ) se modifica si se mareste la 3 toli , de exemplu !!! pt a putea alimenta eventualele centrale termice !!!!!!!! Deci are logica ce spun eu , sa foloseasca teava de 26 . Plus ca am vazut alimentate distribuitoare pe 20 la case asemanatoare si nu se puteau regla caloriferele . Dar faceti cum vreti , poate consultati si un priceput in mecanica fluidelor si veti vedea cum stau lucrurile !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Hot Film Infra
              Incepator
              • 17.nov.2011
              • 1

              #96
              Incalzirea electrica in infrarosu

              Postat în original de cismaru dumitru
              deoarece vine iarna, sint ingrijorat cum o sa-mi incalzesc casuta pe care mi-am construit-o, motiv pt care caut solutii cit mai ieftine de realizat si ulterior de exploatat. mentionez ca nu ma dau banii afara din casa si casuta mi-am construit-o chiar eu. de aceea as dori sa ma consult cu cei interesati si inventivi, nu cu cei cu solutii ingrozitor de scumpe.
              am un prieten aici in craiova care si-a construit un cazan in soba de teracota, o pompa de circulatie( nu merge fara, cei care sustin libera circulatie se inseala, plus ca trebuie plecat pe dimensiuni mari la teava si redus treptat, ceea ce e inestetic).centralele pe lemne au dezavantajul ca trebuie sa le incarci mereu iar la o casa de 100 m.p. sa zicem, ajungi de regula la 3 mil pe luna dupa cum spun cei care au. de aceea eu ma gindesc la o centrala electrica al carei cost nu m-i se pare exagerat dar nu stiu cit va consuma ulterior. pt aceasta iarna m-am gindit sa improvizez una deoarece nu voi folosi decit 2 camere si sa o fac dintr-un boiler, o pompa de circulatie si calorifere.consider avantaj faptul ca in cazul in care dau chix, boilerul oricum o sa-mi trebuie mai tirziu, caloriferele la fel, deci nu a-si investi degeaba. ce spuneti, am vreo sansa, are cineva asa ceva?
              va multumesc si astept sfaturi si idei

              fara reclama, va multumim
              Ultima editare de Vizitator; 17.nov.2011, 09:12. Motiv: reclama

              Comentariu

              Procesare...