Regulator inghetat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • yio
    Incepator
    • 15.apr.2008
    • 6

    Regulator inghetat

    Rugaminte. Am un regulator care ingheata de la -2 grade, daca pleaca centrala se sting ochiurile la aragaz alteori moare si centrala. Il rezolv cu apa calda dar as vrea o solutie definitiva. Poate fi o cauza faptul ca mi se pare cel mai jos (aproape de trotuar) de pe strada? Daca il schimb nu se repeta problema? Multumiri pentru un eventual raspuns
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Nu puteti dvs sa faceti nimic . Trebuie scos si scurs de apa dar mai ales trebuie protejat de apa !
    Solutia definitiva este sa sunati la reclamatii si sa spuneti ca v-a inghetat , chiar daca atunci functioneaza ! Vine echipa de interventie si rezolva problema ....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • mx81
      Membru Marcant
      • 21.ian.2006
      • 322

      #3
      Regulatorul ar trebui sa aiba un surub pentru evacuarea apei adunate in el . Cere celor de la gaze sa il desfaca daca exista sau sa demonteze regulatorul si sa scurga apa din el .

      Comentariu

      • yio
        Incepator
        • 15.apr.2008
        • 6

        #4
        A o experienta de vreo 4 ierni. Distrigaz vine rezolva pe moment si problema revine. Am desfacut regulatorul l-am incalzit pe la 40 grade, am scurs apa...degeaba (vara asta i-am si zidit ceva acolo). E un regulator de tip nou cu membrana dar as vrea sa-l scimb chiar cu unul vechi din moment ce vecinii nu au probleme. Nu stiu dupa ce sa ma uit, de unde il iau si ramane un semn de intrebare cu proiectarea instalatiei

        Comentariu

        • mx81
          Membru Marcant
          • 21.ian.2006
          • 322

          #5
          Din cauza acestei probleme in ultimul timp la blocuri au inceput sa se monteze separatoare de picaturi . Este o teava de diametru mare (aprox. 200mm diametru si inalta 200-300mm inaltime (dimensiunile pot varia) ) montata perpendicular si vertical fata de teava de gaz . Apa se va stringe in acesta teava . Exista si variante de firma (cauta pe internet ).

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            #6
            Postat în original de mx81
            Regulatorul ar trebui sa aiba un surub pentru evacuarea apei adunate in el . Cere celor de la gaze sa il desfaca daca exista sau sa demonteze regulatorul si sa scurga apa din el .
            Nu neaparat , depinde de model si sunt cel putin 25 de modele numai pentru abonatii casnici
            Si daca apa e inghetata clar nu se va scurge

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              #7
              Postat în original de yio
              A o experienta de vreo 4 ierni. Distrigaz vine rezolva pe moment si problema revine. Am desfacut regulatorul l-am incalzit pe la 40 grade, am scurs apa...degeaba (vara asta i-am si zidit ceva acolo). E un regulator de tip nou cu membrana dar as vrea sa-l scimb chiar cu unul vechi din moment ce vecinii nu au probleme. Nu stiu dupa ce sa ma uit, de unde il iau si ramane un semn de intrebare cu proiectarea instalatiei
              ( toate sunt cu menbrana )
              Cele noi mai ales EKB /GHO unguresti sunt destul de proaste si nu ai voie sa unblii in ele fiinca isi pierd garantia
              Cele mai reusite modele noi de pe piata sunt RTG-urile romanesti , iar dintre cele mai vechi R 10 produse de Prometeu Iasi
              Recomandarea mea sunt RTG- 25 , regulatoarele sunt in intretinerea Distrigazului si dumneavoastra ca si abonat puteti sa ii sesizati cu privire de disfunctionalitatea postului de reglare
              Cel mai bun mod de a face sa functioneze un regulator inghetat e sa fie demontat si sa ii se scoata gheata din el inainte sa se topeasca , daca il incalziti exagerat riscati sa topiti menbrana si sa provocati un incendiu daca faceti asta sub presiune
              Va vand un pot - distrigazul monteaza acuma regulatoarele cu tot cu firida ( cutie ) pe dumneavoastra nu va costa nimica , doar o cerere facuta la ei
              Va vand un alt pot nu ii lasati sa va monteze un regulator R2T cu supapa de amorsare

              Comentariu

              • yio
                Incepator
                • 15.apr.2008
                • 6

                #8
                Multumesc, incerc cu o sesizare la distrigaz.

                Comentariu

                • madalina_o
                  Incepator
                  • 25.ian.2009
                  • 4

                  #9
                  regulator de gaze inghetat

                  Salutare tuturor!

                  Ma confrunt cu o problema destul de grava, care afecteaza intreaga zona in care locuiesc. Tevile de gaze au apa pe ele, iar la temperaturi mai mici de -8 grade, regulatorul de gaze ingheata si singura solutie este chemarea echipei de la GDF suez, care, de fiecare data, schimba regulatoarele. Situatia se repeta, insa, aproape zilnic, daca sunt temperaturi negative afara. problema apare in special noaptea, iar dimineata casa este rece, intrucat centrala se blocheaza. Am incercat sa izolam regulatorul, l-am invelit in vata de sticla si folie, insa fara rezultat. Apa care vine pe conducta, la momentul ajungerii in regulator, ingheata. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema?
                  Ce e de facut?

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    Postat în original de madalina_o
                    [...] Tevile de gaze au apa pe ele [...] Apa care vine pe conducta, la momentul ajungerii in regulator, ingheata. [...]
                    De unde provine apa care ajunge pe conductă? Cum/pe unde intră ea în regulator?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • DALE
                      Incepator
                      • 27.ian.2012
                      • 5

                      #11
                      Daca ai norocul sa fi capatul unei noi retele de gaz,in momentul in care te bransezi la retea o sa ai impresia ca te-ai racordat la reteaua de apa, si nu la cea de gaz.CU alte cuvinte ,in momentul in care se racordeaza o noua strada(sat) la reteaua de gaz,baietii care baga teava de gaz in santurile stradale nu termina treaba intr-o zi,astfel santurile respective se umple cu apa de ploaie si implicit si teava de gaz,astfel vor fi tronsoane de conducta cu apa pe ele,iar gazul va impinge apa catre capatul retelei si astfel ajunge in regulator.

                      Comentariu

                      • madalina_o
                        Incepator
                        • 25.ian.2009
                        • 4

                        #12
                        Postat în original de RaduCA
                        De unde provine apa care ajunge pe conductă? Cum/pe unde intră ea în regulator?
                        Apa se afla pe conducta inca de la punerea in functiune a instalatiei de gaze. Se pare ca tevile au fost montate cu cativa ani inainte de darea in folosinta si nu au fost intretinute corespunzator (de primarie), astfel ca a intrat apa pe conducta...multa apa, dupa cum spun cei de la Distrigaz. Solutia lor este sa ii chemam de fiecare data cand ingheata regulatorul. Pana acum, ne-au schimbat vreo 10 regulatoare. In fiecare dimineata regulatorul este inghetat. Ieri la ora 15 l-au schimbat, azi dimineata era blocat iar. In casa erau doar 15 grade, deci banuiesc ca centrala s-a blocat devreme in timpul noptii, in conditiile in care aseara aveam 21. Din fericire, in dormitor avem o soba, si n-avem probleme cu caldura in camera in care dormim, dar in restul casei...Dumnezeu cu mila.

                        Comentariu

                        • madalina_o
                          Incepator
                          • 25.ian.2009
                          • 4

                          #13
                          Postat în original de DALE
                          Daca ai norocul sa fi capatul unei noi retele de gaz,in momentul in care te bransezi la retea o sa ai impresia ca te-ai racordat la reteaua de apa, si nu la cea de gaz.CU alte cuvinte ,in momentul in care se racordeaza o noua strada(sat) la reteaua de gaz,baietii care baga teava de gaz in santurile stradale nu termina treaba intr-o zi,astfel santurile respective se umple cu apa de ploaie si implicit si teava de gaz,astfel vor fi tronsoane de conducta cu apa pe ele,iar gazul va impinge apa catre capatul retelei si astfel ajunge in regulator.
                          Da, exact despre asta se pare ca este vorba si in localitatea noastra....Dar nu doar la capatul retelei, ci pe toata reteaua. Chiar sa nu existe nicio solutie? Am dat o gramada de bani pentru racordare si asta primim in schimb?
                          Ultima editare de madalina_o; 01.feb.2012, 09:11.

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3639

                            #14
                            Ar trebui sa-i chemati pe cei de la firma de distributie de gaze este datoria lor sa rezolve problema.

                            Comentariu

                            • madalina_o
                              Incepator
                              • 25.ian.2009
                              • 4

                              #15
                              I-am chemat, au venit inclusiv aseara la ora 22 si au schimbat din nou regulatorul. Ei spun ca alta solutie nu au, dar eu ma gandeam la o modalitate de a izola cumva regulatorul ca sa nu mai inghete..

                              Comentariu

                              Procesare...