Regulator inghetat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • georgel
    a răspuns
    Răspuns la: Regulator inghetat

    Postat în original de Maestrul Max
    Nu trebuie sa aveti acumulari de gaze, ajunge sa existe o mica scapare de gaz. Iarna de la frig se pot intampla multe. Asa ca atentie maxima.
    mersi de sfat

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Răspuns la: Regulator inghetat

    Nu trebuie sa aveti acumulari de gaze, ajunge sa existe o mica scapare de gaz. Iarna de la frig se pot intampla multe. Asa ca atentie maxima.

    Lasă un comentariu:


  • georgel
    a răspuns
    Răspuns la: Regulator inghetat

    Postat în original de Maestrul Max
    Acele instalatii pot produce scantei electrice, la o mica scapare de gaze banuiti ce se poate intampla.
    corect. dar daca nu se acumuleaza gaze fiind in exterior nu are ce exploda

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Răspuns la: Regulator inghetat

    Postat în original de georgel
    teoretic nu, practic se poarta atita timp cit e in afara
    Acele instalatii pot produce scantei electrice, la o mica scapare de gaze banuiti ce se poate intampla.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Răspuns la: Regulator inghetat

    Practic este interzis de normativ , orice cablu electric pe instalatiile de gaz .
    Mai nou , si cablul de electrovalva care se monta pe teava , ar trebui pozat alaturi ...
    Deci gresit .

    Lasă un comentariu:


  • georgel
    a răspuns
    Răspuns la: Regulator inghetat

    teoretic nu, practic se poarta atita timp cit e in afara ,nu sint scapari de gaze nu vad problema furtunul acela se monteaza peste tot de sarbatori prin poduri pe case prin copaci e izolat nu ia contact luminitele cu exterioru si in cutie la poarta se monteaza in spatiu deschis unde nu se poate acumla gaze

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Răspuns la: Regulator inghetat

    Are dreptate nea Mircea, trebuia purjat regulatorul de apa. Incalzirea electrica a regulatorului de gaze ? Asta e tare si bubuie si mai tare. Cu multi ani in urma am avut ocazia sa merg in Rusia intr-o localitate unde iernile erau foarte reci. Acolo am vazut o chestie interesanta: incalzeau regulatoarele cu apa calda.
    Ultima editare de Maestrul Max; 22.oct.2014, 10:50.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Răspuns la: Regulator inghetat

    Metoda ar fi fost si scosul regulatorului si purjata instalatia ....
    ...trebuie sa fi nebun sa recomanzi asa ceva ...incalzirea electrica a lui ....

    Lasă un comentariu:


  • georgel
    a răspuns
    Răspuns la: Regulator inghetat

    chiar daca e un post de 2 ani pot spune ca si la noi ingheata regulatoru iarna .solutia a fost sa infasor pe regulator 1 m de furtun luminos si anul trecut nu am mai avut probleme,anu asta o sa fac la fel si nu sint singur pe strada mai fac si alti.[a fost o solutie data neoficial de cei de la gaze care sau saturat sa vina noapte de noapte sa dezghete regulatorul]

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Răspuns la: Regulator inghetat

    Lasă un comentariu:


  • dummy_
    a răspuns
    Răspuns la: Regulator inghetat

    Postat în original de dorupau
    buna ziua! Sa va dau exemplul meu: Locuiesc la 15 km de rm. Valcea spre olanesti, acum 2 ani s-a finalizat alimentarea cu gaz inceputa cu peste 10 ani inainte. Se pare ca apa s-a infiltrat in conducta pe tiimpul lucrarilor. Cand francezii au cumparat societatea de distributie a gazelor au reusit se pare sa primeasca aprobari ce le permit racordarea direct in teviile de medie-presiune (alea cu apa in ele), cu ajutorul unor regulatoare straine mai jmechere. Asta le-a permis sa isi reduca investitiile ce ar fi trebuit facute cu statii de reducere a presiunii si amplasarea unor alte tevi de presiune mica din care sa se faca bransamentul. In acele statii de reducere a presiunii ar fi fost si acele separatoare de picaturi.
    Problemele apar prin faptul ca regulatoarele noi ingheata f. Des, chiar si la interval de cateva ore de la interventia agentilor gdf suez, precum si exista pericolul ca in cazul defectarii regulatorului, presiunea din conducta de medie presiune sa ajunga in aragaz care este posibil sa nu poata oprii cele 3 atm (nefiind construit pt presiuni asa mari).
    As dori sa aflam daca mai sunt si alte persoane in cazul asta si daca exista vreo cale de a forta gdf suez sa remedieze problemele. Acestea se pot rezolva prin scoaterea apei din conducte si prin instalarea de rezistente electrice in jurul regulatorului pe cheltuiala furnizorului, nu a noastra cum sugereaza agenti de interventie ai gdf suez. Aceste rezistente din ce am auzit costa cca. 600 lei noi. Eu nu imi pot permite sa platesc atat, si cum am un serviciu care ma tine departe de casa 15 ore nu pot anunta la timp oprirea gazelor, asa ca de multe ori cand revin acasa este frig.
    nu exista rezistenta electrica care sa monteaza pe regulator .

    Lasă un comentariu:


  • dorupau
    a răspuns
    Buna ziua! Sa va dau exemplul meu: locuiesc la 15 km de Rm. Valcea spre Olanesti, acum 2 ani s-a finalizat alimentarea cu gaz inceputa cu peste 10 ani inainte. Se pare ca apa s-a infiltrat in conducta pe tiimpul lucrarilor. Cand francezii au cumparat societatea de distributie a gazelor au reusit se pare sa primeasca aprobari ce le permit racordarea direct in teviile de medie-presiune (alea cu apa in ele), cu ajutorul unor regulatoare straine mai jmechere. Asta le-a permis sa isi reduca investitiile ce ar fi trebuit facute cu statii de reducere a presiunii si amplasarea unor alte tevi de presiune mica din care sa se faca bransamentul. In acele statii de reducere a presiunii ar fi fost si acele separatoare de picaturi.
    Problemele apar prin faptul ca regulatoarele noi ingheata f. des, chiar si la interval de cateva ore de la interventia agentilor gdf suez, precum si exista pericolul ca in cazul defectarii regulatorului, presiunea din conducta de medie presiune sa ajunga in aragaz care este posibil sa nu poata oprii cele 3 atm (nefiind construit pt presiuni asa mari).
    As dori sa aflam daca mai sunt si alte persoane in cazul asta si daca exista vreo cale de a forta gdf suez sa remedieze problemele. Acestea se pot rezolva prin scoaterea apei din conducte si prin instalarea de rezistente electrice in jurul regulatorului pe cheltuiala furnizorului, nu a noastra cum sugereaza agenti de interventie ai gdf suez. Aceste rezistente din ce am auzit costa cca. 600 lei noi. Eu nu imi pot permite sa platesc atat, si cum am un serviciu care ma tine departe de casa 15 ore nu pot anunta la timp oprirea gazelor, asa ca de multe ori cand revin acasa este frig.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant climatizare
    a răspuns
    Postat în original de madalina_o
    I-am chemat, au venit inclusiv aseara la ora 22 si au schimbat din nou regulatorul. Ei spun ca alta solutie nu au, dar eu ma gandeam la o modalitate de a izola cumva regulatorul ca sa nu mai inghete..
    Din pacate conductele de gaze nu au voie sa fie izolate.

    Lasă un comentariu:


  • vasile m
    a răspuns
    o soba langa? sau o flacara de veghe?

    Lasă un comentariu:


  • madalina_o
    a răspuns
    I-am chemat, au venit inclusiv aseara la ora 22 si au schimbat din nou regulatorul. Ei spun ca alta solutie nu au, dar eu ma gandeam la o modalitate de a izola cumva regulatorul ca sa nu mai inghete..

    Lasă un comentariu:

Procesare...