Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Re: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldu

Suprafata locuinta: 90 mp, volum 220mc
    Numar de utilizatori apa calda:4 - boiler electric -consum casnic energie electrica in jur de 160 lei/ luna
    Gradul de izolare a locuintei:ziduri BCA 20cm, izolatie ext 5 cm eps, pod 10 cm vata sticla, pardoseala 3 cm xps
    Tipul ferestrelor: PVC 3 camere, low-e
    Tip de centrala: soba de caramida cu schimbator de caldura - proiect personalizat
    Putere centrala: 6kw
    Combustibil centrala:combustibil solid
    Perioada de referinta: noiembrie 2014
    Consum de combustibil: aprox 700kg lemne
    Cost combustibil: aprox 250 lei

Temperatura interioara medie este de 21,5 gr cu varf de 23 gr si minima de 20,3.
    In functie de temperatura exterioara se face 1 sau 2 focuri pe zi.
    In aceasta perioada cantitatea maxima de lemne la un foc nu a depasit 15 kg
    Temperatura agentului termic a avut varfuri de 50gr si constant 45gr pe tur, iar dt max 4 gr.
    Temperatura fumului la cos 70-80 gr
    Ultima editare de anduvirgil; 26.nov.2014, 16:22.
    anda panda din ...

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Re: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldu

Postat în original de anduvirgil Vezi post
      Suprafata locuinta: 90 mp, ..
      Tip de centrala: soba de caramida cu schimbator de caldura - proiect personalizat
      ..
      Temperatura interioara medie este de 21,5 gr cu varf de 23 gr si minima de 20,3.
      ...
      Bravo! Felicitari. Sa o stapaniti sanatosi!

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Re: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldu

Postat în original de anduvirgil Vezi post
        Suprafata locuinta: 90 mp, volum 220mc
        Numar de utilizatori apa calda:4 - boiler electric -consum casnic energie electrica in jur de 160 lei/ luna
        Gradul de izolare a locuintei:ziduri BCA 20cm, izolatie ext 5 cm eps, pod 10 cm vata sticla, pardoseala 3 cm xps
        Tipul ferestrelor: PVC 3 camere, low-e
        Putere centrala: 6kw
        Combustibil centrala:combustibil solid
        Perioada de referinta: noiembrie 2014
        Consum de combustibil: aprox 700kg lemne
        Cost combustibil: aprox 250 lei

In aceasta perioada cantitatea maxima de lemne la un foc nu a depasit 15 kg
        Temperatura agentului termic a avut varfuri de 50gr si constant 45gr pe tur, iar dt max 4 gr.
        Poze, puteti pune ?

Multumesc

Comentariu

Eu am pus...http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post582042
          anda panda din ...

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Re: Consum de combustibil centrale / cazane / pom

A iesit f bine, multumesc pt poze !

Comentariu

• Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

Buna
              A nevoie de o centrala murala pe gaz de dimeniune 10-12Kw.
              Exista asa ceva la noi pe piata?
              Mersi

Comentariu

Exista, dar de 15kw. Si poate mai scumpe decat cele ce le gasesti uzual la 24kw.

Stii ca centralele au reglaje pentru a fixa o plaja de lucru?

Comentariu

Postat în original de milostean1983 Vezi post
                  Buna
                  A nevoie de o centrala murala pe gaz de dimeniune 10-12Kw.
                  Exista asa ceva la noi pe piata?
                  Mersi
                  Asa cum a spus si @Scifficus, exista dar sunt mai scumpe.

Mai rentabil este sa alegeti o centrala generatie noua careia sa ii limitati puterea din meniu la cat aveti nevoie.
                  La aceste centrale, limitarea se realizeaza foarte usor, doar din apasarea catorva butoane.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

Comentariu

Buna seara.Am o centrala feroliF24D,pusa in fuctiune de 4 zile in care am consumat 40 m cubi de gaz.Media pe zi e de 10 m cubi.pe termostatul ambiental temperatura e setata pe 22 grade la 60 m2.Apartamentul este situat la parter nu este izolat,am termopane.Mi se pare consumul putin cam mare.As dori sa stiu daca asa este si daca da ce as putea sa fac pt un consum mai mic.multumesc anticipat

Comentariu

Mult, putin, este subiectiva treaba. Depinde de pozitionarea apartamentului, temperatura exterioara, etc.

Legat de reducerea consumului de gaz, crezi ca s-a inventat altceva decat izolatia sau reducerea temperaturii interioare?

Comentariu

Poate caloriferele nu sunt dimensionate corespunzator !
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

Aproape imposibil. Si chiar daca ar fi dimensionate corespunzator, in conditiile date, care ar fi diferenta de consum? 1%?

Ca doar nu are calorifer tip 33 de 2600 in baie sau tip 11 de 300 in sufragerie.

Comentariu

Postat în original de Scifficus Vezi post
                            Aproape imposibil. Si chiar daca ar fi dimensionate corespunzator, in conditiile date, care ar fi diferenta de consum? 1%?

Ca doar nu are calorifer tip 33 de 2600 in baie sau tip 11 de 300 in sufragerie.
                            Dar daca are calorifere de 600x600 in toate camerele ? Stii tu exact ce configuratie este in acel apartament ? Am expus o parere nu trebuie sa sari in sus si sa faci pe desteptul ....
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

Nu stiu de unde ai dedus tu ca am sarit in sus.

Dar, ma rog, ca se poarta asa pe aici, fie de la mine.

Comentariu

Postat în original de bububogdan22 Vezi post
                                Buna seara.Am o centrala feroliF24D,pusa in fuctiune de 4 zile in care am consumat 40 m cubi de gaz.Media pe zi e de 10 m cubi.pe termostatul ambiental temperatura e setata pe 22 grade la 60 m2.Apartamentul este situat la parter nu este izolat,am termopane.Mi se pare consumul putin cam mare.As dori sa stiu daca asa este si daca da ce as putea sa fac pt un consum mai mic.multumesc anticipat
                                10 mc gaz cu centrala clasica = ~96 kwh/zi = ~4 kwh/ora
                                Pentru un apartament de 60 mp neizolat si situat la parter este normal.
                                Daca mai aveti si vreun vecin neincalzit sau apartamentul este situat pe colt, cu atat mai mult.

Pentru scaderea facturii, termoizolatie exterioara si pe tavanul subsolului cu minim 10 cm termoizolant.

In ceea ce priveste radiatoarele, daca ar fi subdimensionate nu s-ar atinge temperatura dorita in casa, daca ar fi supradimensionate ar exista camere care s-ar supraincalzi.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT