Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Achim Dan
    Membru
    • 03.iun.2007
    • 157

    #76
    Postat în original de razvan adrian
    Postat în original de narcis75
    tot in roma am vazut si eu ceea ce vreau sa fac dar cred ca vorbim de aceleasi lucruri eu am vazut in roma acum 8-9 ani si le rivesteam in marmura ori fi alea imi dai mai multe detali sau o poza pe PM daca vrei mersi
    Nu cred ca ai vazut ce trebuie,ma indoiesc,poate iti spune ceva VATICAN,nu imi permit sa fac cadouri la nimeni,atita timp cit viata este grea,iar acest cazan chiar e ...inteligent,nu mi vind "instalatia",e complet diferita de ceea ce se practica pe piata,are in mare cam acelasi principiu,dar e diferit,tine de calcule multe ,in functie de fiecare casa/vila,nu e nici unul din acelea pe care le ai rivestit tu in marmura,fii sigur.Nici clientii mei nu l vad,chiar daca s curiosi,ii scot afara,cca 3 ore ,daca se risca sa sparga semineul...s au ars,automatizarea eu o fac sau poate n o mai fac, si raman cu un cazan de o forma ciudata,la care ,nu stiu citi ii vor da de cap/sa functioneze!Deci in concluzie nimeni nu misca in front,asta se discuta din start,iar oamenii cu bani sa stii ca sint diplomati si n am avut probleme cu nimeni,important e sa functioneze bine.Dute la Roma sa vezi ce gasesti,cazane facute pe genunchi/ateliere de ....sint o gramada,au un singur defect,RANDAMENTUL!.Bafta ,sanatate,Razvan
    incredibil! felicitari.


    personal cred ca iti faci reclama. sunt destul de sigur ca mai suntem cativa care stim sa ardem lemnul eficient si sa calculeze.

    tehnica de punere a problemei e clasica in domeniul comertului.

    Vatican ne spune multe lucruri. primul ca Papa e infailibil, ca ai avut ajutor de sus si ca..... au o mediie a temperaturii ceva mai ridicata ca la noi, permitand ca din aceeasi lemn, (cu ajutor de SUS in incalcarea legii conservarii energiei) sa cedeze mai multa energie decat are.

    sunt de asemenea increzator ca, ai luat in calcul toare varibilele arderiii si ai automatizat tot de la dimensiunile lemnului , pana la presiunea negativa a cosului de ardere, ai facut placa electronica de la 0 si ai creeat softul AI necesar procesarii datelor de la toti senzorii instalati,

    Felicitari si succes
    Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

    Comentariu

    • narcis75
      Membru
      • 05.ian.2010
      • 112

      #77
      Aici pe sait intram, toti cei care au nevoie : de un sfat, de o idee sau sa dea un consiliu, nu sa ne laudam, ca stim, ca facem.... dar asa suntem noi ROMANII descoperim luna si credem ca o vedem doar noi? suntem unde suntem un motiv e

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #78
        Va rog frumos sa nu deviem de la subiectul topicului. Nu cred ca e cazul sa discutam in tot forumul despre termo-seminee.

        Va multumesc

        Comentariu

        • SERGHEI-ARO10
          Membru
          • 03.mai.2006
          • 155

          #79
          Postat în original de ovidiu1973
          Postat în original de SERGHEI-ARO10

          200mp locuibili
          parter minim 21 .....in mod curent 24 grade..
          etaj :minim 23....si insuportabil de cald.

          COSTURI : minim 400 lei ...max 800 lei + disconfortul cauzat de alimentarea centralei (nepretuit).
          d-l SERGHEI, confortul are un anumit pret, sau asa cum ati spuns si d-voastra este "nepretuit"

          Aveti in casa temperaturi de peste 23 grade ! de ce ?

          Aveti camere de 3 metri inaltime, de ce ?

          Ce automatizare / control al temperaturilor in camere aveti ?
          Calendaristic primavara este ,,in floare" ..temperaturile lasa de dorit.Acum trei zile a fost sper,ultima dimineata in care am curatat parbrizul de gheata..Voi mai faceti focul ?? Daca nu incing centrala la max 3 zile ma cam strange camasa.

          Raspund cu intarziere dar raspund:
          1-la parter 24 grade .De ce ? Asa vrea nevasta .(pot sa o contrazic ?)
          2-3m inaltime pt ca am crescut intr-o casa cu camere inalte..am locuit in case cu camere de minim 3 metri inaltime iar in una de 2,40-2,70 simt ca imi sta tavanul in cap (chestie de gust).
          3-nu am nici un control al temperaturii in camere decat ..,,robinetii si ferestrele".Am o centrala fara electronica ,automatizari si cronotermostate..este ..simpla.Apa in centrala sta pe 70-75 grade.Pompa se opreste la 60.

          PS-in seara asta fac focul ca am ajuns la parter la 21 de grade si este frig rau.

          Comentariu

          • razvan adrian
            Membru Marcant
            • 30.mar.2011
            • 303

            #80
            Postat în original de Achim Dan
            Postat în original de razvan adrian
            Postat în original de narcis75
            tot in roma am vazut si eu ceea ce vreau sa fac dar cred ca vorbim de aceleasi lucruri eu am vazut in roma acum 8-9 ani si le rivesteam in marmura ori fi alea imi dai mai multe detali sau o poza pe PM daca vrei mersi
            Nu cred ca ai vazut ce trebuie,ma indoiesc,poate iti spune ceva VATICAN,nu imi permit sa fac cadouri la nimeni,atita timp cit viata este grea,iar acest cazan chiar e ...inteligent,nu mi vind "instalatia",e complet diferita de ceea ce se practica pe piata,are in mare cam acelasi principiu,dar e diferit,tine de calcule multe ,in functie de fiecare casa/vila,nu e nici unul din acelea pe care le ai rivestit tu in marmura,fii sigur.Nici clientii mei nu l vad,chiar daca s curiosi,ii scot afara,cca 3 ore ,daca se risca sa sparga semineul...s au ars,automatizarea eu o fac sau poate n o mai fac, si raman cu un cazan de o forma ciudata,la care ,nu stiu citi ii vor da de cap/sa functioneze!Deci in concluzie nimeni nu misca in front,asta se discuta din start,iar oamenii cu bani sa stii ca sint diplomati si n am avut probleme cu nimeni,important e sa functioneze bine.Dute la Roma sa vezi ce gasesti,cazane facute pe genunchi/ateliere de ....sint o gramada,au un singur defect,RANDAMENTUL!.Bafta ,sanatate,Razvan
            incredibil! felicitari.


            personal cred ca iti faci reclama. sunt destul de sigur ca mai suntem cativa care stim sa ardem lemnul eficient si sa calculeze.

            tehnica de punere a problemei e clasica in domeniul comertului.

            Vatican ne spune multe lucruri. primul ca Papa e infailibil, ca ai avut ajutor de sus si ca..... au o mediie a temperaturii ceva mai ridicata ca la noi, permitand ca din aceeasi lemn, (cu ajutor de SUS in incalcarea legii conservarii energiei) sa cedeze mai multa energie decat are.

            sunt de asemenea increzator ca, ai luat in calcul toare varibilele arderiii si ai automatizat tot de la dimensiunile lemnului , pana la presiunea negativa a cosului de ardere, ai facut placa electronica de la 0 si ai creeat softul AI necesar procesarii datelor de la toti senzorii instalati,

            Felicitari si succes
            Sa nu exageram!Electronica nu este prea multa,totul tine de fizica ,chimie ,matematica,calcule riguroase,cazanul este facut de asa maniera incit cedeaza energie f incet,mentine energia la un anumit nivel,ardere completa lenta,aer de convectie preincalzit,tiraj natural f bine proportionat,de la o casa la alta sint alte calcule,la fiecare lucrare descopar ceva nou,iar proba finala imi arata ca noutatea este eficienta.e fff mult de calculat ,altfel o strici rau de tot si innebunesti.Teoria asta e baza,practica treb sa respecte ad literam teoria,la mm.Toti stiu sa scoata maxim (sau aproape)din arderea lemnului,doar ca nu toti stiu sa elimine incet gaze arse,circuit dublu,recirculare lenta gaze arse.In mare, constructia fiecarui semineu imi ia cam 10 zile,e cam la fel cu unul normal,fara cazan,ma rog eu fac doua modele,cel rusesc si cel suedez,e f dificil de executat oricare din ele,materialele costa in jur de 2000 lei(semineul doar).Manopera este pe masura lucrarii,in total ,cu instalatie si automatizare se ajunge la cca 18000 lei,depinde de circuitul/tele instalatiei,nr de calorifere.Sint "tocat" de cit muncesc,aici pe forum este ..."distractie mare" pt mine( a nu se intelege altceva in sens negativ,fata de vreo persoana).Bafta sanatate,Razvan
            bagera

            Comentariu

            • Gamezcdr
              Incepator
              • 12.iul.2011
              • 58

              #81
              Centrala Ferolli 24 kw pusa pe 70 grade C, ap 3 camere 85 mp, parter neizolat, termostat 19-20,5 grade ziua (pe intervale orare functie de prezenta cuiva in casa) si 21,5 noaptea.
              Consum 15 sept -> 15 oct 75 mc gaz
              Consum 15 oct -> 15 noi 200 mc gaz
              Din cate am vazut e mai bine ca diferenta intre ziua si noapte sa nu fie foarte mare pentru ca peretii sa nu se raceasca.

              Comentariu

              • body76
                Membru
                • 18.nov.2008
                • 179

                #82
                Pompa de caldura pentru ACM, Ariston NUOS 250 SOL EXT.
                4 persoane, baie + bucatarie.
                Consum pe perioada 01.12.2010 - 01.12.2011
                Mod AUTO (pompa + rezistenta de 1,5 kw), temperatura 50 - 55 grade, o data pe saptamana 65 grade (antilegionella)
                1781 kw, media zilnica 4,87 kw.

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  #83
                  Postat în original de body76
                  Pompa de caldura pentru ACM, Ariston NUOS 250 SOL EXT.
                  4 persoane, baie + bucatarie.
                  Consum pe perioada 01.12.2010 - 01.12.2011
                  Mod AUTO (pompa + rezistenta de 1,5 kw), temperatura 50 - 55 grade, o data pe saptamana 65 grade (antilegionella)
                  1781 kw, media zilnica 4,87 kw.
                  Pe timpul verii v-a ajutat si la racirea unei incaperi ?

                  Comentariu

                  • body76
                    Membru
                    • 18.nov.2008
                    • 179

                    #84
                    Da. Si pe langa asta a deumidificat foarte bine. Este amplasata in bucatarie.

                    Comentariu

                    • body76
                      Membru
                      • 18.nov.2008
                      • 179

                      #85
                      Puterea termica a pompei este de 2,7 kw + 1,5 kw rezistenta. Dupa calculele mele daca aveam un boiler asemanator dar cu rezistenta de 4 kw as fi consumat 7600 kwh (pompa a functionat timp de 1900 de ore). Este un calcul corect?

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3606

                        #86
                        Da este un calcul corect.

                        Comentariu

                        • fanatik
                          Incepator
                          • 19.nov.2007
                          • 3

                          #87
                          Centrala apartament consum mare. AJUTOR!

                          Am o centrala ariston 24 ff, iar apartamentul are 80mp.
                          Pe luna noiembrie am consumat 156 mc gaz. Mi se pare mult in conditiile in care intre orele 6-7,30 si 19-20,30 tin centrala la ambient setata la 20 grade, iar in rest, adica 7,30-19 e setata la 15.
                          Unde gresesc, cum ar trebui sa procedez? Ce sa urmarescx pe ecan? Ce setari sa fac?
                          Multumesc!
                          Ce fac vreau sa fac cu cap!

                          Comentariu

                          • cosmintr
                            Membru Marcant
                            • 30.iul.2006
                            • 568

                            #88
                            Nu e mult, e un consum normal. Daca era mai frig afara puteati sa consumati vreo 200mc. Inseamna ca trebuie sa va ganditi in viitor la izolari exterioare, conteaza daca sunt dimensionate corespunzator caloriferele. Sincer la 80mp nu mi se pare revoltator. Da gazul este scump pentru salariile de la noi.

                            Comentariu

                            • pirvan diana mihaela
                              Incepator
                              • 09.mai.2009
                              • 40

                              #89
                              Rugam pe cei ce detin centrale termice pe combustibil solid (lemn si carbune) modelul WOODY HOTERM,VIADRUS si VIDRARUS sa posteze consumul de lemne si carbuni pina acum.

                              Comentariu

                              • Achim Dan
                                Membru
                                • 03.iun.2007
                                • 157

                                #90
                                -150mt2 incalziti direct, (garajul lipit de casa incalzit indirect 10 grade+ camara incalzita indirect cca 40m2 15 grade in plus)
                                -izolatie 10 cm pereti, 20acoperis mansarda, 5cm podea
                                -tamplarie termopan suprafete vitrate tip terasa 4mtx2.3mt sticla 2 bucati
                                -incalzire in pardoseala, cu termostat in fiecare camera,
                                -Berreta exclusive green 35 CSI, in condensatie
                                -temperatura interior 22 grade la 1.5 inaltime 24-25 la nivel sol
                                -temperatura baie 23 grade la 1.5 24-26 la nivel sol
                                -temperatura tur variabil de la 40 la 45 grade

                                consumul si estimarile pentru diferite temperaturi in tabelul atasat. Desi nu am date, sunt convins ca vantul are o influenta majora in calculul randamentului. din pacate nu am un senzor de vant. termometrul e unul clasic cu alcool, asezat la 2 matri distanta de peretele casei si un metru inaltime , protejat la vant.

                                ma intereseaza o estimare asemanatoare pentru o pompa de caldura sol apa.
                                Fișiere Atașate
                                Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                                Comentariu

                                Procesare...