Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doega
    Incepator
    • 22.feb.2012
    • 26

    #91
    Localitate: Orasti, Frumusani
    Suprafata locuinta: 200 mp, camere de 260 cm inaltime, 21-22 grade maxim la 1m
    Numar de utilizatori apa calda: 2
    Gradul de izolare a locuintei: (o scurta descriere a izolatiei): casa lemn, polistiren 5cm, OSB 12mm, vata bazaltica cu aluminiu 5 cm exterioare si 10 cm fara aluminiu interioare si pod
    Tipul ferestrelor: (PVC / lemn / aluminiu) PVC, 10 foarte mari (1,5-2 m2), 7 mici (0,5 m2)
    Tip de centrala: (producator si model) Atmos DC 18S cu ACM
    Putere centrala: 18-25 Kw
    Combustibil centrala: Lemn (accepta si carbune)
    Perioada de referinta: (perioada pentru care ne scrieti consumul ) 1/11/2011 - 29/02/2012
    Consum de combustibil: aproape 6 mc lemn fag si 1 mc brad (aproape verzi)
    Cost combustibil: 1400 lei (350 pe luna)

    Apropo, imi poate spune cineva cu o casa similara daca e un consum mare?

    Comentariu

    • mihai bonda
      Membru
      • 29.ian.2012
      • 144

      #92
      localitate : Savadisla , Cluj
      Suprafata locuinta : 280 mp utili , camere 250 cm inaltime , 22-23.5 grade
      Grad de izolare : casa caramida de 38 cm + 10 cm polistiren
      tipul ferestrelor termopan pvc geamuri si usi ft mari
      tip centrala : PE LEMNE ORLAN 42 KW
      Consum : 2010-2011 -60 mc lemn =60 x 70 lei mc =4200 lei din oct -mai , adica 8 luni -4200/8=525 ron/luna (stejar)
      2011-2012-25 mc lem =25 x70 lei mc = 1750 lei din oct - feb , adica 5 luni 1750/5=350 ron/luna (fag)

      Comentariu

      • lucian8030
        Incepator
        • 11.mar.2012
        • 1

        #93
        Buna seara!
        Am o centrala junkers ceraclass midi de 24 kW, suprafata de incalzit este de 70 mp (apartament cu 3 camere, circuit de incalzire cu 4 calorifere + un portprosop). Am facut un calcul si mi-a rezultat un necesar de incalzire de 10,5 kW.
        pe cati kW trebuie reglata centrala pe incalzire pentru un randament optim si un consum scazut?
        Multumesc!

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #94
          Postat în original de lucian8030
          Buna seara!
          Am o centrala junkers ceraclass midi de 24 kW, suprafata de incalzit este de 70 mp (apartament cu 3 camere, circuit de incalzire cu 4 calorifere + un portprosop). Am facut un calcul si mi-a rezultat un necesar de incalzire de 10,5 kW.
          pe cati kW trebuie reglata centrala pe incalzire pentru un randament optim si un consum scazut?
          Multumesc!

          Dumneavoastra din comenzile centralei puteti seta doar temperatura. Temperatura necesara pentru a incalzi camerele respectice este data si de dimensiunea radiatoarelor montate. Ideal ar fi sa va montati un termostat.

          Comentariu

          • mariusx
            Incepator
            • 30.mai.2012
            • 2

            #95
            Re: Consum centrale /pompe de caldura

            razvan tot am citit posturile tale cand ma uitam dupa niste informatii de la centralele pe lemne.

            Pe langa faptul ca abuzezi in reclama la semineul tau minune si la care spui ca e un model foarte vechi dar totusi secret pe care nu vrei sa il arati la nimeni sa sti ca nu e chiar asa un secret ceea ce te chinui sa ascunzi.
            Si pe langa asta nu e asa mare revolutie si inovatie semineul tau.

            Sa iti dau niste avantaje dar si dezavantaje :

            Avantaje:
            - fata de o centrala pe lemne are inertie mare si asta datorata samotei etc.
            - fata de o centrala pe lemne de regula incalzeste si camera in care se face caldura si aia e de regula o camera folosita in casa.
            - e o solutie completa si fata de sobe etc se face focul intr-o singura camera si are teava si pe cosul de fun pentru un randament cat mai bun pentru incalzire calorifere/acm.
            - are un randament bun deoarece functioneaza pe principiul semineului cu recuperare caldura si de pe cosul de fum.
            - e facut sa reziste multi ani .. dar din pacate tu nu poti da garantie nu 25 de ani .. nici macar o luna pentru ca nici macar factura nu poti sa emiti. Asa garantii verbale toti le putem da.

            Si uite aici incep dezavantajele
            - In momentul in care o centrala buna cu gazeficare pe lemne e legata la un puffer avantajul inertiei samotei nu mai esta asa de mare .. ci din contra el nu poate fi stocat si manipulat in asa fel incat sa fie distribuit dupa ~2-3 ore cand va fi din nou nevoie de exemplu.
            - Pierderile de caldura sunt accentuate in momentul in care casa nu mai are nevoie de caldura si samota s-a incalzit. Acel tiraj normal pe care il zici ca il ai si face bine in prima faza .. iti va raci semineul in faza a doua, doar , si doar cu conditia
            in care ai facut o automatizare/ceva mecanic sa iti inchida aerul in semineu in momentul in care s-a terminat de ars tot si casa a ajuns la saturatie (putin probabil).
            - Cu toti vrem un semineu in living etc .. dar sti care e problema.... vrem sa fie folosit doar de sarbatori zile de nastere etc. Nimeni nu vrea ca sa aibe fum ocazional de cateva ori pe saptamana... si tinand cont ca trebuie sa pui de 2 ori pe zi .. sunt cam 14 incarcari pe saptamana. E drept daca sti cand sa incarci nu ar trebui dar sti tu .. nu toti stiu cand si cum sa incarce un semnineu ... Si asa il muti intr-o camera separata si deja pierzi cam 30 % din avantajul lui ...



            Sunt multe de spus .. produsele sunt similare si la specificatii si la randament dar sunt produse diferite cu avantaje si dezavantaje.
            Iar calculele alea riguroase de matematica fizica chimie pe care le spui tu ... cred ca sunt pentru cei care habar nu au cu ce se mananca.
            sunt car interesat cum ai ajuns la faptul ca un "termosemineu" de sub 52 kw are randament de 80-88% si cel de peste 52 kw are randament de 65%?
            Pe langa faptul ca sunt curios cum ai masurat tu randamentul (nici macar nu ai un numar acceptabil de "termoseminee" pe care sa faci un studiu tu avand in total vreo 40 pana la un moment dat de toate felurile si modelele)
            as fi curios de ce termosemineul cel de 53 kw are randament de 65 % in loc de 80-88% pe baza calculelor tale "riguroase".

            PS1: si sa sti ca eu nu am absolut nici o treaba cu businessul asta ci doar cineva care vrea care cauta ceva pareri despre centralele pe lemne, dar care din pacate a facut o facultate de automatica si calculatoare si nu inghite
            gogosile umflate cu pompa care dau doar din papagal fara date / documentatie / calcule de nici un fel.


            PS2: si am pierdut min sa scriu acest post deoarece m-am saturat sa citesc spam-ul tau continu si persistent si neschimbat pe mai multe subiecte.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #96
              Răspuns la: Re: Consum centrale /pompe de caldura

              Postat în original de mariusx
              razvan tot am citit posturile tale cand ma uitam dupa niste informatii de la centralele pe lemne.

              Pe langa faptul ca abuzezi in reclama la semineul tau minune si la care spui ca e un model foarte vechi dar totusi secret pe care nu vrei sa il arati la nimeni sa sti ca nu e chiar asa un secret ceea ce te chinui sa ascunzi.
              Si pe langa asta nu e asa mare revolutie si inovatie semineul tau.

              Sa iti dau niste avantaje dar si dezavantaje :

              Avantaje:
              - fata de o centrala pe lemne are inertie mare si asta datorata samotei etc.
              - fata de o centrala pe lemne de regula incalzeste si camera in care se face caldura si aia e de regula o camera folosita in casa.
              - e o solutie completa si fata de sobe etc se face focul intr-o singura camera si are teava si pe cosul de fun pentru un randament cat mai bun pentru incalzire calorifere/acm.
              - are un randament bun deoarece functioneaza pe principiul semineului cu recuperare caldura si de pe cosul de fum.
              - e facut sa reziste multi ani .. dar din pacate tu nu poti da garantie nu 25 de ani .. nici macar o luna pentru ca nici macar factura nu poti sa emiti. Asa garantii verbale toti le putem da.

              Si uite aici incep dezavantajele
              - In momentul in care o centrala buna cu gazeficare pe lemne e legata la un puffer avantajul inertiei samotei nu mai esta asa de mare .. ci din contra el nu poate fi stocat si manipulat in asa fel incat sa fie distribuit dupa ~2-3 ore cand va fi din nou nevoie de exemplu.
              - Pierderile de caldura sunt accentuate in momentul in care casa nu mai are nevoie de caldura si samota s-a incalzit. Acel tiraj normal pe care il zici ca il ai si face bine in prima faza .. iti va raci semineul in faza a doua, doar , si doar cu conditia
              in care ai facut o automatizare/ceva mecanic sa iti inchida aerul in semineu in momentul in care s-a terminat de ars tot si casa a ajuns la saturatie (putin probabil).
              - Cu toti vrem un semineu in living etc .. dar sti care e problema.... vrem sa fie folosit doar de sarbatori zile de nastere etc. Nimeni nu vrea ca sa aibe fum ocazional de cateva ori pe saptamana... si tinand cont ca trebuie sa pui de 2 ori pe zi .. sunt cam 14 incarcari pe saptamana. E drept daca sti cand sa incarci nu ar trebui dar sti tu .. nu toti stiu cand si cum sa incarce un semnineu ... Si asa il muti intr-o camera separata si deja pierzi cam 30 % din avantajul lui ...



              Sunt multe de spus .. produsele sunt similare si la specificatii si la randament dar sunt produse diferite cu avantaje si dezavantaje.
              Iar calculele alea riguroase de matematica fizica chimie pe care le spui tu ... cred ca sunt pentru cei care habar nu au cu ce se mananca.
              sunt car interesat cum ai ajuns la faptul ca un "termosemineu" de sub 52 kw are randament de 80-88% si cel de peste 52 kw are randament de 65%?
              Pe langa faptul ca sunt curios cum ai masurat tu randamentul (nici macar nu ai un numar acceptabil de "termoseminee" pe care sa faci un studiu tu avand in total vreo 40 pana la un moment dat de toate felurile si modelele)
              as fi curios de ce termosemineul cel de 53 kw are randament de 65 % in loc de 80-88% pe baza calculelor tale "riguroase".

              PS1: si sa sti ca eu nu am absolut nici o treaba cu businessul asta ci doar cineva care vrea care cauta ceva pareri despre centralele pe lemne, dar care din pacate a facut o facultate de automatica si calculatoare si nu inghite
              gogosile umflate cu pompa care dau doar din papagal fara date / documentatie / calcule de nici un fel.


              PS2: si am pierdut min sa scriu acest post deoarece m-am saturat sa citesc spam-ul tau continu si persistent si neschimbat pe mai multe subiecte.
              Aveti perfecta dreptate cu absolut tot ce ati scris.

              Comentariu

              • mayer
                Incepator
                • 03.oct.2009
                • 18

                #97
                Consum lemne centrala termica pe lemne

                Buna ziua.
                As dori sa stiu daca la o centrala termica pe lemne,fara termostat sau puffer,consumul de lemne, este mai mare sau mai putin, in functie de calorifere!?
                Mentionez ca este vorba despre o centrala pe lemne slovena(nu dau marca)de 42kw si sunt legate la centrala,12 calorifere.
                Sau daca se inchide un robinet de la un calorifer dintr-o camera,sa zicem ca nu vreau sa o incalzesc,se economiseste la un plin de lemne in focarul centralei??
                Eu banuiesc ca nu,dar asa dori o confirmare!
                Va multumesc!

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  #98
                  Răspuns la: Consum lemne centrala termica pe lemne

                  Postat în original de mayer
                  Buna ziua.
                  As dori sa stiu daca la o centrala termica pe lemne,fara termostat sau puffer,consumul de lemne, este mai mare sau mai putin, in functie de calorifere!?
                  Mentionez ca este vorba despre o centrala pe lemne slovena(nu dau marca)de 42kw si sunt legate la centrala,12 calorifere.
                  Sau daca se inchide un robinet de la un calorifer dintr-o camera,sa zicem ca nu vreau sa o incalzesc,se economiseste la un plin de lemne in focarul centralei??
                  Eu banuiesc ca nu,dar asa dori o confirmare!
                  Va multumesc!
                  Consumul de lemne a unei centrale pe lemn care nu este prevazuta cu un puffer depinde doar de cate lemne introduceti in centrala, deoarece nimic nu poate opri arderea acestora chiar daca reteua de calorifere nu mai are nevoie de caldura lemnele tot vor arde.

                  Comentariu

                  • danM
                    Membru
                    • 11.feb.2008
                    • 199

                    #99
                    Răspuns la: Consum lemne centrala termica pe lemne

                    Centrala lemne cu gazeificare Lopper 45 Kw (Germania) , puffer 3700 litri (2700+1000),consum lemn 100 kg (3 corfe de lemne) la 48 ore, adica un foc la 2 zile (la temperatura actuala,noaptea -4, ziua +10 , 120 mp suprafata incalzita)

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      Răspuns la: Consum lemne centrala termica pe lemne

                      Postat în original de danM
                      Centrala lemne cu gazeificare Lopper 45 Kw (Germania) , puffer 3700 litri (2700+1000),consum lemn 100 kg (3 corfe de lemne) la 48 ore, adica un foc la 2 zile (la temperatura actuala,noaptea -4, ziua +10 , 120 mp suprafata incalzita)
                      O solutie foarte buna si foarte comoda pentru o instalatie pe lemne, felicitari pentru alegere. Este cam supradimensionata centrala dar avand volumul de acumulare foarte mare nu are importanta.

                      Comentariu

                      • mpatachia
                        Incepator
                        • 19.mai.2010
                        • 84

                        Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

                        Buna ziua,

                        vin si eu cu ceva date despre cosnum:
                        - casa parter in Balotesti
                        - suprafata 136 mp construiti
                        - izolatie: polistiren la ext de 10cm, polistiren extrudat la podea de 3 cm, sistem thermocel la tavan(puf injectat cu presune intre grinzile tavanului sustinut de o folie) de 10 cm, tamplarie pvc 5 camere cu geam tripan 4S.
                        - centrala 24 kw immergas
                        - temperatura ambientala 21,5 grade in permanenta
                        - consum luna noiembrie 200 m3 gaz.

                        Comentariu

                        • mpatachia
                          Incepator
                          • 19.mai.2010
                          • 84

                          Răspuns la: Consum lemne centrala termica pe lemne

                          Buna ziua,

                          vin si eu cu ceva date despre cosnum:
                          - casa parter in Balotesti
                          - suprafata 136 mp construiti
                          - izolatie: polistiren la ext de 10cm, polistiren extrudat la podea de 3 cm, sistem thermocel la tavan(puf injectat cu presune intre grinzile tavanului sustinut de o folie) de 10 cm, tamplarie pvc 5 camere cu geam tripan 4S.
                          - centrala 24 kw immergas
                          - temperatura ambientala 21,5 grade in permanenta
                          - consum luna noiembrie 200 m3 gaz.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2391

                            Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

                            Vin si eu cu un feedback.

                            Suprafata incalzita ~ 55mp
                            2/3 izolata exterior expandat 10 cm
                            Pardoseala expandat 5 cm
                            Tavan vata minerala 10 cm.
                            Tamplarie PVC 5 camere, geam termopan dublu.
                            1/3 neizolata + tamplarie fier.
                            6 calorifere cu putere totala ~ 9 kw
                            Cazan combustibil solid Viadrus U22D5 25 kw
                            Temperatura exterioara medie 5 grade
                            Temperatura interioara medie 24 grade

                            2 focuri pe zi combinat brad (3/4) cu esenta tare (1/4)
                            Cazanul la 60-70 grade

                            Utilizare?
                            Pun lemnele groase de esenta tare jos (2-3 lemne de obicei cu dia de 15-20 cm si lungime 35-40 cm). Peste asez lemnele de brad (scanduri/deseuri) cele groase mai jos, cele subtiri mai sus. Sub primele lemne de sus pun o lingura de amestec de rumegus cu motorina. Ii dau foc, inchid usa, setez centrala pe temp dorita si trag clapeta de fum la jumate.
                            Las sa arda cateva minute pana se formeaza ceva jar si apoi inchid clapeta la 3/4 unde ramane pana se termina focul.
                            Daca pe rozeta de aer secundar da semne ca iese fum, mai deschid putin clapeta, daca nu, cand apa a ajuns la temperatura dorita, chiar o mai inchid putin.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              Răspuns la: Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

                              Postat în original de cheluakame
                              Vin si eu cu un feedback.

                              Suprafata incalzita ~ 55mp
                              2/3 izolata exterior expandat 10 cm
                              Pardoseala expandat 5 cm
                              Tavan vata minerala 10 cm.
                              Tamplarie PVC 5 camere, geam termopan dublu.
                              1/3 neizolata + tamplarie fier.
                              6 calorifere cu putere totala ~ 9 kw
                              Cazan combustibil solid Viadrus U22D5 25 kw
                              Temperatura exterioara medie 5 grade
                              Temperatura interioara medie 24 grade

                              2 focuri pe zi combinat brad (3/4) cu esenta tare (1/4)
                              Cazanul la 60-70 grade

                              Utilizare?
                              Pun lemnele groase de esenta tare jos (2-3 lemne de obicei cu dia de 15-20 cm si lungime 35-40 cm). Peste asez lemnele de brad (scanduri/deseuri) cele groase mai jos, cele subtiri mai sus. Sub primele lemne de sus pun o lingura de amestec de rumegus cu motorina. Ii dau foc, inchid usa, setez centrala pe temp dorita si trag clapeta de fum la jumate.
                              Las sa arda cateva minute pana se formeaza ceva jar si apoi inchid clapeta la 3/4 unde ramane pana se termina focul.
                              Daca pe rozeta de aer secundar da semne ca iese fum, mai deschid putin clapeta, daca nu, cand apa a ajuns la temperatura dorita, chiar o mai inchid putin.
                              Poate ne spuneti si consumul lunar si la sfarsitul lunii tot consumul pe iarna, multumim.

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2391

                                Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

                                Revin cu raspuns dupa ce trece acest timp, momentan am centrala pornita cam de 3 saptamani si cred ca s-a consumat 1 m ster de lemne (1/4 esenta tare, 3/4 esenta moale si uneori brichete rumegus).

                                Ca un termen de comparatie, eu ardeam lemnele astea, poate chiar putin mai mult la 2 sobe de teracota incalzind doar 2 camere. Acum am 4 camere incalzite + 2 holuri (1 cald bine, celalat amortit, pierderi mari din cauza tamplariei vechi).
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...