Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

    Tinand cont de investitie si luand in calcul modificarile necesare instalatiei curente + achizitia lemnului / depozitare / taiere / uscare si coreland cu timpul de amortizare parerea mea este ca nu veti realiza mare lucru ! Veti avea facturi mai mici nu cu foarte mult dar investitia o va umbri grav . Parerea mea .
    P.S. Apa calda menajera banuiesc ca tot cu centrala pe gaz se va face , nu ? Trebuie sa stiti ca centrala consuma mai mult la prepararea ACM fata de functia incalzire calorifere .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Pompilicadan
      Incepator
      • 23.ian.2016
      • 5

      Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

      Da...am inteles. Mi se confirma temerile. Exact la aceeasi concluzie ajunsesem si eu dar am zis sa mai intreb si pe altii...
      Ma gandeam foarte serios la a face o astfel de investitie fie doar si prin prisma faptului ca n-as mai fi un consumator captiv EON si sa nu am crize de nervi cand vin de la servici si vad ca sotia, foarte amabila cu cei de la firma partenera Eon, imi arata factura de 85 lei pe ''verificarea instalatiei''-stim cu totii cum nesimtitii aia ce nu se descalta cand iti intra-n casa si iti dau cu apa si sapun pe tevi si GATA-mare firma autorizata isi pun stampila ca ai instalatia in regula. Cred ca stiti exact la ce ma refer, ca sa nu mai zic ca mie, contorul imi inregistreaza metri cubi iar factura iti vine in KWh.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

        Postat în original de Pompilicadan
        Da...am inteles.
        ca sa nu mai zic ca mie, contorul imi inregistreaza metri cubi iar factura iti vine in KWh.
        La toti ne vine factura asa si din discutia de pe forum s a inteles modalitatea de " calcul " cati kw se pot extrage din mc de gaz , rezultand eficienta centralelor in condensatie si nu a celor traditionale ( care sunt pe cale de disparitie )
        Pt un consum redus si autonomie fata de furnizori se merge pe casa pasiva ... alti bani alta distractie .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • filip01
          Incepator
          • 21.iun.2012
          • 79

          Răspuns la: Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

          [QUOTE=Motivul pentru care as fi ales termosemineul este legat de aspect si de pretul de achizitie mai mic fata de un cazan pe lemne, fie el si cu ardere naturala. [/QUOTE]


          de ce nu incercati cu o soba (cazan de zidarie) cu serpentina (el de calorifer). tot p'aci s-a discutat mult de asa ceva

          Comentariu

          • Pompilicadan
            Incepator
            • 23.ian.2016
            • 5

            Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

            Soba cu serpentina, oricat de tentanta si eficienta ar fi, nu prea as avea unde s-o montez. Cand am facut casa n-am luat asta in calcul asa ceva si acum chiar nu s-ar incadra ca aspect, ar trebui sa fac foarte multe modificari (mobila, asezarea acesteia, pozitionarea termosobei, cosul de fum s.a.m.d.).La termosemineu ar fi fost mai simplu decat la un cazan pe lemne(cazanul ar fi trebuit sa-l montez in magazia aflata la vreo 7m de casa, de sapat pentru ingroparea tevilor etc).Inca mai analizez ...

            Comentariu

            • anduvirgil
              Membru Marcant
              • 25.feb.2006
              • 527

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Re: Consum de combustibil centrale / cazane / pom

              Postat în original de anduvirgil
              Postat în original de anduvirgil
              Suprafata locuinta: 90 mp, volum 220mc
              Numar de utilizatori apa calda:4 - boiler electric -consum casnic energie electrica in jur de 160 lei/ luna
              Gradul de izolare a locuintei:ziduri BCA 20cm, izolatie ext 5 cm eps, pod 10 cm vata sticla, pardoseala 3 cm xps
              Tipul ferestrelor: PVC 3 camere, low-e
              Tip de centrala: soba de caramida cu schimbator de caldura - proiect personalizat
              Putere centrala: 6kw
              Combustibil centrala:combustibil solid
              Perioada de referinta: noiembrie 2014
              Consum de combustibil: aprox 700kg lemne
              Cost combustibil: aprox 250 lei

              Temperatura interioara medie este de 21,5 gr cu varf de 23 gr si minima de 20,3.
              In functie de temperatura exterioara se face 1 sau 2 focuri pe zi.
              In aceasta perioada cantitatea maxima de lemne la un foc nu a depasit 15 kg
              Temperatura agentului termic a avut varfuri de 50gr si constant 45gr pe tur, iar dt max 4 gr.
              Temperatura fumului la cos 70-80 gr
              Se schimba perioada de referinta...respectiv sezon de incalzire iarna 2015/2016, aproape 6 luni de foc si consumul.
              In aceasta perioada am avut un cosum de 6 paleti de deseuri de lemn, aproximativ 4,5-5 tone si 1800 lei.
              anda panda din ...

              Comentariu

              • anduvirgil
                Membru Marcant
                • 25.feb.2006
                • 527

                Răspuns la: Răspuns la: Re: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldu

                Suprafata locuinta: 90 mp, volum 220mc
                Numar de utilizatori apa calda:4 - boiler electric 100l + sloar 120 l
                Gradul de izolare a locuintei:ziduri BCA 20cm, izolatie ext 15 cm eps, pod 10 cm vata sticla, pardoseala 3 cm xps
                Tipul ferestrelor: PVC 3 camere, low-e
                Tip de centrala: soba de caramida cu schimbator de caldura - proiect personalizat
                Putere centrala: 6kw
                Combustibil centrala:combustibil solid
                Perioada de referinta: 2017/2018
                Consum de combustibil: aprox 5000 kg deșeuri lemne / 7 paleți
                Cost combustibil: aprox 3500 lei

                Temperatura interioara medie este de 21,5 gr cu varf de 23 gr si minima de 20.
                In functie de temperatura exterioara se face 1 sau 2 focuri pe zi.
                In aceasta perioada cantitatea maxima de lemne la un foc nu a depășit 18 kg
                Temperatura agentului termic a avut varfuri de 55gr si constant 45gr pe tur, iar dt max 4 gr.
                Temperatura fumului la cos 70-80 gr

                Încă mai fac focul...
                anda panda din ...

                Comentariu

                • jeu1967
                  Incepator
                  • 24.iun.2017
                  • 28

                  Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

                  Buna ziua,
                  Cer ajutor pentru o idee de incalzire cu lemne.
                  Am cumparat casa de doi ani,anul trecut am ars aprox. 10 tone lighnit brut plus cativa mc lemn pentru aprins carbunele. Am hotarat sa folosesc doar lemn pentru ca am probleme cu vecinii romii care nu suporta mirosul de carbune si fac foarte urat(specific).
                  Deci,suprafata cca 100mp
                  Viadrus 30 kw
                  Zidarie caramida arsa,fara izolatie
                  Planseu pod scandura tencuita,neizolat
                  Tocarie termopan
                  Problema: daca renunt la carbune cati mc sau ms am nevoie,aproximativ pentru ca difera in functie si de temp.de la iarna.
                  Multumesc anticipat!

                  Comentariu

                  • pvcata
                    Incepator
                    • 28.dec.2018
                    • 3

                    Buna ziua,

                    Ca sa-mi fac o idee de consum:
                    Bucuresti, apartament 3 camere pe parter, 90m2, izolat cu polistiren de 10cm pe exterior. Living si un dormitor cu fatade din geam termopan cu tamplarie PVC de sus pana jos.
                    Centrala in condensatie Victrix Tera 28kW ajutata de un senzor de exterior, apa fiind setata pe curba 3, pe tur am undeva la 61-65 de grade.
                    Consum zilnic mediu pe Decembrie (nu a fost chiar asa frig) undeva la 7 mc gaz / 24 ore, avand in vedere ca noaptea mai tin un calorifer electric setat pe minim la camera din capat din cauza condensului care se face pe geam.
                    Temperatura in casa 22.5 - 23 grade (copii mici, ce sa-i faci).
                    Cum vi se pare? mult? putin?

                    Comentariu

                    Procesare...