Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • soarecul
    Incepator
    • 03.iul.2012
    • 31

    Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

    am si eu o neclaritate, am o centrala pe lemne de 24kw, am cumparat lemnele tirziu, in toamna, o parte, iar altele acum 3 saptamini, deci sunt ff putin uscate, as vrea sa stiu, daca stie cineva sa-mi dea raspuns, cum sa procedez ridic temperatura centralei la 60 grade si apoi sa inchid de tot clapeta de fum, su nu e bine sa se inchida acea clapeta decit partial, pina acum o inchideam partial, cam la 3/4, iar pentru noapte o incarcam, trageam clapeta de fum la 3/4 si punea aerul la 30 de grade, ma intreb daca incarc noaptea centrala, centrala la 60 grade, si inchid clapeta de fum pot aparea probleme?am un vecin care mi-a spus ca el tot timpul dupa ce centrala atinge temperatura dorita inchide clapeta.ce parere aveti?

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

      cu clapeta de aer la 30 grade si sibarul inchis, cu ce aer mai ard lemnele?!?!?!

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2391

        Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

        Postat în original de elixir
        cu clapeta de aer la 30 grade si sibarul inchis, cu ce aer mai ard lemnele?!?!?!
        Ard, dar ard degeaba.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • oddy
          Incepator
          • 19.sep.2010
          • 2

          Răspuns la: Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

          Adaug si eu un feedback, suprafața utila 140 mp, inaltimea camerelor 2.5m, centrala baxi cu boier de 28kw, calorifere otel, izolatie casa polisitren de 5cm montat cu gol de aer între perete de 2cm,la soclu extrudat de 10 cm,geamuri termopan si rulouri aluminiu izolate între lamele, pe care le trag jos in fiecare seara când este frig, robineti termostatici cu capete electronice, fără termostat general de ambianta, temperatura in casa setata pe confort-23grdC, consum in iarna trecută sep 2011-sep2012 --2300 mc/an,casa este locuita in medie de 3-4 persoane.

          Comentariu

          • cristin
            Incepator
            • 25.oct.2010
            • 3

            consum vaillant

            Buna ziua am o centrala vaillant 24 kv turbo si am un consum de circa 20mc gaz/24 h la o casa izolata de 100mp inclusiv pamplarie termoizolanta si inaltime de 2.5m. termostatul de ambient este setat ziua la 22.2grade iar noaptea la 20 grade si temperatura pe tur la 60grade.Credeti ca acest consum este bun pt ca mie me se pare cam mare? Daca aveti o parere astept sa mi-o transmiteti si poate reusesc sa mai scad din consum. Va multumesc

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

              Eu cred ca este un consum normal, verificati si in cartea tehnica care este consumul normal ora al centralei.

              Comentariu

              • mpatachia
                Incepator
                • 19.mai.2010
                • 84

                Răspuns la: Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

                Postat în original de mpatachia
                Buna ziua,

                vin si eu cu ceva date despre cosnum:
                - casa parter in Balotesti
                - suprafata 136 mp construiti
                - izolatie: polistiren la ext de 10cm, polistiren extrudat la podea de 3 cm, sistem thermocel la tavan(puf injectat cu presune intre grinzile tavanului sustinut de o folie) de 10 cm, tamplarie pvc 5 camere cu geam tripan 4S.
                - centrala 24 kw immergas
                - temperatura ambientala 21,5 grade in permanenta
                - consum luna noiembrie 200 m3 gaz.
                Aceiasi casa, termostatul reglat pe 22 grade, consum luna decembrie 395 m3 gaz.

                Comentariu

                • flir
                  Incepator
                  • 30.ian.2013
                  • 12

                  Consum centrala termica pe gaz

                  Dispun de o centrala termica pe gaz Bosch 3000 W de 24 kw si de o suprafata ce trebuie incalzita de 25 m2 cu un volum de 60 m3. Casa este dotata cu termopane puse recent (asta toamna) si izolata cu polistiren de 10 cm. Am 4 calorifere cu capete termostatate, cu exceptia celui din baie. Care ar trebui sa fie algoritmul dupa care consumul de gaz sa fie minim, la o temperatura moderata in camere de 18-200 C ? M-ar interesa in special parerea unor detinatori de centrale pe gaz Bosch, de ce nu, al variantei 3000 W ! Bineinteles este binevenita parerea tuturor detinatorilor de centrale termice pe gaz in ce priveste consumul mediu pe care l-au inregistrat zilnic, caci pentru asta am deschis acest topic, nu ?
                  P.S. Exista o formula de calcul al consumului mediu zilnic al unei centrale termice pe gaz in functie de tipul ei constructiv si de suprafata si volumul pe care trebuie sa le incalzeasca ?

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    Răspuns la: Consum centrala termica pe gaz

                    NU exista o formula a consumului , dar el se poate deduce din necesarul de caldura al constructiei , care si el este realtiv .
                    Sint atitea variabile incit orice comparatie devine gresita .
                    ..............
                    Sint "n" topicuri cu consumul de gaz la centrale , dar vad ca nimeni nu discuta , sau n-am vazut eu , despre ce este mai important , reglajul centralei . Luati orice manual al unei centrale si veti vedea ca de la montaj si reglajul la punerea in functiune incepe totul .
                    La montaj majoritatea arunca " tablele " acelea gaurite ...diafragmele de la cos , si nu studiaza daca este sau nu nevoie de ele , la punere in functiune , se lasa centrala la " blana " , fara se vada necesarul de incalzire + alte reglaje , apoi totul se duce in consum.
                    Urmeaza exploatarea nerationala , apoi infartul la vederea facturilor sau deschiderea unor asemenea discutii .
                    .........
                    Daca vreti sa calculati , aflati ce necesar de caldura este nevoie pt 100 mp in 24h ... o medie .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • flir
                      Incepator
                      • 30.ian.2013
                      • 12

                      Răspuns la: Consum centrala termica pe gaz

                      Ok, multumesc pentru raspuns ! Si care este acea medie de consum pt. 100 mp in 24 h ? Cat priveste "tablele" gaurite, de la montaj mesterul a exclus una singura, dar e tip saiba, nu are un disc gaurit care ar putea sa mai tempereze pierderea de caldura prin kit-ul de evacuare. Eu am sunat inginerul de la service pt consumul prea mare de gaz. A venit omul si mi-a setat centrala la 11 kw, ca mai putin a zis ca nu se poate si cica din fabrica a fost setata la 14 kw. Mi-a facut si masuratorile si a zis ca temperatura noxelor care ies prin kit-ul de evacuare este ok. Iata care sunt rezultatele masuratorilor : O​2 10,8 % . . . . CO 70 mg/m3 . . . . t gaze 157 0 C . . . . CO2 5,8 % . . . . Pierd 10,1 % . . . . NO 97 mg/m3 . . . . NOx 153 mg/m3 . . . . Lambda 2,06 . . . t aer 19,9 0 C . . . . dif t 137,1 0 C . . . . Tiraj mbar . . . . Randam 89,9 % . . . . Pct c 43,8 0 C . . . . Ref 02 30 % . . . . t cazan 0 0 C
                      Ultima editare de flir; 01.feb.2013, 18:32.

                      Comentariu

                      • flir
                        Incepator
                        • 30.ian.2013
                        • 12

                        Răspuns la: Răspuns la: Consum centrala termica pe gaz

                        P.S. Ce s-a intamplat cu topicul initiat de mine intitulat "Consum centrale termice pe gaz" ? A avut loc un gen de incluziune hibrida in alt topic ? Poate ma lamureste un moderator !!!

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Răspuns la: Răspuns la: Consum centrala termica pe gaz

                          Postat în original de flir
                          P.S. Ce s-a intamplat cu topicul initiat de mine intitulat "Consum centrale termice pe gaz" ? A avut loc un gen de incluziune hibrida in alt topic ? Poate ma lamureste un moderator !!!
                          A fost mutat in acest topic pentru ca se mai discutase aici si nu putem deschide cate un topic pentru fiecare utilizator ce are nevoie de aceeasi informatie.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2391

                            Răspuns la: Răspuns la: Consum centrala termica pe gaz

                            Mai revin cu un feedback ca pe sfarsit de iarna (sper).
                            Suprafata 55mp
                            Temperatura interioara medie 24*C
                            Temperatura exterioara medie 0*C
                            Centrala Viadrus U22 D5 25 kw (mult supradimensionata), fara puffer, fara boiler ACM.

                            Dupa aproape 4 luni am consumat 3.5 tone lemne (umiditate medie 35%) si 1.5 tone carbuni (umiditate medie 40%)
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2391

                              Răspuns la: Răspuns la: Consum centrala termica pe gaz

                              Poate nu este locul potrivit, dar eu unul as fi curios in legatura cu pretul kw.
                              Din ce am calculat reiese

                              Gaz natural - 1 mc gaz are undeva la 10 kw si costa 1.3 ron => 1 kw - 0.13 ron
                              Lemn ( fag uscat 15%) - 1 tona lemn costa aprox 260 ron (cel putin in zona) , 1 kg lemn ~ 4 kw => 1 kw - 0.065 ron
                              Carbune (lignit uscat 15%) - 1 tona lignit costa aprox 170 ron 1 kg carbune - ~ 2.2 kw => 1 kw - 0.077 ron
                              Carbune (cocs) - 1 tona costa aprox 1000 ron , 1 kg cocs are cam 8 kw => 1 kw - 0.125 ron
                              Curent electric - 1 kwh - 0.4 ron
                              Peleti - 1 tona costa aproximativ 750 ron iar 1 kg peleti are in medie 5 kw => 1 kw - 0.15 ron
                              Bricheti - 1 tona costa aproximativ 650 ron iar 1 kg bricheti are in medie 5.3 kw => 1 kw - 0.12 ron

                              Comparand, lemnul (uscat) ramane in continuare cea mai ieftina sursa de incalzire, iar curentul electric cea mai scumpa.
                              Aceste calcule au rol informativ si sunt bazate pe informatii culese de pe internet si local.
                              Ultima editare de cheluakame; 23.feb.2013, 17:46.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Consum centrala termica pe gaz

                                Postat în original de cheluakame
                                Poate nu este locul potrivit, dar eu unul as fi curios in legatura cu pretul kw.
                                Din ce am calculat reiese

                                Gaz natural - 1 mc gaz are undeva la 10 kw si costa 1.3 ron => 1 kw - 0.13 ron
                                Lemn ( fag uscat 15%) - 1 tona lemn costa aprox 260 ron (cel putin in zona) , 1 kg lemn ~ 4 kw => 1 kw - 0.065 ron
                                Carbune (lignit uscat 15%) - 1 tona lignit costa aprox 170 ron 1 kg carbune - ~ 2.2 kw => 1 kw - 0.077 ron
                                Carbune (cocs) - 1 tona costa aprox 1000 ron , 1 kg cocs are cam 8 kw => 1 kw - 0.125 ron
                                Curent electric - 1 kwh - 0.4 ron
                                Peleti - 1 tona costa aproximativ 750 ron iar 1 kg peleti are in medie 5 kw => 1 kw - 0.15 ron
                                Bricheti - 1 tona costa aproximativ 650 ron iar 1 kg bricheti are in medie 5.3 kw => 1 kw - 0.12 ron

                                Comparand, lemnul (uscat) ramane in continuare cea mai ieftina sursa de incalzire, iar curentul electric cea mai scumpa.
                                Aceste calcule au rol informativ si sunt bazate pe informatii culese de pe internet si local.
                                la lemn intotdeauna depinde de pretul de achizitie care poate fi de la 0 la dublu decat ati spus dumneavoastra, dar inmtradevar lemnul ramane cea mai ieftina solutie.

                                Comentariu

                                Procesare...