Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    a răspuns
    Stimate d-le.ing. ache2,
    Nu stiu care este experienta d-tra. in cazane cu comb. solid si cit de profunde sunt cunostintele d-tra.in acest domeniu,dar ma simt f. jignit in urma afirmatiilor d-tre.( niste informatii care din experienta mea nu pot fi reale).Stilul d-tra.gen BULDOZER nu prea-si are locul intr-o discutie intre oameni civilizati Afirmatiile mele au acoperire ale d-tre.nu cred
    Cu respect,
    G.Z.

    Lasă un comentariu:


  • jonelip
    a răspuns
    multumesc ptr raspunsuri.

    Lasă un comentariu:


  • ache2
    a răspuns
    inainte de toate recunosc o anumita lipsa de politete in a spune la inceputul unui topic sa nu o luam alaturi din motive de ingreunare a intelegerii ! cu alte cuvinte, suntem deja vinovati de off topic !
    in al doilea rind deja am observat niste informatii care din experienta mea nu pot fi reale ! ca sa nu mai spunem ca fiecare caz e unul particular si, poate, nerelevant !
    asa ca valoarea topicului, dupa parerea mea, tinde asimptotic spre cel al unei cepe degerate !
    cu respect maximum !

    Lasă un comentariu:


  • masonetgv
    a răspuns
    consum conbustibil

    Cazan gazeificare 24Kw fara boiler ACM. 250mc volum incalzit la 24 grade. Termosistem polistiren 5 cm si geamuri termopan PVC. Consumul este de cca 30 kg lemne uscate(uscare naturala cca 15 luni) pe zi. Cazanul il alimentez cu lemne de 2 ori, adica fac focul la ora 17 si mai alimentez o data la ora 21.Pe timpul zilei nu fac focul fiindca nu este necesar(temperatura exteioara ridicata). Sunt curios cat consuma cand o sa fie frig tot timpul .

    Lasă un comentariu:


  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    a răspuns
    Tona de cox petrolier la Midia cca.4,6 mil ROL

    Lasă un comentariu:


  • Manuela
    a răspuns
    Sincer nu mi s-a parut nici mult nici putin costul energiei electrice. Ca idee , ce pret are o tona de cox?

    Lasă un comentariu:


  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    a răspuns
    Vad ca sunteti f. speriata de consumul de energie electrica !?
    Am un sistem de incalz.cu comb.solid(lemn/petrocox)pe care-l il am sub observatie la Eforie Nord(contabila mea) si-n iarna trecuta sau consumat cca.3.5t cox si 0.8t lemne cu urmatoarele conditii:
    - cazan gazeificare 30 Kw.
    -cos de fum dimension.corect
    -instal.Cu dimensionata corect
    -radiatoare Cu
    -boiler ACM 150 l
    -jumatate de locuinta(tinerii) regim termic 25 grade
    -suprafata locuita cca.250 m3
    Cu respect,
    G.Z.

    Lasă un comentariu:


  • Manuela
    a răspuns
    Ok , referitor la consumul de lemne. Intr-o casa de 90 mp , facuta din boltari si fara tamplarie termo-izolanta , cu 3 sobe teracota , am consumat 7 tone de lemne in sezonul rece .

    Anul urmator , dupa ce am daramat aproape toata casa , am ridicat peretii din bca , am termoizolat cu polistiren , am pus tamplarie din aluminiu cu geam termo-izolant am incalzit doar parterul ( tot 90 mp) cu 3 calorifere electrice de 2000 W ( folosite la jumatate din putere ) plus un aparat de aer conditionat (12000 BTU) pus pe functia de incalzire. Am platit 36 milioane lei vechi pe 6 luni cat am folosit incalzirea. In acest pret intra si consumul casnic , care de obicei se ridica undeva la 400KW/luna.

    Lasă un comentariu:


  • Consum de combustibil centrale / cazane / pompe de caldura

    Toti cei care avem centrale individuale ne gandim la costuri, incercam sa optimizam consumurile si ajungem la diverse situatii concerete de confort si costuri.

    Am rugamintea sa raspundeti la intrebarea:

    CAT CONSUMATI CU INCALZIREA? (ma intereseaza in principal consumul de lemne, intr-o luna) stiu ca fiecare are cate o situatie particulara dar macar imi pot face o impresie.
    Pentru inceput sa va spun datele mele:
    casa - aprox 80 mp numai parter (la etaj alt proprietar)
    3 camere, 2 bai, 2 dresinguri si o bucatarie-living
    tamplarie pvc 5 camere
    momentan incalzesc numai jumate:un dormitor de 10mp, livingul de 30mp si o baie de 3mp
    convectoare electrice (franceze) pe perete de 2000w
    2 boilere (80l si 15l)
    consum zilnic aprox 45 kw deci lunar aprox 1350 kw (pret vreo 4,5 mil)
    mie mi se pare mult, mai ales ca nu le las mereu la maxim si nici nu e iarna afara cu adevarat.

    voi?


    Multumesc de pe acum ptr raspunsuri.
Procesare...