Consum mare centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihalache jan
    Incepator
    • 07.nov.2007
    • 23

    Consum mare centrala termica

    Am schimbat centrala veche Genus 28kv cu Feroli 24kw si surpriza, consuma mai mult decat cea veche.
    Am fost azi la magazin sa intreb daca am gresit undeva si au spus ca un consum de 100 mc pe saptamina este normal pentru un parter de casa de 80m, perete 28 cm BCA + 10 cm polistiren, tavan dublat cu rigips si termopane bineinteles
    Fratilor, sunt eu nebun sau tara asta s-a umplut de gigei?!
    Ajutati-ma cumva. Am uitat sa mentionez ca am si ambient setat la 19.
  • mihaim5
    Incepator
    • 25.aug.2006
    • 79

    #2
    Centrala respectiva trebuie reglata.
    Instalarea ati facut-o cu o firma specializata?

    Comentariu

    • mihalache jan
      Incepator
      • 07.nov.2007
      • 23

      #3
      Ce inseamna ca trebuie reglata? Te rog sa fii mai explicit.

      Comentariu

      • mihaim5
        Incepator
        • 25.aug.2006
        • 79

        #4
        Reglajul corect al centralei referitor la presiunea de gaz in arzatorul centralei.
        Puterea de aprindere si altele. Astea trebuie sa le faca o persoana calificata.

        Comentariu

        • mihaim5
          Incepator
          • 25.aug.2006
          • 79

          #5
          In cartea tehnica a centralei sunt dati mai multi parametri.

          Comentariu

          • mihalache jan
            Incepator
            • 07.nov.2007
            • 23

            #6
            Pai persoana de specialitate a zis ca e bine, altul, de unde, ca pierd garantia, nu?

            Comentariu

            • mihaim5
              Incepator
              • 25.aug.2006
              • 79

              #7
              Presupun ca instalarea ai facut-o cu cei de la care ai cumparat centrala - poti sa ii chemi sa iti verifice inca odata reglajul - cat ai setat din centrala temperatura in calorifere?

              Comentariu

              • apanoiu
                Membru Marcant
                • 10.mai.2010
                • 643

                #8
                Intrebarea mai buna este cum iti dai seama ca iti consuma mai mult?

                Variabilele se schimba continuu, nu poti nici macar de pe an pe an sa vezi diferente de consum.
                DIY

                Comentariu

                • mihaim5
                  Incepator
                  • 25.aug.2006
                  • 79

                  #9
                  Corect, consumul este influentat de mai multi factori decat cei enumerati aici, insa la temperatura setata in termostat (19 grade) si la suprafata respectiva, consumul este foarte mare (cel putin pentru mine).
                  Am o casa de 150mp - p+m incalzita excluzita cu o centrala termica de 30 kw (Viessmann tiraj fortat), iar luna trecuta am consumat 160 mc - ambient la 23 grade, ori centrala domnului jan consuma aceasta cantitate in 10 zile suprafata incalzita fiind ~ jumatate.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #10
                    Re: Consum mare centrala termica

                    Postat în original de mihalache jan
                    Am schimbat centrala veche Genus 28kv cu Feroli 24kw si surpriza, consuma mai mult decat cea veche.
                    Am fost azi la magazin sa intreb daca am gresit undeva si au spus ca un consum de 100 mc pe saptamina este normal pentru un parter de casa de 80m, perete 28 cm BCA + 10 cm polistiren, tavan dublat cu rigips si termopane bineinteles
                    Fratilor, sunt eu nebun sau tara asta s-a umplut de gigei?!
                    Ajutati-ma cumva. Am uitat sa mentionez ca am si ambient setat la 19.
                    Cea mai buna solutie este sa-i chemati pe cei care au facut montajul si sunt si autorizati sa umble la centrala fara a va pierde garantia sa va faca reglajele necesare. Daca nici dupa acestea nu va scadea consumul atunci punetii sa faca alte cercetari e posibil sa fie si ceva defecte de fabricatie.

                    Comentariu

                    • Achim Dan
                      Membru
                      • 03.iun.2007
                      • 157

                      #11
                      Re: Consum mare centrala termica

                      Postat în original de mihalache jan
                      Am schimbat centrala veche Genus 28kv cu Feroli 24kw si surpriza, consuma mai mult decat cea veche.
                      Am fost azi la magazin sa intreb daca am gresit undeva si au spus ca un consum de 100 mc pe saptamina este normal pentru un parter de casa de 80m, perete 28 cm BCA + 10 cm polistiren, tavan dublat cu rigips si termopane bineinteles
                      Fratilor, sunt eu nebun sau tara asta s-a umplut de gigei?!
                      Ajutati-ma cumva. Am uitat sa mentionez ca am si ambient setat la 19.

                      Si mie mi se pare exagerat.
                      400mc/luna x 1,25 ron = Faliment 500ron/80m2
                      Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                      Comentariu

                      • apanoiu
                        Membru Marcant
                        • 10.mai.2010
                        • 643

                        #12
                        Si totusi unde se duce caldura, o inghite centrala?
                        Are flacara rosie? (adica nu arde gazele complet)
                        DIY

                        Comentariu

                        • termoadi
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2007
                          • 984

                          #13
                          La prima vedere un necesar de cca 10 kw pentru parterul mentionat ,si probabil centrala este setata pe putere maxima, si ar fi necesara o verificare pe linia de presiuni gaz intrare iesire, rampa si o analiza a gazelor de ardere.
                          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                          Comentariu

                          • Ranettius
                            Membru Marcant
                            • 18.oct.2005
                            • 592

                            #14
                            Cum a venit prima factura pe perioada de iarna adevarata (20 nov-20 dec), in valoare de 770 lei, ceea ce mi se pare cam mult, va dau cateva detalii:

                            - casa P+E+M, parter 90m2=250m3, etaj 100m2=280m3, mansarda 70m2=175m3.
                            - casa e izolata cu polistiren de 10

                            Parterul este deservit de o centrala de 24kw, cu termostat camera setat la 19grd (nu locuieste inca nimeni).

                            Etajul si mansarda au o centrala de 30kw, ambient setat la 23grd dimineata de la 6 la 8 si seara de la 16.30 la 24.00. Noaptea 21grd iar ziua, de la 8 la 16.30 19grd.

                            Temperatura setata pentru radiatoare e de 75grd.
                            Ce este ciudat totusi e ca centrala nu a ajuns vreodata pana acum la mai mult de 68grd afisate pe display. Pana sa fie mai rece nici nu atingea aceasta valoare, termostatul intrerupea mai devreme functionarea, ajungand la temperatura setata. Si acum sta foarte mult sa incalzeasca incepand cu 65grd, ajunge foarte greu la 67-68.

                            1. Vi se pare un consum exagerat sau in limite, avand in vedere suprafata? Factura nu a venit inca am vazut online ca are 6400kwh.
                            2. Centrala a fost setata de cei de la MTS in toamna cand au facut PIF. Se poate sa fi setat puterea centralei mai mica si astfel munceste mai mult sa incalzeasca pana la temperatura setata?

                            Multumesc

                            Comentariu

                            • mihalache jan
                              Incepator
                              • 07.nov.2007
                              • 23

                              #15
                              in primul rind va multumesc ptr raspunsuri si ma bucur ca sunt atitea pareri de specialitate ,ieri am dat tel la firma cu ct si am facut o programare dupa 3 ian ,au acceptat in final ca ct mea consuma un pic cam mult si vi sa se uite. Sper sa ajung si eu la 160 m ca dl Mihai

                              Comentariu

                              Procesare...