Legare PEX la calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alin_mg
    Membru
    • 17.iul.2006
    • 271

    #16
    Movidium - la surubelnita de pe geam ti-ai pierdut capacul la clichet !
    Ce probleme pot aparea daca bronzul e in contact direct cu tencuiala ?
    E valabil si pentru cupru ?

    Comentariu

    • movidium
      Membru
      • 08.mar.2006
      • 268

      #17
      Bronzul NU E IN CONTACT DIRECT cu tencuiala!

      @termoadi in legatura cu , calitatea materialelor am primit de la firma importatoare un certificat de calitate si un aviz de conformitate
      cred ca asta spune mult.Il am peundeva prin facturi sa vad daca pot sa il expun.

      Comentariu

      • termoadi
        Membru Marcant
        • 21.ian.2007
        • 982

        #18
        Postat în original de movidium
        Bronzul NU E IN CONTACT DIRECT cu tencuiala!

        @termoadi in legatura cu , calitatea materialelor am primit de la firma importatoare un certificat de calitate si un aviz de conformitate
        cred ca asta spune mult.Il am peundeva prin facturi sa vad daca pot sa il expun.
        Scuza-ma, dar ma lasa rece ''avizele de conformitate'', daca ma intelegi.
        Si cei ce vindeau acum cativa ani pexal si fitinguri, ce trebuiau stranse de 2 ori pe luna ca sa nu mai curga, aveau ''avize'' ...
        Buuna treaba cu hartiile...
        Ei pot sa emita orice hartie doresc, nu asta este important...
        O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

        Comentariu

        • apanoiu
          Membru Marcant
          • 10.mai.2010
          • 643

          #19
          Eu am pus fitingurile de la bucatarie direct in ipsos. Nu cred ca o sa se manance

          Faza cu avize de conformitate, etc este de marketing, un produs de acest gen nu se poate vinde legal daca nu are niste hartii in spate.

          Nu cred ca exista teava pe piata care sa nu aiba aceste hartii in spate. Oricum, trebuie sa stii ca daca vroiai calitate de varf cumparai Pex Uponor.
          Sistemul cu expandare este demential. Teava este si ea super, pt apa nici nu aveam de ales.
          DIY

          Comentariu

          • jhonyy
            Membru
            • 04.ian.2007
            • 262

            #20
            Postat în original de termoadi
            Intr-adevar, bronzul nu se pune in contact cu tencuiala.
            Nu stiu cum sa faci sa iesi mai ieftin. Eu in cazuri de ieftineala, ca sa nu scap din mana calitatea, am luat niste coturi giacomini 1/2x18 si am sudat la partea cu 1/2 direct teava de cupru de 15, care intra strans in interiorul cotului, obtinand o iesire din perete cu cupru.
            Acum ca o gluma... am vazut acum cateva zile o lucrare facuta de un idiot care a venit cu pex pana langa radiator si acolo a mufat cu ppr iesind la radiator cu teava ppr.
            Banii nu au fost o problema, ci doar creierul lui.

            Cred ca o sa folosesc si eu metoda cu teava de CU lipita. Pentru robinet o sa lipesc o piesa de 15-1/2 . Multumesc pentru idee!

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 982

              #21
              Cotul care permite ''smecheria'' este R562R iar racordul pentru teava este din seria R179

              Postat în original de apanoiu
              Eu am pus fitingurile de la bucatarie direct in ipsos. Nu cred ca o sa se manance

              Faza cu avize de conformitate, etc este de marketing, un produs de acest gen nu se poate vinde legal daca nu are niste hartii in spate.

              Nu cred ca exista teava pe piata care sa nu aiba aceste hartii in spate. Oricum, trebuie sa stii ca daca vroiai calitate de varf cumparai Pex Uponor.
              Sistemul cu expandare este demential. Teava este si ea super, pt apa nici nu aveam de ales.
              Nu ma refer la teava, ci la fitinguri. Hartogaria pe care o au ei in spatele fitingului nu face 2 bani.
              Pe mine nu ma conving decat anii de experienta ai producatorului si numele pe piata.
              Nu am chef sa fac eu teste cu produse no name.
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • jhonyy
                Membru
                • 04.ian.2007
                • 262

                #22
                Postat în original de termoadi
                cotul care permite ''smecheria'' este R562R iar racordul pentru teava este din seria R179
                Multumesc!

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 662

                  #23
                  Postat în original de apanoiu
                  Eu am pus fitingurile de la bucatarie direct in ipsos. Nu cred ca o sa se manance

                  Faza cu avize de conformitate, etc este de marketing, un produs de acest gen nu se poate vinde legal daca nu are niste hartii in spate.

                  Nu cred ca exista teava pe piata care sa nu aiba aceste hartii in spate. Oricum, trebuie sa stii ca daca vroiai calitate de varf cumparai Pex Uponor.
                  Sistemul cu expandare este demential. Teava este si ea super, pt apa nici nu aveam de ales.
                  S-ar putea sa ai o surpriza peste 7-8 ani cu fitingurile.
                  Am desfacut multe instalatii vechi, mai ales la bai, si am observat, mai ales la tevile de ol galvanizat, urmatoarele:
                  - in tencuiala se pastreaza destul de bine, chiar daca nu e izolat, cu conditia ca tencuiala sa fie uscata
                  - unde a fost ghipsuit teava prezinta semne de coroziune mai ales daca e si in mediu umed

                  Fa un exeriment - pune o teava de otel in ipsos si a 2 zi deja incepe sa rugineasca.
                  Am intalnit acest fenomen si la instalatile de cupru, coroziunea nu e la fel de accentuata ca la otelul galvanizat, dar exista.
                  Oirce teava trasa ingropat in elementele de constructie se izoleaza anticoroziv si termic, chiar si apa rece, care datorita diferentelor de temperatura intre agentul circulator si perete o sa condenseze, si daca e prinsa in ipsos cu atat mai mult.
                  Am mai intalnit teava de cupru trasa direct prin pamant fara izolatie folosita pentru alimentarea cu apa - a trebuit schimbata dupa 7 ani, pentru ca se subtiase atat de mult in carne incat nu mai putea fi taiata cu taietorul cu role sau lipita si o izolatie termica in mediu umed nu ajuta cu nimic, din contra.
                  Eu trag o izolatie peste orice teava montata ingropat in interiorul locuintei, nu e scumpa nu imi ia mult timp, dar in schimb scuteste proprietarul de o gramada de probleme.

                  Comentariu

                  • jhonyy
                    Membru
                    • 04.ian.2007
                    • 262

                    #24
                    Cu ce imi recomandati sa izolez mufele care vor fi prinse in perete cu ipsos?

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 662

                      #25
                      Postat în original de jhonyy
                      Cu ce imi recomandati sa izolez mufele care vor fi prinse in perete cu ipsos?
                      E un sistem de izolatie ce l-am mai folosit de la Kebulen , e folosit pentru izolarea conductelor in general si se compune din 3 elemente
                      - un grund special pentru aderenta
                      - un mastic asemanator pentru cel auto de culoare gri sub forma de banda
                      - o banda de PE de culoare neagra
                      Benzile sunt de dimensiuni diferite intre 3 si 10 cm
                      Cum se uitlizeaza sistemul
                      1=se da cu grundul dedicat fitingul respectiv
                      2- dupa uscare se acopera uniform fitingul respectiv cu banda de culoare gri
                      3- peste banda gri se acopera uniform cu banda neagra de Pe
                      Sistemul este foarte eficient , in timp banda gri se uniformizeaza formand un strat protector si cea de Pe are printre altele rol de izolator chimic
                      Problema e ca odata efectuat sistemul e foarte greu de desfacut , o alta problema e pretul de achizitie destul de ridicat

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12204

                        #26
                        N-am vazut pe la noi , dar o firma din America produce asa ceva ...K-Flex USA
                        Fișiere Atașate
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 662

                          #27
                          Postat în original de Mircea G
                          N-am vazut pe la noi , dar o firma din America produce asa ceva ...K-Flex USA
                          izolatie termica presupun , sistemul ce l-am descris e o izolatie impotriva coroziunii ce se poate produce intre fitingul utilizat si ipsos sau alte materiale
                          E buna si izolatia termica atata timp cat peretele nu contine umezeala , daca peretele este umed si apa se infiltreaza in izolatia spongioasa nu rezolvi nimica , din contra izolatie termica o sa se comporte ca un burete plin cu apa
                          Cateva informatii suplimentare despre sistem te rog , pare practic si interesant , banuiesc ca lipirea bucatilor de izolatie se face cu un adeziv preaplicat sau se face manual ?
                          Izolatie pentru fitinguri se gaseste si la dimensiunile uzuale ? , si eventual un pret de achizitie , impresii despre usurinta in expluatare si rezistenta in timp

                          Comentariu

                          • ioan prodan
                            Membru Marcant
                            • 10.nov.2008
                            • 364

                            #28
                            Re: Legare PEX la calorifer

                            Postat în original de jhonyy
                            Nu m-ar deranja sa vin cu PEX pana in robinet dar nu stiu cum as putea sa-l curbez intr-un unghi asa strans.
                            Postez tarziu probabil.Daca cel care va face instalatia e meserias ar trebui sa aiba si scule.Se poate face curba aproape de 90°. Este un fel de arc cu spiralele una langa alta de dimensiunea interna a pexalului care se introduce in tub inainte de a curba tubul.

                            Comentariu

                            • jhonyy
                              Membru
                              • 04.ian.2007
                              • 262

                              #29
                              E PEX nu PEXAL! Am rezolvat cu metoda propusa de Dl Termoadi.

                              Comentariu

                              • Sorin03
                                Incepator
                                • 04.nov.2010
                                • 95

                                #30
                                Răspuns la: Legare PEX la calorifer

                                Postat în original de termoadi
                                Am pus doua iesiri catre radiator.
                                Da, jhony, teava de cupru am lipit-o in cotul giacomini.
                                Teava de cupru se poate vopsi cu lavabila.
                                Robinetul ar fi preferabil sa fie dotat cu kit pentru cupru prin compresie (calefi, giacomini etc - ceva bun ca sa nu ti para rau peste un anumit timp cand cei naspa vor curge pe la ax).
                                Puteti sa-mi spuneti unde gasesc acel tip de teava si conectori? Vreau sa fac legatura din perete la calorifer - am folosit teava pexgol si conectorii aferenti.

                                Comentariu

                                Procesare...