Legare PEX la calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jhonyy
    Membru
    • 04.ian.2007
    • 262

    Legare PEX la calorifer

    De la distribuitor vin la calorifere cu tevi PEX trase prin copex, prin pardoseala si pereti.
    Iesirea din perete ar trebui sa fie facuta cu o mufa cot tip Pexal si o bucata de teava de inox pana la robinet.
    Credeti ca vor fi probleme cu mufa? Va fi acoperita cu ipsos.
    Nu m-ar deranja sa vin cu PEX pana in robinet dar nu stiu cum as putea sa-l curbez intr-un unghi asa strans.
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 589

    #2
    Am vazut la cineva teava tot pex parca trasa oblic din perete, iar robinetul era si el oblic, in sus. Insa parca nu era asa estetic. Motivatia a fost reducerea costurilor cu fitingurile.

    Comentariu

    • movidium
      Membru
      • 08.mar.2006
      • 268

      #3
      Nu se curbeaza strans. Folositi coturi de perete

      Comentariu

      • jhonyy
        Membru
        • 04.ian.2007
        • 262

        #4
        La varianta oblica m-am gandit si eu dar pare inestetic.

        Ce fe de coturi si unde se pot gasi ?

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 982

          #5
          Postat în original de jhonyy
          La varianta oblica m-am gandit si eu dar pare inestetic.

          Ce fe de coturi si unde se pot gasi ?
          Spre exemplu o varianta ar fi pe sistem giacomini, exista coturi, teava de cupru cromata de 16mm la bara de cca 1m, si racordurile aferente, si ar fi si robineti termostatabili cu intrare pentru teava cromata, sau poti folosi kitul dedicat R542 care include piesa cot, carcasa pentru aceasta, teava cupru cromata de 18mm si adaptorul pentru teava cromata.
          Calitatea este indiscutabila!
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • jhonyy
            Membru
            • 04.ian.2007
            • 262

            #6
            Postat în original de termoadi
            Postat în original de jhonyy
            La varianta oblica m-am gandit si eu dar pare inestetic.

            Ce fe de coturi si unde se pot gasi ?
            Spre exemplu o varianta ar fi pe sistem giacomini, exista coturi, teava de cupru cromata de 16mm la bara de cca 1m, si racordurile aferente, si ar fi si robineti termostatabili cu intrare pentru teava cromata, sau poti folosi kitul dedicat R542 care include piesa cot, carcasa pentru aceasta, teava cupru cromata de 18mm si adaptorul pentru teava cromata.
            Calitatea este indiscutabila!
            Stiu sistemul dar e destul de scump. Problema e ca am citit intr-o alta postare ca nu e bine sa fie bagati in tencuiala conectorii si acum stau cu teama.
            Nu as vrea sa ma trezesc ca incep sa picure sau sa strice in timp. Am 19 calorifere deci 38 de conectori. As vrea ceva sigur dar si rezonabil la pret.

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 982

              #7
              Intr-adevar, bronzul nu se pune in contact cu tencuiala.
              Nu stiu cum sa faci sa iesi mai ieftin. Eu in cazuri de ieftineala, ca sa nu scap din mana calitatea, am luat niste coturi giacomini 1/2x18 si am sudat la partea cu 1/2 direct teava de cupru de 15, care intra strans in interiorul cotului, obtinand o iesire din perete cu cupru.
              Acum ca o gluma... am vazut acum cateva zile o lucrare facuta de un idiot care a venit cu pex pana langa radiator si acolo a mufat cu ppr iesind la radiator cu teava ppr.
              Banii nu au fost o problema, ci doar creierul lui.
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Nu are nimeni nimic de zis de teava PEX , problema ei apare la iesirile din zid spre calorifere sau alte aparate ...urite rau !
                termoadi / daca ai o poza cum se face o iesire artitistica si de calitate , n-ar fi rau sa vada si lumea .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • jhonyy
                  Membru
                  • 04.ian.2007
                  • 262

                  #9
                  Cel care ma ajuta a zis sa pun un cot de pexal tip greu si din cot sa pun o bucata de pexal cu mufa care sa intre in robinet. Eu vroiam sa pun cot 16-1/2 si intre o teava de inox cu filete la capete si sa infasor cotul in ceva pentru a nu intra in contact cu tencuiala. Deocamdata nu am reusit sa fac rost de tevi de inox .
                  Teava de CU ai lipit-o ? La capatul celalt ce trebuie sa pun pentru robinet (filet interior 1/2)? CU merge vopsit?

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 982

                    #10
                    Am pus doua iesiri catre radiator.
                    Da, jhony, teava de cupru am lipit-o in cotul giacomini.
                    Teava de cupru se poate vopsi cu lavabila.
                    Robinetul ar fi preferabil sa fie dotat cu kit pentru cupru prin compresie (calefi, giacomini etc - ceva bun ca sa nu ti para rau peste un anumit timp cand cei naspa vor curge pe la ax).
                    Fișiere Atașate
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • jhonyy
                      Membru
                      • 04.ian.2007
                      • 262

                      #11
                      Frumos!
                      Din pacate robinetii i-am luat deja de la Black Sea impreuna cu caloriferele si au filet interior 1/2.
                      Cum as putea prinde teava de CU in ei ?

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #12
                        Foarte frumos termoadi dar te mai rog ceva . Daca ai si poti arata si imbinarea pex-ului ...
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • termoadi
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2007
                          • 982

                          #13
                          Postat în original de Mircea G
                          Foarte frumos termoadi dar te mai rog ceva . Daca ai si poti arata si imbinarea pex-ului ...
                          am sa fac cateva poze in detaliu cu componentele de legatura ,asta dupa sarbatori.
                          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                          Comentariu

                          • movidium
                            Membru
                            • 08.mar.2006
                            • 268

                            #14
                            O alternativa pot fi produsele interplast-romania.ro/downloads/pex.pdf

                            Instalatie facuta cu componente Interplast:
                            picasaweb.google.com/lh/photo/Br0nVJjJY2HC0kQoxlDBMw?feat=directlink

                            Comentariu

                            • termoadi
                              Membru Marcant
                              • 21.ian.2007
                              • 982

                              #15
                              vezi tu ,movidium, in poza ,toate sunt frumoase ,conteaza ffff mult si calitatea materialelor componente ale sistemului.....
                              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                              Comentariu

                              Procesare...