Legare PEX la calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doublez
    Incepator
    • 04.ian.2012
    • 13

    #31
    Răspuns la: Legare PEX la calorifer

    Solutia profesionala pe care am gasit-o eu presupune o mufare cu inel cu alunecare. Poti sa faci suplimentar o izolatie dar nu are sens. Vezi: http://www.bellcraft.ro/_CONSTRUCTII...bineti-coturi/

    Comentariu

    • ion_aniel
      Incepator
      • 18.dec.2012
      • 25

      #32
      Răspuns la: Legare PEX la calorifer

      Buna ziua.Doresc si eu sa fac instalatia pentru incalzire cu pex,ce fintinguri si conectori ar fi mai bine sa folosesc pex-dedicati cei cu inel sau pex-al,avand in vedere ca nu am presa sertizat pexal si instalatia pe viitor va mai suferii modificari(repozitionare calorifere dupa placarea interiora.

      Comentariu

      • andreibadica
        Incepator
        • 08.mar.2007
        • 1

        #33
        Salutare
        Eu am ales urmatoarea solutie pentru conectare teava Pex la calorifer:
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • BuganuN
          Incepator
          • 26.ian.2019
          • 65

          #34
          Va salut. Am o casa construita de 2 ani,la exterior am terminat cu ea,izolatie polistiren,decoratica,etc.In prezent ma aflu la interior casei, sper ca acest an sa o termin. Acum un an, am inceput instalatia de incalzire.Am montat doua distribuitoare,unul la parterul casei, unde voi avea 6 calorifere, unul la etaj unde vor fi 5 calorifere. De la distribuitoare am plecat cu tur si retur, teava PEX catre calorifere,caloriferele anul trecut nefiind montade din lipsa banilor.Deci tevile Pex au ramas pe pozitie. Acum vreau sa montez caloriferele si nu stiu exact daca fac bine. Vreau sa vin cu pex ul ingropat in prerete pina la nivelul unde se face legatura robinetului la calorifer. De aici plec din Pex, cu un cot adaptor 16 pe 15,prin presare cu farfeca de sertizare (are o parte pt Pex,cealalta parte pt cupru). apoi prin sudare cu teava cupru de 16 pina la robinetul caloriferului. Voi atasa niste poze mai jos cu cotul care vreau sa.l folosesc si forfeca de sertizare. Ce parere aveti?
          Ultima editare de BuganuN; 26.ian.2019, 16:57.

          Comentariu

          • BuganuN
            Incepator
            • 26.ian.2019
            • 65

            #35
            Ce varanta ar fi mai buna,1. sertizare prin presare,2.sertizare cu inel glisant? Detin ambele scule si Presa de sertizare si foarfeca de presare.Trecerea se face de la pex la cupru,cum am specificat mai sus.

            Comentariu

            • emanu
              Membru marcant
              • 06.oct.2008
              • 504

              #36
              Cine a zis ca nu poti iesi din perete direct cu teava pex? In perete se foloseste curba conducatoare pt pex16 pt a schimba directia pex-ului cu 90gr


              Dimpotriva, poti scoate tevile pex in pozitie si la cotele caloriferelor, desigur cu ajutorul unor sabloane care sa le tina pe pozitie cat le imobilizezi cu spuma sau tencuiala


              Cuplarea cu caloriferul o poti face ori direct cu robineti de calorifer cu eurocon 16x2
              https://www.shop-einstal.ro/pachete/...ex-tiemme.html
              ori cu robineti normali cu adaptori eurocon pt pexal 16x2
              https://www.eradiatoare.ro/racorduri...-fe-p1211.html
              Asta ar fi cea mai ieftina varianta! Nu cred ca deranjeaza ca se vad iesind din perete 2-3cm de teava pex!
              Ultima editare de emanu; 30.ian.2019, 13:31.

              Comentariu

              • BuganuN
                Incepator
                • 26.ian.2019
                • 65

                #37
                Va multumesc mult pt sfat.
                Ultima editare de BuganuN; 17.apr.2019, 21:49.

                Comentariu

                Procesare...