Incalzire cu teracote

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 0000
    Incepator
    • 17.aug.2010
    • 16

    Incalzire cu teracote

    De ceva ani ma confrunt cu o problema: de la an la incalzirea camerelor este tot mai greu de realizat, cu un consum tot mai mare de gaze naturale, acest efect fiind resimtit si in vremea cand incalzeam casa cu lemne.

    Care sa fie problema, trebuiesc refacute sobele? Daca da, se merita sa le refac cu caramida refractara?
    De curand mi-am instalat o centrala termica pe gaze, dar nu am montat inca, caloriferele.
    Cu care credeti ca o sa am un consum mai mic de gaze naturale, cu centrala sau cu sobele (2 la numar)?
  • morioka70
    Membru
    • 16.aug.2009
    • 296

    #2
    Re: Incalzire cu teracote

    Cu centrală, domnule! Fără dis-cu-ţi-e!
    Senzatia pe care o aveti, cum că "de la an la an incalzirea camerelor este tot mai greu de realizat, cu un consum tot mai mare de gaze naturale, acest efect fiind resimtit si in vremea cand incalzeam casa cu lemne" se datorează faptului că de la an la an combustibilul (fie că este solid, lichid, gazos) se scumpeşte, iar puterea noastră de cumpărare scade mereu (cam tot de la an la an!). Si mai e ceva: de la an la an usile si geamurile se mai "lasă", nu se mai inchid ca atunci cand erau noi.
    Dacă sunteţi conectat la reţeua de gaze si aveti centrala deja cumpărată, nici nu mai trebuie să stati pe ganduri. Cu cât dati pe teracota de la două sobe, mai bine va cumpărati calorifere. Si poate cu timpul vă puneti si ferestre termoizolante, in caz că n-aveti.
    Cunosc insă si cazuri (niste comune din preajma Bucurestiului) cand trasul gazelor (proiectul + conducta) si preţul prohibitiv al distribuitorului local (de 3-4 ori mai mare ca-n capitală) a făcut ca persoanele respective să renuţe la centrala pe gaze si să-si achizitioneze centrală pe lemne cu gazeificare. Dar in nici un caz n-au mai revenit la sobă, fie ea chiar si de teracotă!
    Câte camere deservesc cele două sobe ale Dvs, cumva mai mult de două încăperi?

    Dacă stati la oras nu-i problemă cu centrala electrică. Dar dacă stati la tară e mai greu cu stabilizarea tensiunii furnizate de distribuitorul de energie electrică (mai ales acum, la vreme de iarnă).
    Chiar in seara asta mi-a dat telefon taică-meu si mi-a spus că la ei la ţară (un sat la 7 km de Giurgiu) s-a luat curentul de cateva zile. Cică abia aseară i-au dat drumul, dar e tensiunea prea slabă si nu merge nimic in casă: nici frigider, nici TV, nici radio, nici becuri economice, nici pompa de scos apă din puţ, nimic! Doar un pârlit de bec cu incandescenţă de 100W, care abia dacă dă lumină cât unul de 40!

    Comentariu

    • 0000
      Incepator
      • 17.aug.2010
      • 16

      #3
      Deci centrala termica este raspunsul la problema mea..cele 2 sobe deservesc 2 camere de 4/3, dar ce este ciudat insa este faptul ca oricat as incinge soba, nu vrea sa degaje caldura in camera. Care ar fi problema?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Postat în original de 0000
        Deci centrala termica este raspunsul la problema mea..cele 2 sobe deservesc 2 camere de 4/3, dar ce este ciudat insa este faptul ca oricat as incinge soba, nu vrea sa degaje caldura in camera. Care ar fi problema?
        Din experienta celor de pe strada mea , pina sa treaca la centrale :
        Soba se construieste diferit pentru lemne sau gaz . Multi meseriasi din exces de zel , fac soba " tip lemne "si iesirea fumului spre cos , din soba o reduce la jumatate prin blocarea spatiului cu o caramida . Procedeaza asa spunind ca este mai bine , in caz ca nu sint gaze .
        Si eu am avut 2 ierni o soba pe lemne , si apoi o iarna pe gaz . Am chemat un sobar sa modifice soba si ma asteptam la mare santier ...nici vorba ! A dat jos citeva caramizi de la capac la iesirea fumului , a scos din gentuta ( chiar asa a fost ) o jumatate de caramida subtire , pe care apoi a lipit-o acolo unde am spus , si gata transformarea .
        Nu vrea sa va spun ca o iarna , am avut cald doar cind mergeau gazele .
        In concluzie , va recomand sa vorbiti cu cineva de meserie si sa vada cum sint facute sobele , eventual refacute .
        Nu este sigur ca iesiti mai ieftin cu centrala . Culmea si paradoxul este ca incalzirea centralizata , datorita continuitatii consuma mai mult , desi confortul termic este discutabil fata de soba .
        Studiati si varianta montarii de arzatoare cu termostat .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #5
          Re: Incalzire cu teracote

          Postat în original de 0000
          De ceva ani ma confrunt cu o problema: de la an la incalzirea camerelor este tot mai greu de realizat, cu un consum tot mai mare de gaze naturale, acest efect fiind resimtit si in vremea cand incalzeam casa cu lemne.

          Care sa fie problema, trebuiesc refacute sobele? Daca da, se merita sa le refac cu caramida refractara?
          De curand mi-am instalat o centrala termica pe gaze, dar nu am montat inca, caloriferele.
          Cu care credeti ca o sa am un consum mai mic de gaze naturale, cu centrala sau cu sobele (2 la numar)?
          Cea mai buna solutie ar fi sa terminati centrala termica pe gaze veti avea si mult mai multa flexibilitate in ceea ce priveste tempraturile din interiorul incaperilor.

          Comentariu

          • 0000
            Incepator
            • 17.aug.2010
            • 16

            #6
            Tocmai asta mi se pare si mie ciudat..de ce consumul de gaze este mai mare la centala deoarece ea nu merge non-stop..am sa caut pe cineva care se pricepe la sobe sa vad ce pot rezolva la ele.

            Comentariu

            • 0000
              Incepator
              • 17.aug.2010
              • 16

              #7
              As mai avea o intrebare: care este cea mai rentabila incalzire a teracotelor, cu gaze naturale sau cu brichete de rumegus?

              Comentariu

              • body76
                Membru
                • 18.nov.2008
                • 179

                #8
                Eu incalzesc cu brichete. In decembrie am folosit 300 kg. Din pacate nu stiu cate gaze as fi consumat in aceleasi conditii.
                Brichetele au costat 223 lei. Sau 742 tona.
                Pe eticheta lor scrie ca au 5kw/kg.

                Comentariu

                • 0000
                  Incepator
                  • 17.aug.2010
                  • 16

                  #9
                  Cantitatea de 300Kg brichete ai folosit-o numai la o soba sau la mai multe?
                  Este adevarat ca au o putere calorica mare?
                  Cum sunt in comparatie cu lemnele?
                  De cate ori pe zi alimentai o soba?
                  Ce dimensiuni aveau brichetele?

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #10
                    Postat în original de body76
                    Eu incalzesc cu brichete. In decembrie am folosit 300 kg. Din pacate nu stiu cate gaze as fi consumat in aceleasi conditii.
                    Brichetele au costat 223 lei. Sau 742 tona.
                    Pe eticheta lor scrie ca au 5kw/kg.
                    Hai sa socotim aproximativ
                    O soba nu are randament mai mare de 40% , deci dvs ati folosit pt incalzire doar 120Kg , cu restul ati incalzit orasul !
                    120 Kg , arse in conditii perfecte , ar rezulta 600Kw folositi pt incalzire .
                    600 Kw , la gaz , prin rotunjire , inseamna 60 mc , adica 60 lei
                    Ceva nu este in regula !Ce spatiu aveti , marime , volum , izolatie si cum v-ati incalzit ???
                    Cert este ca fata de gaze , ati platit de aproape 3,8 ori mai mult .
                    Acum , daca vrem sa fim corecti , costul ar arata asa :
                    la gaz 60 lei + 13 = 73 lei
                    la carbune 223 lei + manopera cu curatenia =~ 250 lei
                    Trageti concluziile

                    PS. Cei 13 lei de la gaze inseamna taxa de revizie instalatie gaze si revizie centrala , pe doi ani / 24 de luni ! adica amortizarea reviziilor .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 670

                      #11
                      PS. Cei 13 lei de la gaze inseamna taxa de revizie instalatie gaze si revizie centrala , pe doi ani / 24 de luni ! adica amortizarea reviziilor .
                      Ar trebui sa mai pui peste asta inca 50 ron pentru taxa de verificare, la revizie - 1 data la 10 ani - cand se baga proba de presiune pe instalatia interioara e de 3 ori mai mult.
                      Taxa de revizie Ct - in jur de 200 ron.
                      Nu exista centrala cu randamant de 100% , sau cel putin nu am gasito eu , fiecare se adapteaza si se carpeste cum poate in ziua de azi
                      Hai sa calculam cat te costa sa iti montezi o Ct de apartament
                      • 1. aprobari, avize, proiect, debransare de la CET... toata hartogaria - in jur 1000-1200 ron
                        2. instalatie + manopera - in jur de 1 500 ron
                        3. Taxe de avizare proiect 160 ron
                        4. Daca nu ai bransament mai pui in plus vro 1500-2000 ron (proiect, manopera, materiale)
                        5. Taxe de iscirizare Ct , verificare , - 300 ron
                      Daca nu ai gaz in fata portii / apartement si trebuie sa faci o prelungire de retea / extindere de conducta - nici nu mai are rost calculul.

                      Un calcul sumar la o instalatie medie rezulta ca pentru a beneficia de confortul gazului in conditii optime, suma e cuprinsa intre 800 si 1000 euro.

                      Am uitat sa mentionez costul instalarii unei Ct pe care il estimez la o valoare medie de 7 000 ron ( Ct, teava calorifere, fitinguri, manopera) poate sa creasca sau sa scada in functie de numerosi factori.
                      Deci, un brabsament de gaz, instalatie de utilizare, incalzire centrala, acte, avize, te ajunge in jur de 10.000 ron. Pentru unii e putin, pentru confortul oferit, iar pentru altii e enorm.
                      Nu mai mentionez ca daca vrei sa ai gaz de Craciun trebuie sa incepi demersul pentru acte cel putin cu 6-8 luni inainte.

                      Comentariu

                      • body76
                        Membru
                        • 18.nov.2008
                        • 179

                        #12
                        Suprafata locuita 40mp/ 100 mc, casa batraneasca cu izolatie interioara (vata minerala). Ferestre lemn si PVC. Trei sobe de teracota.

                        Foc s-a facut in decembrie de doua ori pe zi. Dimineata si seara.

                        Poate este nu consum mare dar sa imi montez centrala e si mai mult.
                        Sa bag gaze in soba inseamna sa refac toate trei sobele.

                        Comentariu

                        • 0000
                          Incepator
                          • 17.aug.2010
                          • 16

                          #13
                          V-am intrebat toate astea pentru ca am deja centrala montata (fara calorifere) si ma tot gandesc care ar fi solutia optima:
                          1. sa o folosesc doar pentru incalzirea baii, unde am sa montez un calorifer si pentru apa calda
                          2. sa montez calorifere in toate camerele pe care vreu sa le incalzesc si in care am deja sobe de teracota 3.sa folosesc in continuare sobele pe gaz
                          4. sa demonez arzatoarele din sobe si sa folosesc brichete de rumegus

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #14
                            Postat în original de 0000
                            V-am intrebat toate astea pentru ca am deja centrala montata (fara calorifere) si ma tot gandesc care ar fi solutia optima:
                            1. sa o folosesc doar pentru incalzirea baii, unde am sa montez un calorifer si pentru apa calda
                            2. sa montez calorifere in toate camerele pe care vreu sa le incalzesc si in care am deja sobe de teracota 3.sa folosesc in continuare sobele pe gaz
                            4. sa demonez arzatoarele din sobe si sa folosesc brichete de rumegus
                            Randamentul unui arzator pe gaz de 0.6 sau 1 mc /ora este destul de scazut, 2 sobe incalzite cu gaz consuma cat o centrala, deci dpdv nu faci nici o economie.
                            Eu spun sa termini incalzirea daca tot te-ai apucat si sobele de teracota le folosesti cand e cazul sau ca solutie de rezerva.
                            Ar fi culmea daca ai centrala sa te mai chinui cu diferite solutii improvizate in baie pentru apa calda si incalzire.
                            Cat despre brichetele de rumegus nu pot sa iti dau nici un sfat fiinca nu am folosit.

                            Comentariu

                            • 0000
                              Incepator
                              • 17.aug.2010
                              • 16

                              #15
                              Nu este nici o improvizatie doar ca m-a descurajat mult faptul ca, centrala are un consum mai mare decat sobele pe gaz.

                              Comentariu

                              Procesare...