Incalzire cu teracote

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasile m
    Membru
    • 21.iun.2009
    • 292

    #31
    aham..materiale de calitate am inteles cred ca ar trebui cautata stampila C.T.C.dar nu se mai aplica asta e faza..scuze ca v/am deviat de la subiect.

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 670

      #32
      Postat în original de vasile m
      aham..materiale de calitate am inteles cred ca ar trebui cautata stampila C.T.C.dar nu se mai aplica asta e faza..scuze ca v/am deviat de la subiect.
      Cred ca un profesionist adevarat stie sa faca diferenta intre un material de calitate si ceva ce nu poate garanta ,
      Cred ca poti face diferenta de ex dintre hidrofor Grunfos si unul TIP de ex , nu te-ai intrebat oare de ce primul costa de 5 ori mai mult decat al 2-lea -iti spun eu Grunfosul te tine vri 10-15 ani si TIP-ul probabil mai putin ca garantia si ex pot continua

      Comentariu

      • vasile m
        Membru
        • 21.iun.2009
        • 292

        #33
        nu mai spune! uite ca aici te contrazic ...imi pare rau.

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #34
          Postat în original de vasile m
          nu mai spune! uite ca aici te contrazic ...imi pare rau.
          Probabil ai mai multa experienta , imi cer scuze

          Comentariu

          • vasile m
            Membru
            • 21.iun.2009
            • 292

            #35
            pai uite ca am un hidrofot t.i.p luat de la ......... care are deja n ani si nu s/a stricat si a fost exploatat ,iar altul de firma care a fost instalat de instalator autorizat numai dupa doi ani si jumate ...pauza cel t.i.p folosit zilnic iar cel de firma folosit doar simbata si duminica .Probabil de aici i s/or tras.. numai bine experienta se capata muncind si nu citind.

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              #36
              experienta se capata muncind si nu citind.[/quote]


              Aicea aveti perfecta drepatte , si cu precizarea ca instalatile nu se fac dupa ureche sau pe incercate
              Ca sa faci o instalatie iti trebuiesc intai cunostinte teoretice ( astea se obtin pa banca de studii si dureaza cel putinvro 5 -6 ani - practice - lucrand efectiv si punand in aplicare ce ai invatat
              Experienta se capata in timp , si simtul estetic te nasti
              Stiti dupa ani si ani meseriasii sunt de 2 feluri :
              1- Buni
              2- Batrani si niciodata buni
              Ca sa faci o instalatie -Home made - sa functioneze la capacitate siguranta si randament maxim ar trebui indeplinite cerintele de mai sus , sari peste o categorie si rezultatul va fii in cel mai bun caz incert
              De acord ca practica nu se impaca foarte bine cu teoria dar haideti sa respectam macar notiunile elementare de climatizare si termodinamica , si instalatile facute cu poze ce se vor exemplificative pe domeniul respectiv dar care sincer nu prea au ceva in comun cu instalatile sunt cel putin un exemplu prost ce nu ar trebui urmat si de altii
              E criza , de acord , materialele sunt scumpe , meseriasii adevarati nu se mai gasesc , fiecare incearca sa obtina performanta si randament cu costuri cat mai mici dar macar sa facem corect anumite lucruri , sa avem un minim de siguranta si o durata de expluatare cat mai lunga , solutii pentru inprovizatii poate da orcine , romanul se pricepe la toate , la footbal , politica , ... si mai nou la instalatii

              Comentariu

              • Achim Dan
                Membru
                • 03.iun.2007
                • 157

                #37
                [quote="dummy_"]
                Nu exista centrala cu randamant de 100% , sau cel putin nu am gasito eu , fiecare se adapteaza si se carpeste cum poate in ziua de azi
                H.
                A mea la ardere are 99%, am vazut cu ochii mei. cu condensarea ajunge la 109% conform cartii.
                Cand o cale fara cale, cale dand... alte lucruri fara cale, se vor naste prea curand.

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 670

                  #38
                  [quote="Achim Dan"]
                  Postat în original de dummy_
                  Nu exista centrala cu randamant de 100% , sau cel putin nu am gasito eu , fiecare se adapteaza si se carpeste cum poate in ziua de azi
                  H.
                  A mea la ardere are 99%, am vazut cu ochii mei. cu condensarea ajunge la 109% conform cartii.

                  NU exista asa ceva , e exact ca principiul in speta 1 la perpetuum mobile
                  Vb de centrala in condesnatie cu randamentul de peste 100% vi se sugereaza de catre producatori de centrale ca genereaza mai mult decat consuma , nu are cum sa existe asa ceva , se ajunge la acesate valori fiinca s-au raportat la puterea calorica inferioara rezultata in urma arderii , nelund in calcul caldura condensatiei vaporilor rezultata in urma reactiei de combustie
                  Randamentul unei centrale in condensare este mai mare decat al unei Ct conventionale datorita controlarii mult mai bune a conditilor de ardere - preamestecul de aer -gaz , ventilotor de turatie variabila , etc toate aceste inbunatatiri reduc pierderile de caldura se se pierd in atmosfera
                  Deci randamentul sugerat de 100 x% e chestie de marketing , ati vazut ce v-au sugerat ei sa vedeti sau ce ati dorit
                  Un randamant de 100% inseamna ca caldura rezultata in urma arderii sa fie transmins integral instalatiei si pierderile pe cos sa fie 0 destul de greu de realizat
                  De unde se ajunge si la valorile astea de 107 % ?- gazul ars degaja o cantitate de vapori care odata coindensati si recuparata caldura aduce un aport suplimentar cam 8% , dar de fapt e doar o valorificare mai buna a arderii nu alceva

                  Comentariu

                  • vasile m
                    Membru
                    • 21.iun.2009
                    • 292

                    #39
                    ce teracote originale... de unde le/am fi scos?

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 670

                      #40
                      Postat în original de vasile m
                      ce teracote originale... de unde le/am fi scos?

                      Afi fain sa apara o chestia care sa multumeasca pe toata lumea - O teracota in condensatie

                      Comentariu

                      • vasile m
                        Membru
                        • 21.iun.2009
                        • 292

                        #41
                        mama.. daca intra administratorul pe aici sa vezi ce se bucurra sarmanul...

                        Comentariu

                        Procesare...