Ventiloconvectoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cociubis18
    Incepator
    • 25.oct.2010
    • 15

    Ventiloconvectoare

    Buna,

    La primavara o sa incepem constructia casei, P + E. Pe scurt, parter 70 mp construiti din caramida de 38 cu izolatie de 8 cm, etajul are 92 mp construiti pe structura de fier si lemn.
    La parter am ales incalzirea in pardoseala, iar la etaj ne gandeam la ventiloconvectoare de pardoseala, deoarece avem suprafete vitrate destul de mari: geam de 1600 lungime pe 2100 inaltime -
    (calorserv.ro/produse/Climatizare-ventilare-si-tratare-aer/Ventiloconvectoare-de-pardoseala/lungime___16#filtrare).

    1. Ventiloconvectoarele sunt o solutie buna de incalzire ? Este adevarat ca sunt zgomotoase ? Stiu ca pot fi folosite vara pentru a raci.
    2. La incalzirea in pardoseala, care factori sunt f importanti ? Din cate am citit pe forum, conteaza izolatia , lungimea traseului, pasul, etc.
    3. In baile de la etaj, ne gandeam la calorifere. Merg toate aceste sisteme conectate la o centrala pe gaz in condensare cu panouri solare ?

    Multumesc.
    Un sut in fund e un pas inainte
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 984

    #2
    Re: Ventiloconvectoare

    1. Ventiloconvectoarele pot asigura confortul optim chiar montate in dormitor si pot fi folosite pentru a raci spatiul.
    2. Intr-adevar la realizarea unui sistem de ip factorii principali sunt:
    --izolatia
    --diametrul tevii
    --lungimea circuitelor si pasul lor
    --finisajul suprafetei
    --automatizarile instalatiei
    --.....etc
    3. In oricare din bai se poate monta pe langa ip si un radiator portprosop
    se poate realiza orice configuratie dorita de dv in privinta centralei si a echipamentelor.
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #3
      Re: Ventiloconvectoare

      Postat în original de cociubis18
      Buna,

      La primavara o sa incepem constructia casei, P + E. Pe scurt, parter 70 mp construiti din caramida de 38 cu izolatie de 8 cm, etajul are 92 mp construiti pe structura de fier si lemn.
      La parter am ales incalzirea in pardoseala, iar la etaj ne gandeam la ventiloconvectoare de pardoseala, deoarece avem suprafete vitrate destul de mari: geam de 1600 lungime pe 2100 inaltime -
      (calorserv.ro/produse/Climatizare-ventilare-si-tratare-aer/Ventiloconvectoare-de-pardoseala/lungime___16#filtrare).

      1. Ventiloconvectoarele sunt o solutie buna de incalzire ? Este adevarat ca sunt zgomotoase ? Stiu ca pot fi folosite vara pentru a raci.
      2. La incalzirea in pardoseala, care factori sunt f importanti ? Din cate am citit pe forum, conteaza izolatia , lungimea traseului, pasul, etc.
      3. In baile de la etaj, ne gandeam la calorifere. Merg toate aceste sisteme conectate la o centrala pe gaz in condensare cu panouri solare ?

      Multumesc.

      1. Ventiloconvectoarele sunt o solutie buna de incalzire ? Este adevarat ca sunt zgomotoase ? Stiu ca pot fi folosite vara pentru a raci.
      2. La incalzirea in pardoseala, care factori sunt f importanti ? Din cate am citit pe forum, conteaza izolatia , lungimea traseului, pasul, etc.
      3. In baile de la etaj, ne gandeam la calorifere. Merg toate aceste sisteme conectate la o centrala pe gaz in condensare cu panouri solare ?

      Multumesc.

      In primul rand inainte de a va apuca de executie va sfatuiesc sa apelati la un proiectant de instalatii pentru a avea un proiect, o baza pentru inceperea executiei.

      1. Ventiloconvectoarele de pardoseala nu sunt deloc zgomotoase (cele de calitate), pentru un confort deplin va sfatuiesc sa folositi in toata casa incalzire in pardoseala suplimentata de ventiloconvectoare.

      2. Incalzirea in pardoseala trebuie dimensionata in functie de : finisaje , izolatie, temperatura interioara a incaperii - de aici rezulta pasul de montaj si temperaturile de pe tur si retur.

      3. Pentru bai incalzire in pardoseala + radiatoare portprosop.

      Panourile solare le puteti folosi pentru producerea apei calde.

      Comentariu

      • cociubis18
        Incepator
        • 25.oct.2010
        • 15

        #4
        Multumesc pentru raspunsuri.
        Ne-am gandit la incalzire in pardoseala si la etaj, doar ca in dormitoare sunt paturile, noptierele, restul de mobila, si astfel ajungem sa incalzim spatiul de sub pat ? La parter nu e o problema deoarece peste tot vom avem gresie, nu avem covoare, etc.
        In plus, imi spune si mie cineva daca este adevarat ca incalzirea in pardoseala iti ridica praful ?
        Puteti sa imi recomandati niste ventiloconvectoare bune ? Ma refer la producator.

        Multumesc.
        Un sut in fund e un pas inainte

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          #5
          Pentru ventiloconvectoare va recomand doar sa cumparati de la producatori mai cunoscuti.

          In ceea ce priveste incalzirea in pardoseala daca este dimensionata, executata si reglata corect atunci nu va ridica nici un praf.

          Comentariu

          • cociubis18
            Incepator
            • 25.oct.2010
            • 15

            #6
            Am avut, zic eu norocul de a intalni ieri un adevarat inginer, o persoana atat de bine instruita, nu o persoana buna in vanzari. O sa punem incalzire in pardoseala si in functie de calculul ulterior ce il va face pentru dimensionare, calorifere in camerele in care este cazul.
            Un sut in fund e un pas inainte

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #7
              Postat în original de cociubis18
              Am avut, zic eu norocul de a intalni ieri un adevarat inginer, o persoana atat de bine instruita, nu o persoana buna in vanzari. O sa punem incalzire in pardoseala si in functie de calculul ulterior ce il va face pentru dimensionare, calorifere in camerele in care este cazul.
              Pe viitor pentru a ii putea controla pe cei din vanzari va sfatuiesc in genera sa apelati la un inginer proiectant, acestia indiferent de solutia tehnica aleasa tot la fel de mult o sa va taxeze si nu au interes sa vand un produs sau altul.

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1736

                #8
                1. Ventiloconvectoarelel pot fi folosite in racire NUMAI daca:
                A. Ai apa racita in circuit inchis 7*C tur, 12*C retur; pentru asta ai nevoie de un mic chiller ... hmmm ....
                si
                B. Respectivele ventiloconvectoare sunt dimensionate pentru situatia de racire. Avand in vedere faptul ca DT-ul (diferenta dintre Ttur si Tretur) este de numai 5*C in racire, echipamentul, ventiloconvectorul pentru racire este mult mai mare - fizic - decat cel pt incalzire (asta ca sa se mareasca supreafata de schimb de cladura pt compensarea DT-ului mic). In concluzie, se calculeaza in racire si pentru incalzire se folosesc robineti locali de reglaj care sa micsoreze debitul in incalzire. Asta, insa, inseamna ca pompa de circulatie va trebui sa fie aleasa in raport cu pierderea de sarcina in aceste conditii foarte particulare.

                Mai simplu si mai costisitor este sa se foloseasca vnatiloconvectoare cu 4 tevi (tur / reur racire si tur / retur incalzire) dar, in acest caz sunt necesare retele separate de apa rece si calda.

                Cam asta foaaaarte pe scurt.

                Nivelul de zgomot depinde de produs (cartile tehnice specifica aceste date), de turatia la care va fi folosit ventiloconvectorul (e mai ieftin - ca investitie - sa se calculeze ventiloconvectorul pe viteza maxima a ventilatorului dar aici zgomotul e mare! atentie! ... mai ales ca vorbim despre dormitoare ...), si de tipul de montaj.

                2. Toti! Important este sa ai un proiect(ant) bun.

                3. Da.

                Spor la treaba!

                Comentariu

                Procesare...