Robinetii subdimensionati

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eduardo17
    Incepator
    • 21.oct.2010
    • 11

    Robinetii subdimensionati

    Salutare tuturor,

    Sunt nou pe acest forum, faceti o treaba minunata si as vrea sa ma ajutati cu niste lamuriri.
    Deci treaba sta cam asa: stau la 4/4 si am schimbat tevile si caolriferele, am pus cupru fi15, tur si retur si robinetii coresp 1/2 tur-retur.
    Problema e ca nu mi se incalzesc uniform caloriferele, de la jumatate in jos din ce in ce mai putin pana la rece (returul fiind foarte putin cald, adica doar o idee), calorifere din aluminiu, cu aerisitoare automate.
    De curand am testat unul din colorifere pe turul si returul din baie si se incalzeste foarte bine pana jos (acolo neavand robineti nici pe tur nici pe retur-ma refer la cei specifici).
    Asa ca am analizat mai bine robinetii respectivi si am observat ca interiorul lor este foarte mic in comparatie cu un robinet normal de teav.
    Adica e subdimensionat si se deschiderea nu are loc pana la capat, am testat mai multi de acelasi fel la magazin si acelasi rezultat, asa sunt conceputi.

    Deci ideea mea e ca din aceasta cauza ar putea fi problema neincalzirii pana jos a caloriferelor.
    Aceeasi situatie e si in sufragerie si in dormitor.
    Deci ceva ajutor mi-ar fi de folos.
    Multumesc anticipat!
  • danmisar
    Membru
    • 25.nov.2007
    • 132

    #2
    buna,
    nu se pune problema de subdimensionare robitet !sunt rob.specifici DOAR pt.sistemul de incalzire,tur si retur.cum sunt realizate legaturile pe tur si retur?aerisitoarele?ai pungi de aer in calorifer din cauza asta nu sunt calde in totalitate sau ai subdimensionate tevile.depinde cat de lung este traseul la cel mai defavorizat radiator.

    Comentariu

    • eduardo17
      Incepator
      • 21.oct.2010
      • 11

      #3
      Postat în original de danmisar
      buna,
      nu se pune problema de subdimensionare robitet !sunt rob.specifici DOAR pt.sistemul de incalzire,tur si retur.cum sunt realizate legaturile pe tur si retur?aerisitoarele?ai pungi de aer in calorifer din cauza asta nu sunt calde in totalitate sau ai subdimensionate tevile.depinde cat de lung este traseul la cel mai defavorizat radiator.
      leg sunt in diagonala,am
      aerisitoare automate in partea opusa turului sus.nu se poate pune problema aerului,eu ma gandeam ori robinetii ori presiunea prea mica,ori retururile partial obturate,mentionez inca o data ca acelasi calorifer a fost probat pe turul si returul sin baie si se incalzea corespunzator

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        La cat sunt deschisi robinetii termostatati?

        Problema este ca acest tip de calorifere au un transfer termic foarte bun si au dimensiuni interioare generoase ceea ce face ca incalzirea totala sa se produca doar cand deschizi la maxim robinetii termostatati, adica atunci cand debitul de agent termic este maxim.

        Pe caloriferul meu din bucatarie, tot din aluminiu si pe teava de cupru, legaturi la capete diferite, am un robinet termostatat de 3/8. Daca il reglez sub pozitia 3,2 se incalzeste doar jumatatea superioara, cum trec peste pozitia 3,2 creste si suprafata de incalzire. Cu toate astea face fata fara probleme.
        Este o manifestare normala, nu ai nici o defectiune, nu ai aer in instalatie.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • sriw
          Membru Marcant
          • 05.dec.2007
          • 524

          #5
          Pai daca nu se incalzesc radiatoarele de la jumatate in jos ar putea fi o problema cu teava de retur,sa nu fie cumva partial infundata.Aveti filtru mecanic pe retur?E montat bine?Poate s-a infundat cu ceva.Teava de 15 e cam subtire,ar fi trebuit de 18 pana la penultimul calorifer.Robinetii de retur sa fie pe deschis,verificati si presiunea in instalatie sa fie adecvata.
          If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

          Comentariu

          • eduardo17
            Incepator
            • 21.oct.2010
            • 11

            #6
            Postat în original de sriw
            Pai daca nu se incalzesc radiatoarele de la jumatate in jos ar putea fi o problema cu teava de retur,sa nu fie cumva partial infundata.Aveti filtru mecanic pe retur?E montat bine?Poate s-a infundat cu ceva.Teava de 15 e cam subtire,ar fi trebuit de 18 pana la penultimul calorifer.Robinetii de retur sa fie pe deschis,verificati si presiunea in instalatie sa fie adecvata.
            sunt robineti normali,nu am centrala,sunt pe termoficare,robinetii sunt deschis la maxim pe tur si retur,fiind pe termoficare si la ultimul etaj imi mentin ideea ca problema ar fi o combinatie de -presiune mica pe tur,retur partial obturat dar si robinetii respectivi,sunt mai mici in diametru pe interior,rog pe cineva de specialitate sa-mi confirme/infirme ideea-daca dau jos robinetii resp s-ar putea sa-mi mearga?

            Comentariu

            • eduardo17
              Incepator
              • 21.oct.2010
              • 11

              #7
              Postat în original de sriw
              Pai daca nu se incalzesc radiatoarele de la jumatate in jos ar putea fi o problema cu teava de retur,sa nu fie cumva partial infundata.Aveti filtru mecanic pe retur?E montat bine?Poate s-a infundat cu ceva.Teava de 15 e cam subtire,ar fi trebuit de 18 pana la penultimul calorifer.Robinetii de retur sa fie pe deschis,verificati si presiunea in instalatie sa fie adecvata.
              nu stiu despre ce esate vorba...o sa ma interesez...am teva de 15 pt ca sunt ultimul la et4 si nu am nevoie,alimentarea facandu-se direct de la conducta principala pe fiecare incapere mai putin sufrageria pt ca acolo vine din bucatarie...inainte tevile erau pe sus,eu le-am tras pe jos si am anulat turul continuu care unea bucataria,-trecea prin sufragerie si apoi dormitor ca sa ajunga in baie,,asa ca am legat caloriferele direct tur-retur in diagonala ...o sa revin cu o schema ceva pt mai multe lamuriri...ciudat dar bine venit e faptul ca AM FACUT URMAT. EXPERIMENT;am luat un calorifer si l-am montat in baie pe turul si returul de acolo(tevile de acolo sunt mai groase cred ca de32 sau ceva de gen,si mi se incalzea perfect,am mai probat si turul din dormitor si returul din baie si FRIGEEE!,ACUM VINE INTREBARTEAOT SA LEG CALORIFERUL DIN DORMITOR CU CEL DIN SUFRAGERIE PE TURUL DIN DORMITOR SI RETURUL DE LA BAIE?CE DIMESIUNE A TEVILOR SA FOLOSESC?turul din dormitor cred ca e de 18(acolo unde e teava veche,si unde am pus mufa rapida ca s-o leg pe cea de 15)...astept ceva lamuriri....si mai era ceva...daca fac dubla alimentare pe tur atat stanga si dreapta (unde e acum aerisitorul)lasand retur asa cum e ar putea sa mearga?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Acolo unde ai teava de 18 este din alt material si mai mult ca sigur are alta grosime a peretelui tevii. Daca vrei sa faci o vezi diferenta intre tevi, compara diametrele interioare.

                La tevile din baie e si nomrla sa mearga perfect, acolo este debit suficient de agent termic. Nu sunt vinovate robinetele.
                S-a schimbat intreaga coloana acolo unde ai caloriferul de aluminiu ce nu se incalzesc sau doar legaturile de la coloane la calorifer?
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Negulescu Corneliu
                  Membru Marcant
                  • 27.iun.2004
                  • 850

                  #9
                  1. Off topic, dar de mare importanta: d-le Viorel, VYS blog nu trebuie sa fie link ? Pacat de ce e acolo, din toate punctele de vedere ! Am invatat de acolo cat nu am facut-o din sute de ore de google! E pacat, zau asa !
                  2. On topic ! Nu vorbesc din teorie! Un prieten a avut aceiasi problema, a inlocuit de i-au sarit capacele, tot ! Concluzia, confirmata de RADET: cei de sub el (e drept ca sta la et. 8 din zece) au montat calorifere care sug mai mult agent termic decat s-a preconizat acu zeci de ani cand s-a construit blocul si reteaua a fost dimensionata ca atare. Deci daca pe o coloana nu se incalzesc, tusti la o alta, daca e si daca e mai calda!
                  Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                  Comentariu

                  • eduardo17
                    Incepator
                    • 21.oct.2010
                    • 11

                    #10
                    Postat în original de Negulescu Corneliu
                    1. Off topic, dar de mare importanta: d-le Viorel, VYS blog nu trebuie sa fie link ? Pacat de ce e acolo, din toate punctele de vedere ! Am invatat de acolo cat nu am facut-o din sute de ore de google! E pacat, zau asa !
                    2. On topic ! Nu vorbesc din teorie! Un prieten a avut aceiasi problema, a inlocuit de i-au sarit capacele, tot ! Concluzia, confirmata de RADET: cei de sub el (e drept ca sta la et. 8 din zece) au montat calorifere care sug mai mult agent termic decat s-a preconizat acu zeci de ani cand s-a construit blocul si reteaua a fost dimensionata ca atare. Deci daca pe o coloana nu se incalzesc, tusti la o alta, daca e si daca e mai calda!
                    s-ar putea sa aveti dreptate ,dar pt asta tre sa merg din casa-n casa si am niste vecini...dar sa vedem ce pot rezolva...nu mi-a raspuns nimeni in legatura cu dubla alimentare pe ambele capete sus cu teava tur de 15...!?!

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      #11
                      Intradevar e posibil sa fie din cauza vecinilor care au montate radiatoare mai mari decat au fost prevazute in dimensionarile initiale de la radet, dar mare atentie ca acele radiatoare trebuiesc montate doar cu permisiunea celor de la RADET, daca nu au aceea permisiune montajul lor este ilegal.

                      Comentariu

                      • moshu2
                        Membru
                        • 05.feb.2010
                        • 124

                        #12
                        Caloriferele sunt montate "in paralel" pe coloana.
                        Simptomul descris de dv. corespunde unei circulatii prea lente a apei prin radiator. Cauza cea mai probabila e instalarea de catre vecinii dv. de la etajele inferioare a unor calorifere cu sectiune mai mare, care "scurtcircuiteaza" un volum mai mare de apa decat a fost dimensionata initial coloana (si mai e posibil si sa fie coloana partial obturata; indiferent unde, debitul se reduce. Efectul este o reducere a diferentei de presiune intre tur si retur - la nivelul apartamentului dv - si racirea apei in calorifer inainte de a ajunge la retur ("radiatorul e cald numai sus"))
                        Solutii:
                        1 Corectarea radiatoarelor vecinilor; imposibil de aplicat
                        2 Inlocuirea coloanelor obturate; la fel de imposibil: cel putin unul se va opune
                        3 DEBRANSAREA!!
                        Succes!
                        Cateva notiuni de fizica ajuta...

                        Comentariu

                        • eduardo17
                          Incepator
                          • 21.oct.2010
                          • 11

                          #13
                          Postat în original de moshu2
                          Caloriferele sunt montate "in paralel" pe coloana.
                          Simptomul descris de dv. corespunde unei circulatii prea lente a apei prin radiator. Cauza cea mai probabila e instalarea de catre vecinii dv. de la etajele inferioare a unor calorifere cu sectiune mai mare, care "scurtcircuiteaza" un volum mai mare de apa decat a fost dimensionata initial coloana (si mai e posibil si sa fie coloana partial obturata; indiferent unde, debitul se reduce. Efectul este o reducere a diferentei de presiune intre tur si retur - la nivelul apartamentului dv - si racirea apei in calorifer inainte de a ajunge la retur ("radiatorul e cald numai sus"))
                          Solutii:
                          1 Corectarea radiatoarelor vecinilor; imposibil de aplicat
                          2 Inlocuirea coloanelor obturate; la fel de imposibil: cel putin unul se va opune
                          3 DEBRANSAREA!!
                          Succes!
                          Tind sa cred ca aveti mare dreptate!
                          Multumesc frumos pentru raspuns, dar daca ma debransez si pun centrala... cum ramane cu aia 50% catre stat pentru ca ma incalzesc vecinii?! (e vorba de o lege data anul trecut-nu stiu daca s-a aprobat pana in prezent... pfffff si mai dau si 5 mil la intrtinere!!!)

                          HOTII!

                          Comentariu

                          Procesare...