Teava PVC fisurata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • MadMax
    Incepator
    • 17.nov.2010
    • 4

    Teava PVC fisurata

    Buna ziua,

    Fostul proprietar al apartamentului pe care l-am cumparat acum cativa ani a montat centrala termica, iar la bucatarie a legat caloriferul de centrala cu teava (tub) PVC, subtire (din aceea alba).
    De 2 zile am observat ca s-a fisurat intr-un loc si inainte de a schimba teava as fi curios daca totusi as putea acoperi fisura incat sa mai tina cateva luni?
    Daca e indicat a se schimba, deocamdata tot PVC subtire vreau sa pun, exista vreo tehnica speciala la montare?
    In afara de teava mai am nevoie de ceva - mufe, garnituri, pasla etc?

    Multumesc anticipat!
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 662

    #2
    Re: Teava PVC fisurata

    E putin probabil sa gasesti ceva cu ce sa acoperi fisura sub presiune.
    Eventual ar trebui sa scoti apa din instalatie si sa aplici o solutie ceva in gen poxipol si poxilina.
    Instalatie e facuta din pexal, probabil de proasta calitate fiindca, dupa cativa ani de uitlizare s-a copt, daca vei misca prea mult teava se va rupe singura.
    Pentru remediera cheama un instalator, iti trebuie o mufa de pexal pentru diametrul respectiv si o butata de teava.
    Daca ai posibilitatea schimba instalatia cat mai curand, te poti astepta in orce moment sa cedeze si in alta parte.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      #3
      Va sfatuiec sa chemati un instalator si sa-l puneti sa monteze o condcuta specifica tipului respectiv de instalatie, ca sa nu aveti probele.

      Comentariu

      • zambile
        Incepator
        • 18.oct.2010
        • 2

        #4
        daca pana acum n-ati facut nimic si daca doriti sa faceti lucrare mai ampla peste 2 luni va recomand : cumparati o mufa de legatura de 16 (pxAL fiind de 16) ,goliti apa din instalatie si cu o panza de taiat fier taiati exact acolo unde avet fisura .asta ca sa mai aduceti pe nimeni .piesa de fegatura costa mai putin decat orice solutie de lipit (care oricum nu va tine 2 luni ) .este o peticeala rapida pe care o poate face si o femeie .

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 662

          #5
          Postat în original de zambile
          daca pana acum n-ati facut nimic si daca doriti sa faceti lucrare mai ampla peste 2 luni va recomand : cumparati o mufa de legatura de 16 (pxAL fiind de 16) ,goliti apa din instalatie si cu o panza de taiat fier taiati exact acolo unde avet fisura .asta ca sa mai aduceti pe nimeni .piesa de fegatura costa mai putin decat orice solutie de lipit (care oricum nu va tine 2 luni ) .este o peticeala rapida pe care o poate face si o femeie .


          Va recomand sa taiati mai jos de locul unde este fisurat pexalul , in locul fisurii pexalul este copt si nu o sa puteti face racordul cum trebuie

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12229

            #6
            Postat în original de dummy_
            ....Va recomand sa taiati mai jos ....
            Si cum stabileste care este mai jos si care mai sus ????
            Solutia este , un instalator !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • MadMax
              Incepator
              • 17.nov.2010
              • 4

              #7
              Postat în original de dummy_
              Va recomand sa taiati mai jos de locul unde este fisurat pexalul , in locul fisurii pexalul este copt si nu o sa puteti face racordul cum trebuie
              Multumesc de sfaturi! Asa am facut, am pus un racord pexal, temporar, la primavara voi inlocui tot pexalul cu tevi de cupru.

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 662

                #8
                Postat în original de MadMax
                Postat în original de dummy_
                Va recomand sa taiati mai jos de locul unde este fisurat pexalul , in locul fisurii pexalul este copt si nu o sa puteti face racordul cum trebuie
                Multumesc de sfaturi! Asa am facut, am pus un racord pexal, temporar, la primavara voi inlocui tot pexalul cu tevi de cupru.
                Foarte bine , te sfatuiesc sa strangi din timp banii pentru teava de Cu ,si fitinguri , din pacate s-a scumpit destul de mult

                Comentariu

                Procesare...