Puffer cu parafina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • piancada
    Membru
    • 01.feb.2010
    • 197

    Puffer cu parafina

    Ati auzit ceva de pufferele cu parafina?
    Am gasit pe e-bay o societate care vinde dar nu gasesc nimic in Romania.
    Nici explicatii teoretice (stiintifice) detaliate nu gasesc.
    Singurul articol in romaneste este acesta care aminteste ceva.
    Nu stiu daca pot pune linkul cu vanzatorul de pe e-bay dar sunt puffere care sunt de 3-5 ori mai mici Ei spun ca un acumulator de 300l cu parafina este echivalentul a unui de 1400-1600 l. La prez sunt identice
    Cred ca mai toata lumea are probleme de spatiu asa ca un volum cu mult mai mic ar fi bine-venit

    Cine a auzit ceva sau gasete explicatii in alte limbi ar fi bine sa adauge aici pentru a ne face o idee completa.
    Cel putin eu sunt foarte interesata.

    Tot acest vanzator spune ca exista certificari din Austri si ca sunt folosite in USA, Germania, Austria si China.

    Multumesc anticipat pentru orice informatie!
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    Cred ca merge sa il umpli cu beton... asa acumuleaza la greu energie.
    DIY

    Comentariu

    • ggelu
      Membru marcant
      • 28.apr.2009
      • 394

      #3
      Eu am facut fel de fel de combinatii inainte de instalarea cazanului cu lemne.
      Pufferul cu parafina e o solutie de luat in seama dar doar daca il folosesti in zona de temperatura imediat superioara celei de topire - daca imi amintesc bine pana in max. 60 grd. Adica pentru incalzirea in pardoseala sunt foarte utile. Altfel daca folosesti doar faza lichida caldura specifica e inferioara apei si practic trebuie sa folosesti volume mai mari . Ca aplicatii - cele cu PDC + IP + panouri solare cu aport la incalzire mi se par cele mai potrivite. La astea chiar nu mai conteaza asa de mult pretul.
      Chestia cu betonul - daca nu a fost spusa in gluma - e buna in cazul in care energia stocata e gratis . Altfel problemele de realizare, control .....sunt suficient de mari incat sa reduca avantajul betonului ca material ieftin.

      Comentariu

      • piancada
        Membru
        • 01.feb.2010
        • 197

        #4
        casa passiva -pereti cu parafina

        am gasit articole care relateaza chiar un premiu in domeniu pentru o casa pasiva care, in pereti are introduse casete cu parafina

        miniwatt.it/mwprojects/Ebnat%20Kappel.pdf

        .edificipassivi.com/epedificio_PCM.htm

        Intrebarea mea era insa daca cineva are sau cunoste pe altcineva care are un acumulator de caldura (puffer) cu parafina

        Comentariu

        Procesare...