Intretinere centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 620

    Intretinere centrala termica

    Buna ziua,

    Am o centrala termica de 24K cu tiraj fortat, apa in centrala intra dupa ce trece in prealabil printr-un "pahar" in care se pun niste granule.
    Am doua intrebari:
    - acele granule trebuie schimbate anual? Depinde schimbarea lor de anumite conditii?
    - centrala trebuie tratata periodic cu vreo solutie de curatare?
    Am auzit de la niste colegi ca si-au curatat centrala. Nu au facut-o ei personal, dar au apelat la o firma care a spalat-o cu niste solutie.
    Este necesara o astfel de operatie sau este o sursa de a scoate bani?

    Multumesc anticipat.
  • mx81
    Membru Marcant
    • 21.ian.2006
    • 322

    #2
    In functie de consumul de apa calda granulele se spala apoi se complecteaza (se gasesc la magazine la cutie de 1/2 sau 1 kg )
    Spalarea centralei se face la recomandarea verificatorilor autorizati (la verificarea la doi ani ) cind randamentul scade sub o valoare prag ( de regula 80-85%) . Nu abuzati de spalare ! Nu o face dupa ureche ca se reduce durata de viata a centralei (prin subtierea peretilor odata cu curatirea )

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2210

      #3


      Solutia din pahar este cumva polifosfat? Atentie ca apa dedurizata cu polifosfat nu este potabila!
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • vdingo11
        Membru Marcant
        • 07.iul.2006
        • 620

        #4
        Postat în original de PowerMC
        http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=19863&start=0

        Solutia din pahar este cumva polifosfat? Atentie ca apa dedurizata cu polifosfat nu este potabila!
        Nu este o solutie, ci contine niste granule.

        Comentariu

        • vdingo11
          Membru Marcant
          • 07.iul.2006
          • 620

          #5
          Postat în original de mx81
          In functie de consumul de apa calda granulele se spala apoi se complecteaza (se gasesc la magazine la cutie de 1/2 sau 1 kg )
          Eu am obsevat ca atunci cand le cumperi, acele granule nu sunt foarte rigide. Dupa ce sunt folosite ele devin foate tari, ca niste cioburi de sticla si intr-adevar scad in volum.
          Intrebarea mea este daca ele se inlocuiesc toate sau se completeaza doar?
          Daca se inlocuiesc toate,cand se face acest lucru?

          Si inca o intrebare: sunt bune aceste granule sau ar trebui un filtru mai bun. El a fost montat cu multi ani in urma (10 ani. Intre timp am schimbat si centrala) si ma gandesc ca au aparut tehnologii mult mai bune.

          Postat în original de mx81
          Spalarea centralei se face la recomandarea verificatorilor autorizati (la verificarea la doi ani ) cind randamentul scade sub o valoare prag ( de regula 80-85%) . Nu abuzati de spalare ! Nu o face dupa ureche ca se reduce durata de viata a centralei (prin subtierea peretilor odata cu curatirea )
          Eu sincer nu am probleme cu ea, isi face treaba bine, dar as vrea sa-i fac o intretinere corespnzatoare ca sa aiba viata lunga.
          Cum imi dau seama ca randamentul scade sub o valoare prag ( de regula 80-85%) - se fac anumite masuratori cu aparate speciale sau prin masurarea temperaturii apei.
          Ma gandesc ca trebuie sa existe o modalitate prin care sa ne dam seama si cei mai nepriceputi ca trebuie spalata. Va dati seama ca firmele cand vin sa verifice spun din start ca trebuie spalata ca nu le strica o operatiune in plus.

          Multumesc.

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            #6
            Va puteti orienta dupa consumul de combustibil al centralei, atunci cand randamentul centralei scade automat creste consumul de combustibil.

            Comentariu

            • vdingo11
              Membru Marcant
              • 07.iul.2006
              • 620

              #7
              Postat în original de vdingo11
              Eu am obsevat ca atunci cand le cumperi, acele granule nu sunt foarte rigide. Dupa ce sunt folosite ele devin foate tari, ca niste cioburi de sticla si intr-adevar scad in volum.
              Intrebarea mea este daca ele se inlocuiesc toate sau se completeaza doar?
              Daca se inlocuiesc toate,cand se face acest lucru?

              Si inca o intrebare: sunt bune aceste granule sau ar trebui un filtru mai bun. El a fost montat cu multi ani in urma (10 ani. Intre timp am schimbat si centrala) si ma gandesc ca au aparut tehnologii mult mai bune plus faptul ca trecand apa prin ele nu stiu cat mai este de puna pentru menaj - spalat vase etc.
              Un sfat pentru ideile de mai sus va rog.
              Multumesc.

              Comentariu

              Procesare...