Modificare soba

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • suruletz
    Incepator
    • 09.feb.2011
    • 2

    Modificare soba

    Buna ziua. Am achizitionat o soba de tabla tip godin samotat doar focarul pe interior. Se incalzeste foarte repede si degaja destula caldura dar, problema este ca nu inmagazineaza. Seara sunt 20 de grade si dimineata doar 16. Intrebarea mea este: ar fi bine daca pe exterior as placa soba cu samota (lateralele, spatele si partea de sus cu plita). Pur teoretic eu cred ca ar merge: samota se infierbanta cat timp arde focul iar dupa aceea radiaza caldura emanata. Voi ce parere aveti? Mentionez ca stau in zona de munte, folosesc brichete si soba esteuna de incalzit economic de 5 kw (spatiul de incalzit: o camera de 6/4/3).
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Nu veti avea foarte mult de castigat deoarece veti consuma mai mult combustibil pana cand veti incalzi samota.

    Comentariu

    • suruletz
      Incepator
      • 09.feb.2011
      • 2

      #3
      Pai eu si asa consum mult combustibil tinand cont ca partea de sus a focarului este plita se pierde multa caldura pe cosul de fum. Ma intereseaza daca. imbracand soba pe exterior, va degaja caldura si dupa ce focul s-a stins in soba.

      Comentariu

      • ciubuc1x
        Incepator
        • 24.dec.2010
        • 70

        #4
        Postat în original de suruletz
        Pai eu si asa consum mult combustibil tinand cont ca partea de sus a focarului este plita se pierde multa caldura pe cosul de fum. Ma intereseaza daca. imbracand soba pe exterior, va degaja caldura si dupa ce focul s-a stins in soba.
        da poti sa o imbraci in interior cu caramida de samota de 3cm grosime si o sa dea randament.bunica mea avea un godin de tabla care imbracat cu caramida de 3cm ia prelungit si viata godinului la vreo 12 ani,si il folosea si vara gatea pe el, bineinteles il scotea afara.

        Comentariu

        Procesare...