Incalzirea prin plinta termica liniara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • stacomanu
    Incepator
    • 31.mar.2007
    • 2

    Incalzirea prin plinta termica liniara

    Am gasit un sistem nou de incalzire= PLINTA TERMICA LINIARA.
    Care credeti ca este randamentul unei asemenea instalatii in raportul cost / beneficii.ar merita o asemenea investitie tinand cont ca ea se ridica la aprox.55euro/mp util incalzit(material si manopera)la o casa cu izolatie de 10 cm(exterioara),perete de caramida (porotherm 25cm).
    Cela de mai sus sunt spuse dupa ce am consultat vanzatorul unui asemenea sistem de incalzire care mi-a spus ca obtin in final(pe langa estetic,microclima sanatoasa,temperatura uniforma in incapere) o reducere a facturii pt. producerea agentului termic de 40%!!! ...fata de sistemele clasice de incalzire(calorifere,pardoseala)
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2550

    #2
    O discutie asemanatoare http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=7004
    Cu respect.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      #3
      Avantajele sunt toate pe care le-ati spus dumneavoastra mai putin cel cu reducerea facturii cu 40%. Insa daca aplelati la un astfel de sistem mare atentie la dimensionarea conductelor de alimentare.

      Comentariu

      • stacomanu
        Incepator
        • 31.mar.2007
        • 2

        #4
        Postat în original de Consultant climatizare
        Avantajele sunt toate pe care le-ati spus dumneavoastra mai putin cel cu reducerea facturii cu 40%. Insa daca aplelati la un astfel de sistem mare atentie la dimensionarea conductelor de alimentare.
        Alimentarea la distribuitoare trebuie sa fie de 3/4(DN20).Sistemul are distibuitoare pe fiecare etaj,iar fiecare camera este termostatata individual(fiecare camera are cate un circuit legat separat la distibuitor)si pe fiecare distribuitor se monteaza cate o pompa de circulatie-dimensionata la volumul de agent termic circulat /unitate de timp=litri/ora).
        Volumul de agent termic existent in instalatie este de 8 litri/100mp utili incalziti(respectiv 0,35litrii/metru liniar de plinta). deci volum relativ mic.
        Nu stiu daca pot sa trec si situl de pe care m-am informat despre sistem? pentru a afla si dvs. mai multe informatii?[/i]

        Comentariu

        Procesare...