Schimbarea garniturilor la caloriferele din apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MadMax
    Incepator
    • 17.nov.2010
    • 4

    Schimbarea garniturilor la caloriferele din apartament

    Buna ziua,
    In apartament am o centrala termica pe gaz iar caloriferele sunt din tabla. La doua din calorifere am usoare scurgeri de apa pe acolo pe unde reglez debitul de apa care sa intre in calorifer. Am gasit o pozitie in care nu mai curge, dar copilul mai umbla la ele si ma trezesc cu covorul ud in acea zona. Asa ca vreau sa schimb garniturile la toate caloriferele si as dori sa stiu ce trebuie facut in sensul asta...Adica un fel de step-by-step daca se poate
    Multumesc anticipat!
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    schimbi robinetul pe tur ci totul.....

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3632

      #3
      Cea mai buna solutie prin care veti avita accidentele este sa chemati un instalator.

      Daca doriti dumneavoastra sa faceti aceasta operatiune, trebuie sa opriti centrala apoi sa goliti radiatoarele pana cand nivelul apei din instalatie coboara sub inaltimea unde este garnitura apoi sa o schimbati.

      Comentariu

      • MadMax
        Incepator
        • 17.nov.2010
        • 4

        #4
        Va multumesc pentru raspunsuri...am sa chem un instalator, ca ce-i sigur e sigur

        Comentariu

        • Highlander
          Incepator
          • 18.feb.2011
          • 91

          #5
          Daca faci referire la robinetul de tur, nu prea ii poti inlocui garnitura. Trebuie sa il schimbi. Daca nu ai mai facut asa ceva cheama un instalator.

          Robinetii de calorifere nu sunt facuti pentru a fi "frecati" toata ziua.
          Iti recomand ori sa achizitionezi robineti ceramici, mult mai scumpi care rezista la uzura, ori sa ii demontezi rozeta pentru a nu mai putea copilul sa se joace la el.

          Daca il vei folosi intens, inevitabil va incepe iar sa curga.

          Acelasi lucru iti recomand si la ceilalti robineti.

          Comentariu

          Procesare...