Probleme distribuitoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • jhonyy
    Membru
    • 04.ian.2007
    • 262

    Probleme distribuitoare

    Am mare nevoie de ajutor ! Am montat in instalatia de incalzire mai multe distribuitoare de bronz cu robineti si mufa pentru pexal si am constatat ca la unele iesiri rasufla printr-o imbinare constructiva .Exista vreo solutie de a astupa porii -vopsea ,adeziv sau altceva care sa tina pe bronz si la multe cicluri incalzire racire? Incerc sa atasaz o poza cu distribuitorul in cauza unde am marcat locul de imbinare.
    Fișiere Atașate
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3524

    #2
    imbinarea nu este prin filet?

    Comentariu

    • jhonyy
      Membru
      • 04.ian.2007
      • 262

      #3
      Ba da . Dar in interior este un hexagon si nici un inbus nu se potriveste ca sa desfac sa vad cum pot remedia. Acum sunt stranse incat vizual ai impresia ca piesa este dintr-o bucata .Doar o parte din iesiri au scapari.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3524

        #4
        atunci, numai prin demontare si o reasamblare corecta poti remedia....

        Comentariu

        • jhonyy
          Membru
          • 04.ian.2007
          • 262

          #5
          Am incercat dar imbusul de 8 e mic iar cel de 10 e mare. De 9 nu stiu daca exista si nu stiu ce fel de cheie ar trebui sa caut.

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 980

            #6
            Postat în original de jhonyy
            Am incercat dar imbusul de 8 e mic iar cel de 10 e mare. De 9 nu stiu daca exista si nu stiu ce fel de cheie ar trebui sa caut.
            ...asa se intampla cu echipamentele ieftine,... dar in fine asta e ,...rezolvarea consta din confectionarea unui imbus de ..9 prin polizarea atenta a celui de 10 ,si prin etansarea suplimentara cu teflon.bafta la lucru...
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #7
              Re: Probleme distribuitoare

              Postat în original de jhonyy
              Am mare nevoie de ajutor ! Am montat in instalatia de incalzire mai multe distribuitoare de bronz cu robineti si mufa pentru pexal si am constatat ca la unele iesiri rasufla printr-o imbinare constructiva .Exista vreo solutie de a astupa porii -vopsea ,adeziv sau altceva care sa tina pe bronz si la multe cicluri incalzire racire? Incerc sa atasaz o poza cu distribuitorul in cauza unde am marcat locul de imbinare.
              Daca doriti sa folositi aceasta solutie pentru o instalatie de incalzire va recomand sa cautati alta solutie care in nici un caz sa nu contina teava de pexal.

              Comentariu

              • Highlander
                Incepator
                • 18.feb.2011
                • 91

                #8
                eu am pexal de 20 de ani, si nu am avut evenimente decat minore si la imbinari. Ce-i drept, ca intre timp a aparut PPRul care e superior si il recomand. Nu am tevile ingropate.

                Comentariu

                • jhonyy
                  Membru
                  • 04.ian.2007
                  • 262

                  #9
                  Nu am Pexal am Pex. Distribuitoarele le-am cumparat odata cu celelalte componente ale instalatiei de la firma Black Sea . Doar acum la montaj mi-am dat seama ca m-am pacalit cu ele. Ei nu imi schimba decit pe cele defecte , iar eu nu mai am bani sa le schimb cu altele pe toate.
                  Am polizat inbusul de 10 , am bagat teflon si s-a rezolvat dar ma gandeam sa dau totusi pe imbinare cu o vopsea ceva sa nu mai apara in timp vreun por. Prinde ceva pe bronzul asta? Oricum mufele le-am schimbat cu unele tip greu mai serioase.

                  Comentariu

                  • termoadi
                    Membru Marcant
                    • 21.ian.2007
                    • 980

                    #10
                    Postat în original de jhonyy
                    Nu am Pexal am Pex. Distribuitoarele le-am cumparat odata cu celelalte componente ale instalatiei de la firma Black Sea . Doar acum la montaj mi-am dat seama ca m-am pacalit cu ele. Ei nu imi schimba decit pe cele defecte , iar eu nu mai am bani sa le schimb cu altele pe toate.
                    Am polizat inbusul de 10 , am bagat teflon si s-a rezolvat dar ma gandeam sa dau totusi pe imbinare cu o vopsea ceva sa nu mai apara in timp vreun por. Prinde ceva pe bronzul asta? Oricum mufele le-am schimbat cu unele tip greu mai serioase.
                    daca nu mai curge lasale asa
                    ca oricum nu mai umbli des la ele
                    nu dai cu vopsea
                    teflonul e suficient
                    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                    Comentariu

                    • jhonyy
                      Membru
                      • 04.ian.2007
                      • 262

                      #11
                      Multumesc!

                      Comentariu

                      Procesare...